Yeni Evlenen Kadına Kıdem Tazminatı

Devlet, kadınlar, yaşlılar ve yetimler için çok sayıda kanun düzenleyerek yardımda bulunur. Devletimizi diğer ülkelerden ayıran en büyük özelliklerden biri, vatandaşlarına yaptığı bu yardımlardır. Özellikle çalışan ancak yeni evlenmiş olan kadınlar için geçmişten beri uygulanan kanuna göre, yeni evlenen bir kadın işçi kendi rızası ile işten ayrılsa bile kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir. Tabi ki bunun yapılabilmesi için bazı koşulların var olması gerekir. İşte yeni evlenen kadınların kıdem tazminatı alabilmesi için gerekli olan koşullar;

Sözleşmenin devam etmesi;

Yeni evlene kadınların kıdem tazminatı alabilmesi için yerine getirmeleri gereken üç şart bulunur. Bunlardan biri iş sözleşmesinin devam ediyor olmasıdır. Kadınlar iş sözleşmesi başlamadan önce ya da iş sözleşmesi sona erdikten sonra evlenirlerse, kıdem tazminatı almaya hak kazanamazlar. Bu tazminatın söz konusu olabilmesi için evlene kadının iş sözleşmesi devam ederken bu eylemi gerçekleştirmesi gerekir.

Bir yıl içinde başvuru yapma;

Yeni evlene kadınların kıdem tazminatının söz konusu olması için evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde başvuru yapması gerekir. İş sözleşmesi devam ederken bir yıl içinde işten ayrıldıklarını beyan ederlerse yani istifa ederlerse, kıdem tazminatı alabilirler. Bir yıl sonunda kıdem tazminatı alma hakkı sona erer.

Çalışma süresi de bir yıl olmalı;

İş kanunu kapsamında verilen bu kıdem tazminatını bir kadın işçinin evlendiği gerekçesiyle alabilmesi için en az bir yıllık sigortalı olması gerekir. Son çalıştığı iş yerinde en az bir yıl sigortalı olan kadınlar, iş sözleşmesi devam ederken evlenirlerse ve evlendikleri tarihten bir yıl içinde başvuru yaparlarsa, kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirler.

Herkes alamaz;

Kadınların bu tazminatı alabilmesi için İş Kanunu kapsamında çalışıyor olması gerekir. Örneğin; Basın İş Kanunu kapsamında çalışan kadınlar bu kanundan yararlanamaz.

Sonuç;

İş kanunu kapsamında çalışan bir bayansanız ve yeni evlenmek üzereyseniz, son iş yerinizde en az bir yıl çalışmış olmak, iş sözleşmeniz devam ederken evlenmiş olmak ve evlendiğiniz tarihten itibaren bir yıl içinde başvuru yapmış olmak şartları ile kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf