Yıllık İzin Kullanmayanlar Dikkat!

Ülkemizde bir yılını doldurmuş olan her işçi, yıllık izin kullanma hakkı kazanır. Kanunla belirtilmiş olan bu yıllık izin hakkından işçiler vaz geçemeyeceği gibi, işverenler de bu izni kullandırmak zorundadır. Bazı işçiler yıllık izinlerini kullanmayı p, bu izinlerin ücretlerini almak isterler. Ancak kanun tarafından böyle bir uygulama yapılması imkânsızdır. Yasal olarak hiçbir işçi yıllık izninden feragat edip parasını isteyemez. Bu durum ancak iş yerinden ayrılması ya da emekli olması durumunda söz konusu olabilir.

Yıllık izin kullanmayan işçi oranı yüksek;

IPSOS ve DİSK araştırma raporlarına göre yıllık izin kullanmayarak ücretini almak isteyen işçilerin oranı çok yüksek. Hatta bu rakam sendikasız çalışan işçilerde daha da yukarılara çıkıyor. Ancak ben yıllık izin kullanmadım bunun parasını istiyorum diye bir hak talebi mümkün değil. İşçilerin kullanmadıkları yıllık izinlerin parasını alabilmeleri için işten ayrıldıkları zamanı beklemeleri gerekiyor. Bu ücretler iş sözleşmesini herhangi bir nedenle bitmesi durumunda ödenebiliyor. Buna göre kullanmadığınız yıllık izin ücretlerini alabilmeniz için işten atılmanız, istifa etmeniz ya da emekli olmanız sonucu değiştirmiyor. Hak etmiş olduğunuz yıllık izin süreleri işçinin kendisine ya da hak sahiplerine, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren ödeniyor.

5 yıl içinde alınmalı;

Kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücretlerini alabilmek için iş sözleşmenizin sona erdiği tarihten itibaren 5 yıl içinde talepte bulunmanız gerekir. Bu süreyi geçirirseniz, alacaklarınız zaman aşımına uğrar. Buna göre 1995 yılında işe başlamış olan bir işçi 2013 yılında işten ayrıldıysa, 2018 yılına kadar başvuru yaparak, kullanmadığı izinlerin cüretini talep etme hakkına sahiptir. 95 yılından 2013 yılına kadar kullanmadığı tüm izinlerin ücretini isteyebilir.

Kanuna göre bir işçi yıllım izinlerinin 10 günlük kısmını mutlaka kullanmalıdır. Kalan kısımlarını ise istediği şekilde kullanabilir. Hepsini aynı zamanda kullanabileceği gibi 1’er gün şeklinde de kullanabilir.

Yıllık izinler kaç gün;

İşçilerin yıllık izin süreleri, o iş yerindeki çalışma sürelerine bağlı olarak değişiyor. Buna göre;

  • Çalışma süresi 1 ile 5 yıl arasında olanlar 14 gün
  • Çalışma süresi 5 yıl ile 15 yıl arasında olanlar 20 gün
  • 15 yıldan daha fazla olanlar ise 26 gün
  • Hizmet süresine bakılmadan 18 yaşından küçük ya da 50 yaşından büyük olan işçiler ise 20 gün yıllık izin kullanabilir.

YILLIK İZİN SÜRESİ VE ÜCRETİNİZİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf