Yaş Şartına Takılanlara Düşük Maaşla Erken Emeklilik

Ülkemizde emekli olmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Buna göre sigorta prim gün sayısı, sigortalı olma süresi ve yaş şartını tamamlayan herkes emekli olabilmektedir. Ancak emeklilik şartları için reform adı verilen düzenlemeler yapılmıştır. Bunlardan biri de 08.09.1999 tarihi ve öncesinde işe başlayan kişiler için getirilen düzenlemedir. Buna göre 1999 tarihinden önce işe giren kişileri bayanlarda 20 yıl erkeklerde 25 yıl sigortalı olup 5000 gün sigorta prim gün sayısını doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanırdı. Ancak yeni yapılan düzenlemeye göre hem kadınlar hem de erkekler için yaş sınırı getirilmiştir.

Düzenleme ile bayanların yaş sınırı 40 ile 58 arasında değişirken erkeklerin yaş sınırı ise 44 ile 60 arasında belirlenmiştir. İşe girdiğiniz yıla göre bu yaş sınırı değişmektedir. Bu yasanın gelmesinden sonra ise yaklaşık olarak 500 bin kişinin emekli olma hayalleri suya düşmüştür. Sigortalı olma süresini ve prim ödeme gün sayısını dolduran kişiler emekli olmak için yaşını beklemek zorunda kalmıştır. Yaşa takılan kişiler emekli olmayı beklerken aynı işinde çalışmaya devam edebilir ya da yeni bir iş bulabilir. Ülkemizde ise devlet, emeklilik yaşını bekleyen kişilerin aynı işlerine devam etmesini istemez ve bu kişiler yeni iş bulmak zorunda kalabilir. Bu da emeklilik yaşını bekleyen kişilerin yeni bir iş bulmasını zorlaştırır çünkü tüm iş verenler genç ve kalifiye işçiler çalıştırmak isterler.

Emeklilik yaşını bekleyen kişilerin yaşadıkları bu mağduriyetin önüne geçmek istene devlet ise, yaş şartını bekleyen kişiler için düşük maaş almak koşulu ile emekli olmalarını sağlamıştır. Sizlere bu şartları hakkında detaylı bilgi verelim;

Erken emeklilikte düşük maaş nedir, neye göre hesaplanır;

5000 gün sigorta primi ödeyip 20 yıl çalışmış olan bayanlar ile 25 yıl çalışmış olan erkekler, emekli olmak için yaş şartını tamamlamayı beklemeden emekli olmak isterlerse, maaşlarında yıllık %5 oranında kesinti yapılacaktır. Ancak bu kesinti de kademelere göre belirlenmiştir. Bu kademeler ise kişinin emekli olma yaşına kaç yıl kaldığına göre değişir. Sizlere bu kesinti oranlarını açıklayalım;

Kişilerin yaş şartını doldurmasına kalan yıl sayısına göre, maaşlarından yapılacak kesinti oranları değişir. Buna göre;

  • Emeklilik yaşını doldurmasına 1 yıl kalan kişilerin maaşından %4
  • Emeklilik yaşını doldurmasına 2 yıl kalan kişilerin maaşından %5
  • Emeklilik yaşını doldurmasına 3 yıl kalan kişilerin maaşından %6
  • Emeklilik yaşını doldurmasına 4 yıl kalan kişilerin maaşından %7
  • Emeklilik yaşını doldurmasına 5 yıl kalan kişilerin maaşından %8
  • Emeklilik yaşını doldurmasına 6 yıl kalan kişilerin maaşından %9
  • Emeklilik yaşını doldurmasına 10 yıl kalan kişilerin maaşından %10 oranında kesinti yapılacaktır. Bu kesinti yıllık olarak yapılmakta ve aylara eşit şekilde bölünmektedir.

Burada önemli olan nokta, kişilerin emekli maaşlarından yapılacak olan bu kesintilerin, normal emekli yaşını tamamlayana kadar yapılacak olmasıdır. Yani bir kişi 5000 gün ve 20-25 yıl sigortalı olma süresi şartlarını yerine getirdikten sonra, emekli maaşından kesinti yapılmasını göze alarak emekli olmaya hak kazanabilir. Ancak bu kesinti yaşını doldurana kadar yukarıdaki oranlarda yapılır. Yaşını doldurmuş olan emekliler ise normal maaşlarını kesintisiz olarak almaya başlayacaktır.

Bu belirtilen düşük maaşla erken emeklilik, yaşa takılan kişilerin istediği çözüm değildir. Yaşa takılanlar, kalan yaşları için para ödeyerek emekli olmak istediğiniz belitse de günlük 10,5 oranında bir borçlanma ortaya çıkmaktadır. Bu da emekli olmasına 5 yılı kalan bir kişinin 18 bin 900 lira ödeyerek emekli olması anlamına gelir. Doğal olarak yaş için para ödeme isteği, devletin gündemine girmemiştir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf