Yeni Torba Yasa Sağlıkçılar İçin Geliyor

Geçtiğimiz günlerde sağlık alanında yeni çalışmalar yapıldığını açıklayan Ahmet Bircan, yeni bir torba yasanın yolda olduğunu da açıkladı. Bu yasaya göre sağlık çalışanlarının özlük hakları başta olmak üzere pek çok alanda iyileştirmeler yapılacağını ve bu yasa için son aşamaya gelindiğini açıkladı. Bu yasa ile yalnızca hekimlerin değil tüm sağlık çalışanlarının hakları korunacak ve sağlık turizmi bile gündeme gelecek.

Acil servis için uygulama başlatılmıştı;

Daha önce acil servislerde yaşanan yoğunluk nedeniyle yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre hastanedeki kadın doğum, KBB, dahiliye gibi alanlarda mesai saati 23:00’a kadar çıkarıldı. Bu sayede acillerdeki yoğunluk giderildi. Ancak şimdi de bekleme salonlarındaki yoğunluk gündemde. Hasta yakınları ya da tahlil sonucu bekleyenler bekleme salonlarında yoğunluk yaratıyor. Hatta bazı hastaların refakatçilerinin banklarda uyuduğu görülüyor. Bu nedenle parası olmayan hasta yakınlarının devlet tarafından ücretsiz olarak otelde kalmalarını sağlayacak olan yasa da, bu torba yasa ile gündeme geliyor.

Yoğun bakımdaki, personel açığı da giderilecek;

Hastanelerdeki yoğun bakımların gereğinden fazla kullanıldığını açıklayan Bircan, yoğun bakımlarda yaşanan hasta takibi eksikliğinin personel azlığından kaynaklandığını belirtti. Bu nedenle yoğun bakımlardaki personel eksikliği de giderilecek ve yeni personel alımı yapılacak.

Sağlık çalışanlarına müjdeli haber;

Yeni torba yasa ile sağlık alanında çalışanların sorunlu olan emekli maaşları ve yıpranma payları için de düzenleme yapılacak. Sağlık çalışanlarının özlük hakları iyileştirilecek. Aynı zamanda sağlık turizmi için de yeni uygulamalar getirilecek. Konaklamalı fizik tedavi merkezleri açılacak ve kış aylarında bile bu yerlerde doktorlar bulunacak.

Sağlım turizminin Türkiye’nin turizmine olan etkisinin arttırılması yönünde çalışmalar yapılacak bu yasa ile ve yaşlı bakım evleri Türk vatandaşlar ile birlikte yabancı vatandaşlar için de açılacak. Ayrıca sağlık sektörünün teknolojik olarak da ilerlemesi sağlanacak ve tüm alt yapı çalışmaları 10 yıl içinde tamamlanmış olacak. Doğal olarak sağlık turizmi çok daha teknik ve kaliteli hale getirilecek.

Sonuç;

Sağlık Bakanlığı tarafından yeni torba yasa ile pek çok düzenleme getirilecek ve bu düzenlemeler yalnızca hekimleri değil hem parası olmayan pek çok hastayı hem de sağlık çalışanlarının tamamını ilgilendirecek. Yeni yasanın bir hafta içinde kesinleşeceği açıklandı.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf