SSK’lı Kadınların 3600 Güne Göre Emeklilik Şartları Nedir?

Ülkemizde, eskiden var olan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi birimler tek bir çatı altında toplanmış ve SGK olarak isimlendirilmiştir. Buna göre tüm birimlerin emeklilik işlemleri SGK tarafından düzenlenmekte ve yürütülmektedir. Tüm çalışanların en çok merak ettikleri konu ne zaman emekli olacaklarıdır. Geçmiş dönemlerde çok fazla düzenlenen emeklilik şartları, son olarak 2014 yılında düzenlenmiş ve son hali ile yürürlüğe girmiştir.

Emekli olmak, bedeni olarak çalışamayacak duruma gelmeniz, gerekli gün sayısını doldurmanız ve prim ödemenizi gerçekleştirmenizi halinde, iş yapmanız beklenmeden devlet tarafından belirli bir miktarda maaş almanız anlamına gelir yani belirli şartları gerçekleştirdiğinizde, yaşlılık halinde çalışmayacağınız da göz önüne alınarak, devlet tarafından sizlere maaş bağlanır. Bu durumda çalışmadığınız dönemde bile belirli bir geliriniz olabilir ve çalışırken sağlık alanında yararlandığınız avantajlardan emekli olunca da yararlanabilirsiniz. Peki nedir bu emeklilik şartları ve emekli olmak için ne yapmanız gerekir? Sizlere bu konuda detaylı bilgi verelim;

Kadınların 3600 güne göre emeklilik şartları nelerdir;

Bayanların da erkeler ile aynı şartları yerine getirmesi gerekir. Bayanların erkeklerden bu konudaki farkı yaşlardır. Devlet, bayanların daha erken yıpranacağını göz önüne alarak, emeklilik yaş sınırını biraz daha aşağıya çekmiştir. SSK’lı olarak çalışan bir bayansanız, aşağıdaki şartları yerine getirdiğinizde emekli olabilirsiniz.

 • 09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcının yapılmış olması
 • En az 15 yıllık sigortalı olma süresinin doldurulmuş olması
 • 3600 günlük prim yatırma şartının tamamlanmış olması
 • Yaş şartının yerine getirilmiş olması

Yukarıdaki emeklilik şartları yalnıza SSK’lılar için değil BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı girişi olanlar için de geçerlidir. Sigortalı olarak çalışıyorsanız ve bir dönem işe ara verdiyseniz, bu günler yalnızca 15 yıla dahil edilir. Ancak emeklilik zamanınız gelmediyse ve ödenmesi gereken prim gün sayısı dolmamışsa, bu prim günlerinin ücretini yatırmanız istenir. Yatırmanız ve yukarıdaki şartları yerine getirmeniz halinde, emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

Ayrıca çalışma hayatınız boyunca SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR girişleriniz yapılmış olabilir. Emeklilik günleriniz hesaplanırken bu sigorta girişlerinin hepsi hesaplamaya dahil edilir.

Bayanlarda emeklilik şartları için yaş tablosu nasıldır;

Bayan olarak aşağıda belirtilen tarihlere göre emekli olma yaşınızı hesaplayabilirsiniz.

 • 05.2002 ve 23.05.2005 tarihleri arasında sigorta başlangıcı yapılan bayanlar 52 yaşına geldiklerinde
 • 05.2005 ve 23.05.2008 tarihleri arasında sigorta başlangıcı yapılan bayanlar 54 yaşına geldiklerinde
 • 05.2008 ve 23.05.2011 tarihleri arasında sigorta başlangıcı yapılan bayanlar 56 yaşına geldiklerinde
 • 05.2011 tarihinden sonra sigorta başlangıcı yapılan bayanlar ise 58 yaşına geldiklerinde emekli olmaya hak kazanırlar.

Sigortalı olmanın faydaları nelerdir;

Emeklilik şartları ve nasıl emekli olabileceğiniz gibi konuları açıkladıktan sonra sizlere en çok merak edilen konu olan sigortalı olmanın faydaları hakkında bilgi verelim;

 • Sigortalı olarak çalışıyorsanız, kendinizi ve ailenizi hayatın pek çok riskine karşı koruma altına alabilirsiniz. Buna göre iş kazası, meslek hastalıkları, ölüm, annelik, hastalık, sakat kalma, yaşlılık ve işsizlik gibi durumlarda devlet tarafından koruma altına alınırsınız.
 • Sigortalı olarak çalışıyorsanız sağlık alanındaki pek çok ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz. Ayrıca eşiniz ve çocuklarınız da bu ayrıcalıklardan yararlanabilirler.
 • Geçici olarak iş göremez duruma gelirseniz, belirli bir ödenek alabilirsiniz.
 • Emekli olabilir ve çalışamayacak duruma geldiğinizde belirli bir ödenek alarak hayatınızı idame ettirebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf