uzman.shop - uzman Kaynaklar ve Bilgiler.

uzman.shop

Renew Now

Yeni Torba Yasasındaki Yenilikler!

Eklenme - 8 Şubat 2018

Yeni Torba Yasasındaki Yenilikler!

Son günlerin gündeminde olan konu Aile Bakanlığı’nın meclise sunmaya hazırlandığı yeni torba yasa oldu. Bu yasa ile yetim olan ve yetiştirme yurtlarında büyüyen çocuklar için istihdam alanında pek çok yeni düzenleme getirilecek. Buna göre yetiştirme yurtlarına büyüyenler ve kimsesiz olanlar için getirmeyi düşündükleri yeni düzenlemeler şöyledir;

Devlet koruması altında büyüyenler de memur olabilecek

Bugüne kadar yetiştirme yurtlarında büyüyen ve devlet koruması altında olan çocukların yeterli eğitimi alması ve iş sahibi olması için pek çok düzenleme yapıldı. Son olarak gündeme gelen düzenleme ise onların memur olması yönünde. Buna göre devlet koruması altına büyüyen çocuklar, devlet kurumlarında aldıkları eğitimlere denk olacak bir kadroya yerleştirilebilecek. Bu çocukların reşit olduktan sonra ise kamuya alınmak için 5 yıl başvuruda bulunma hakkı olacak.

Normla şartlar altında reşit olan çocuklar hakkında koruma ve tedbir kararı kalkar. Bu gençler 18 yaşından sonra iş hayatına atılmak ve kendi hayatlarını kurmaları için devlet güvencesinden çıkarlar. Ancak Aile Bakanlığı tarafından sunulan yeni torba yasa dahilinde reşit olmalarının ardından ilk 5 yıl içinde başvuruda bulunarak, eğitim aldıkları alanlardaki uygun kadrolara yerleşebilecekler. Böylece devlet tarafından 5 yıl daha, yetiştirme yurdunda büyüyen gençler için güvence sunulmuş olacak.

Çalışmaya başlayan yetim gençlerin maaşları kesilmeyecek;

Devlet tarafından yeni alınan karar göre yetim maaşı alan gençler için de yeni düzenlemeler yapılıyor. İstihdam olarak kadın, genç ve engelli vatandaşların istihdam süreleri 12 aydan 18 aya çıkarılırken, yetimler için tanınan yetim aylığı alma ve pasaport imkânlarının da süreleri uzatılıyor.

Normla şartlar altında yetim olan öğrenciler için devlet tarafından pasaport çıkartma hakkı ve yetim aylığı sunulmaktaydı. Ancak bu gençler işe başladıklarına yetim aylıkları kesiliyor ve pasaport çıkarma hakları da sona eriyordu. Yeni yapılan düzenleme ile gençlerin istihdamlarını arttırmak amacıyla 18-25 yaş arasında olan yetim gençler için işe girdiklerinde pasaport çıkarma hakkı devam ederken aldıkları yetim aylığı da kesilmeyecek. Böylece bu gençler hem çalıştıkları iş yerinden maaş alırken hem de devletten yetim aylığı almaya devam edecek.

0 0 vote
Article Rating


PAYLAŞ
Facebook TwitterGoogle
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hatice Mutluer
Hatice Mutluer
2 yıl önce

Yetim aylığı düzenlemesi erkek çocukları içinde geçerlimi acaba. Oğlum üniversite son sınıfta ve bu yıl mezun olacak. Haziran ayında babadan dolayı yetim aylığı alıyor.

Yeni Torba Yasasındaki Yenilikler!

bonus viagra satın al https://resmikamagrajel.com/ https://cialishapsatis.com https://www.sanal-eczanem.com/