Torba Yasa Onaylandı

Uzun süredir merakla beklenen ve ülkenin gündemine oturan torba yasa, meclis tarafından onaylandı. Bu torba yasada istihdamdan işçiye, bireysel emeklilikten otomobil teşviklerine kadar çok sayıda yenilik var. Vatandaşların yüzünü güldürecek yeni teşvikler ise şöyle…

Vergi yükü sabitleniyor;

Asgari ücret ile çalışan vatandaşların maaşları, %20 vergi dilimine girmeleri nedeniyle yılsonlarına doğru azalıyor. Yeni yasa ile vatandaşın vergi yükü sabitleniyor ve maaş tutarı 1603 TL’nin altına inmiyor.

Araçlar için 10 bin lira desteği;

Ülkemizde 16 yaş üstü 6 milyondan fazla araç bulunuyor. Devlet eski araçları toplamak için yeni bir teşvik ödüyor. Buna göre 31 Aralık 2019 tarihine kadar 16 yaş ve üstü araçlarını hurdaya ayıran vatandaşların yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi sağlanıyor. Traktör ve motosiklet hariç olan araçlarınızı, 2019’a kadar hurdaya ayırıp, bu teşvikten yararlanabilirsiniz.

İlk kez ev alanlara destek;

İlk defa ev sahibi olacak olan vatandaşlara daha önce 15 bin lira olarak verilen destek 20 bin liraya çıkarılıyor. Ayrıca katkı oranları da %20’den %25 oranına çıkarılacak. Bankalardan konut kredisi alanlar için yapılacak ödeme tutarlarının alt ve üst sınırı 250 lira ile 2500 lira arasındadır. Buna göre yatırılan paranın %20’si kadar ve 20 bin lirayı aşmayacak şekilde, devlet tarafından destek sağlanıyor.

Çeyiz desteği de arttı;

Devlet, yeni evlenecek olanlara çeyiz desteği de veriyor. En az 5000 lira olarak verilen bu destek yeni yasa ile 7500 liraya yükselecek. Çeyiz için bankalara mevduat ya da katılım fonu hesabı açtıran kişiler 15.000 liraya kadar toplu ödeme yapabiliyor. Eğer bu paralarını 3 yıl bu hesapta tutarlarsa, devlet tarafından 5.000 liraya kadar devlet desteği sağlanıyor.

Bireysel emeklilikte cayma süresi uzatılıyor;

Yeni yasaya göre 45 yaş altında çalışan kişiler için otomatik BES uygulanmaya başlamıştı. Buna göre 50 ile 100 arasında çalışanı bulunan iş yerleri otomatik BES kapsamında değerlendiriliyor. Maaşının brüt tutarı üzerinden %3’lük prim ödeyen işçiler ise 2 aya kadar cayma hakkına sahip olabiliyordu. Yeni çıkan yasaya göre bu cayma hakkı güncellendi ve cayma hakkı süresi 2 aydan 6 aya kadar uzatıldı.

Sonuç;

Vatandaşların dört gözle beklediği yeni torba yasa meclisten geçerek onaylandı. Bu yasaya göre vatandaş, işletme sahipleri ve araç sahipleri için çok sayıda destek ve avantaj verileceği açıklandı. Uzun zamandır beklenen bu yasa sonucunda yeni araç alandan yeni ev alana, bireysel emeklilik yaptırandan yeni evlenecek olan kişilere kadar çok sayıda kişinin yüzü güldü.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. gentuaa 23 Mart 2018

Yorum yap

bsr reinickendorf