Yabancı Çalışanlar Mutlaka Bildirilmeli

Türkiye’de yaşayan ve çalışan yabancılar için devlet tarafından yeni düzenleme yapıldı. Özellikle evde çalışan yabancılar mutlaka SGK’ya bildirilmeli. Aksi takdirde işverenlere ceza uygulanacak.

Ülkemiz ABD, Suriye, Çin, Rusya gibi pek çok ülkeden yabancı göçü almakta olan bir ülkedir. Bu yabancıların pek çoğu da çalışmak için ülkemizde bulunuyor. Bunların özellikle dadı olarak ya da ev temizliklerinde çalışmaları halinde mutlaka SGK’ya bildirilmesi gerekiyor.

100 binden fazla başvuru var;

Ülkemizde her alanda yabancı işçileri görebiliyoruz. Geçtiğimiz yıl iş için başvuran yabancıların sayısının 100 binin üzerinde olduğu kaydedildi. Bunların yaklaşık 87 binlik kısmına ise çalışma izninin verildiği açıklandı. Çalışma izni olan her yabancının da sosyal güvenlik kurumunun koruması altında olduğu açıklandı.

Yeni yapılan düzenleme  ile yabancıların çalışma izinleri e-devlet üzerinden verilmeye başlandı. Bu ayın başından itibaren yabancılar e-devlet üzerinden elektronik imza ile başvuru yapabilecek ve bu başvuru sonuçları yine e-devlet üzerinden takip edilecek. Bu sayede SGK’ya herhangi bir belge verilmesine de gerek kalmayacak. Ev hizmetlerinde çalışanların kayıtları ile SGK üzerinden yapılmaya devam edecek.

Yabancılar, Türklerle aynı şekilde değerlendirilecek;

Devletler arasında yapılan ikili anlaşmaya göre ülkemizde çalışmaya gelen yabancılar, Türklerle birlikte eş muamele görecek ve onların da emekli olmaya hakkı bulunacak. Ayrıca kendi ülkelerinde var olan sigortaları bizim ülkemizde de geçerli olacak. 3 ayı geçmemek şartıyla ülkemizde çalışanların bildirilmesine gerek yok, ancak 3 aydan uzun süreli çalışmak isteyenlerin mutlaka SGK’ya bildirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde iş verenler ceza alacak.

Dadılar için yeni uygulama;

Yabancı dadı çalıştırmak ailelerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Çünkü aileler çocuklarının yabancı dil öğrenmesi için bunun daha iyi olduğunu düşünüyor. Hal böyle olunca yabancı uyruklu dadılar artış göstermiş durumda. Ancak evinizde çalıştıracağınız dadının oturma ve çalışma izni olup olmadığına bakmanız ve mutlaka sigorta yaptırmanız gerekiyor. Sigortası olmayan dadılar sınır dışı edilirken tüm masrafları size ödetiliyor.

Sonuç;

Yabancıların da ülkemizde sigorta yaptırma ve emeklilik elde etme hakları bulunuyor. Bu ayın başından itibaren yapılan yeni düzenleme ile e-devlet üzerinden alınabilecek olan çalışma izinleri ile yabancılar ülkemizde uzun süreli olarak çalışabilecek. Ev hizmetlerinde eryaman escort çalışanların da mutlaka bildirilmesi gerekiyor. Bildirmeyen kişiler tespit edildiğinde ise ceza uygulanıyor.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf