Tüm Çalışanları İlgilendiriyor; Erken Emeklilikte Son Nokta!

Ülkemizde çalışanların büyük bir kısmı, iş yerine başladıklarında sigortaları yapılmıyor. Buna istinaden emekli olmak için çalışmış olsalar bile eksik prim olduğu için emeklilik süreleri uzuyor. Bu sorunun önüne geçebilmek ve işçinin haklarını korumak için devlet yeni bir yasa çıkardı. Bu yasaya göre çalışmasına rağmen sigortası yatmayan işçiler Hizmet Tespit Davası açarak haklarını arayabilecek.

Emeklilik tarihi öne çekiliyor;

Eğer iş yerinde bir kaç ay sigortanız yatmamışsa ve burada çalıştığınızı ispatlayabiliyorsanız, hizmet tespit davası açarak emeklilik tarihinizi öne çekebilirsiniz. İşverenden almadığınız aylıkları alabilir ve yatmayan sigorta priminizi toplu olarak alabilirsiniz. Bu yasadan sigorta primi eksik yatan kişiler de yararlanabiliyor.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre son yılda 10 milyon kişi kayıt dışı çalışıyor yani bu işçilerin sigortaları yapılmıyor. İşverenler, işçiler işe başladıkları zaman sigorta bildirgesi vermiyor ya da sigortalarını eksik yatırıyor. Asgari ücretten fazla maaş alanların sigortaları da asgari ücret üzerinden yatıyor. Bu nedenle çalışanlar mağdur oluyor ve emekli olurken eksik primler ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda devlet hizmet tespit davası ile sigortası yatmayan ya da eksik yatan kişilere hizmet tespit davası açma hakkı tanıyarak emeklilik tarihini öne çekmeye imkan sağlıyor.

Süreyi geçirmemek gerekiyor;

Hizmet tespit davasının açılabilmesi için çalışanın sigortasız olarak çalıştığı son günden başlayarak 5 yıl süre tanınıyor. Çalışan bu 5 yıl içinde davayı mutlaka açmalı. Çalışan ölmüşse, bu süre içinde yakınları da dava açma hakkına sahip oluyor.

Dava için gerekli olanlar;

Hizmet tespit davasını kazanabilmek için tanık, bilirkişi, SGK iş yeri dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, ticaret odası kayıtları, esnaf sicil kayıtları, vergi mükellefiyeti için yapılan kayıtlar ve ücret bordrosu gibi belgeler yeterlidir. Bunlardan biri ya da bir kaçı elinizde varsa hemen İş Mahkemesine başvuru yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

Sonuç;

Çalıştığınız iş yerinden eksik prim yatıp yatmadığını kontrol etmek için E-Devlet ya da SGK’yı kullanabilirsiniz. Eksik yatan ya da hiç yatmayan primler varsa 5 yıl içinde İş Mahkemelerine başvuru yaparak hakkınızı arayabilir, emeklilik tarihinizi öne çekebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf