Yetim Aylığı Çalışanlar İçinde Bağlanıyor

Yetim aylığı alan pek çok öğrenci, maddi sıkıntısı olmasına rağmen aylığının kesilmemesi için çalışamıyordu ya da kanun dışı yollarla çalışmaya mecbur kalıyordu. Kayıt dışı istihdamı önlemek amacıyla devlet yeni bir adım attı. Bildiğiniz gibi yetim aylığı alabilmenin önceki şartları, aylığı alan kişinin çalışmıyor olması, emekli olmaması ya da sürekli iş göremezlik geliri almıyor olması şeklindeydi. Devlet yeni torba yasa ile çalışan ve 25 yaşını geçmemiş olan üniversite öğrencilerinin yetim aylıklarını kesmeyeceğini açıkladı.

Aylıkları kesilenler ne yapacak;

Yeni torba yasadan önce aylıkları kesilen öğrenciler 1 Mayıs tarihinden sonra SGK’ya yazılı dilekçe vererek kesilen aylıklarını geri alabilecekler. Aynı zamanda yetim aylıklarını almaya da devam edecekler.

Yetim aylığı nasıl bağlanır;

Yetim aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalının en az 1800 gün priminin yatmış olması gerekiyor. Bu noktada SSK’lılar, diğer sigorta birimlerine göre daha avantajlı durumda. SSK’dan ölüm aylığı bağlanabilmesi için 1800 prim şartı ya da en az 5 yıl sigortalı olmak şartıyla en az 900 gün prim şartı sağlanmış olmalıdır. BAĞ-KUR’da ise bu alternatif durum söz konusu değildir. Aynı zamanda SSK’lı olan birinin yakınlarına yetim aylığı bağlanırken prim borcu şartı aranmaz nacak BAĞ-KUR’da bu aylık bağlanırken prim borcuna bakılır. Prim borcu olan Bağkur’luların yakınlarına yetim aylığı ödenmez.

Yaş şartı erkekler ve kızlarda farklı;

Erkek çocukların yetim aylığı alabilmesi için yaş şartı bulunuyor. Buna göre ilköğretimde okuyan çocuklar 18 yaşını, liseye devam eden çocuklar 20 yaşını ve üniversiteye devam eden erkek çocuklar 25 yaşını geçmediyse, yetim aylığı almaya hak kazanabilir. Kız çocuklarında ise yaş şartı aranmaz. Çalışmayan kız çocukları yetim aylığı almaya devam edebilir.

Sonuç;

Erkekler için koyulan çalışmama ve başka bir aylık almama şartı kaldırılmış, artık çalışan öğrencilerin de yetim aylığı almasının yolu açılmıştır. Bu durum sonucunda öğrenciler yetim aylığım kesilir mi diye korkmadan, rahatlıkla çalışabilirler. Daha önce yetim aylığı kesilen gençler ise 1 Mayıs tarihinden itibaren, zaman kaybetmeden SGK’ya dilekçe vererek başvuru yapabilir ve kesilen aylıklarını geri alabilir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf