Yeni Yasa Tasarısında 20 Bin İşçi Var

İş kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına devle memurluğu imkânı geliyor. Buna göre yeni yasa teklifi muhalefet tarafından hazırlandı ve onaya sunuldu. Eğer bu yasa tasarısı kanunlaşırsa, iş kazalarında ölen her işçinin yakınlarının iş sahibi olmasına imkân sağlanacak.

15 Temmuz’dan sonra yapılmıştı;

Hükümet 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ölenlerin yakınlarından 2 kişi, 2003 yılında sonra maden işletmeleri kazalarında ölen kişilerin yakınlarından da 1 kişi için kamuda kadro verilmesini öngörmüştü. CHP Zonguldak Millet Vekili olan Ünal Demirtaş ise bu güne kadar iş kazalarından ölen herkesin yakınları için kamuda iş imkânı verilmesi gerektiğini bildirdi ve bunun için gerekli yasa tasarısı çalışmalarını yaparak, onaya sundu. Ünal Demirtaş ayrıca iş kazalarından ölen kişilerin yakınlarının yıl sınırlaması olmadan kadroya alınması gerektiğini de açıkladı. Demirtaş aynı zamanda, iş kazalarında hayatını kaybeden tüm işçilerin hayat haklarının korunmasından devletin sorumlu olduğunu da açıkladı.

2003 yılından bu yana kadar gündem de olan ölen işçilerin yakınlarına iş imkânı verilmesi olayının, herkese eşit şekilde uygulanmasının söz konusu olduğu bu yasanın kabul edilmesi halinde ölen işçilerin çok sayıda yakını için yaklaşık 20 binden fazla kadro açılması gerektiği gündeme geldi. Ayrıca bu kadronun yalnızca maden işlerinde değil tüm iş kazalarında ölen kişilerin yakınları için uygulanması gerektiği belirtildi.

SOMA’daki kaza için uygulanmıştı;

SOMA olayında hayatını kaybeden 301 işçinin ailesinden bir kişi, ölen kişinin eş ya da çocukları yoksa yakın akrabasından bir kişi için kadro açılmıştı. Yeni yasa tasarısı ile bu kanunun tüm işçiler için eşit bir şekilde uygulanması gerektiği öne sürüldü. Devlet bu olay ile yalnızca SOMA kazasında ölen işçiler için yardımda bulunmuştu.

Yapılan araştırmalara göre son 15 yılda iş kazası sonucunda ölenlerin sayısının 20 bini aştığı belirtildi. Ayrıca iş kazalarını her yıl artarak devam ediyor. İş kazalarında ölen kişilerin sayılarına bakıldığında dünya genelinde Türkiye üçüncü sırada yer alıyor ve bu durumun önüne geçilmesi için güvenlik tedbirlerinin arttırılması gerektiği açıkça belirtiliyor.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf