Yeni Torba Yasa ile Gençlere Çifte Maaş

Nihayet merakla beklenen yeni torba yasa meclisten geçti ve resmi gazetede yayınlandı. Bu yasalara göre pek çok gencin istihdam edilmesi, vergi ve maaş ödemelerine teşvik verilmesi ve yetim aylığı alan gençlerin çalışması halinde maaşların kesilmemesi gibi yenilikler getirildi.

Yeni istihdam desteği;

Yasaya göre 1 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe başlayan yeni elemanlar için damga vergisi, gelir vergisi ve SGK prim desteği verilecek. Bu destekler 12 ay süreyle geçerli olacak. İşe alınacak yeni eleman kadın ve genç ise bu destek süresi 18 aya kadar uzatılacak.

İmalat sektöründe hizmet veren esnaf ve küçük iş yerleri için de 18-25 arası fazladan 2 adet işçi istihdam edilmesinin önü açılıyor. Bu yerlerde işe alınan 2 adet işçiye kadar gelir vergisi, damga vergisi, SGK prim desteği ve 2 ayda bir olmak üzere asgari ücret desteği verilecek.

Ölüm nedeniyle bağlanan maaşlarda yenilik;

Yetim maaşı adı verile bu maaşı alan öğrenciler, 25 yaşına kadar bir iş yerinde çalışmaları halinde, bu maaşlarını almaya devam edecek. Ancak burada yaş sınırlaması mevcut.

Buna göre yetim aylığı bağlana çocuklardan 18 yaşını, lise ve dengi okullarda eğitim gören çocuklardan 20 yaşını ve yükseköğrenimde okuyan çocuklardan 25 yaşını doldurmamış olanlardan, sigortalı olmaları durumunda maaşları kesilmeyecek.

Geçmiş dönemde maşları kesişen öğrenciler başvuru yaparak maaşlarını 1 Nisan tarihinden itibaren tekrar almaya başladı. Ancak kesişe maaşlar için ödeme yapılmayacak.

Gençlerin istihdamını artırmak ve part time çalışmaların önünü açmak amacıyla, sigortalı işe giriş bildirgelerinin de ilk günden itibaren verilmesine destek verildi. Bu sayede part time çalışan gençlerin bile sigortalı olmaları sağlanacak.

Sonuç;

Devlet gençlerin istihdam edilmesi ve sigortalı olması konusunda pek çok yenilik yapacağını açıklamıştı. Bu yenlikler nihayet yasalaştı. Buna göre çok sayıda gencin istihdam edilmesi için işverenlere prim ve sigorta desteği ile maaş desteği de verilecek. Ayrıca yetim aylığı alan gençlerin aylıkları sigortalı olmaları durumunda kesilmeyecek. Bu desteklerin, işsizlik sayısında büyük azalma yaratacağı tahmin ediliyor.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf