SSK Hizmet Dökümü Almak

Hizmet dökümü, sigorta bilgilerinizin yer aldığı bir belgedir. Bu belgede sigorta başlangıç tarihinden bu zamana kadar yatan tüm sigorta bilgileriniz görüntülenebilir. Bu belge ile sigortanızın yatıp yatmadığını kontrol edebilir, emeklilik için hesaplama yapabilirsiniz. Hizmet dökümü belgesi SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için ayrı ayrı alınabilir. Sizlere bu yazımızda SSK hizmet dökümü hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

SSK hizmet dökümü belgesi nasıl alınır;

Hizmet dökümü almak için daha önce SGK genel müdürlüklerine ya da il temsilciliklerine başvuru yapmak gerekirdi. Bir dilekçe ile bu belgeyi isteyebilirdiniz ve almak için vakit kaybetmek zorunda kalırdınız. E-devlet uygulaması ile bu belgeyi almak için artık vakit kaybetmek ve bir sürü işlem yapmak zorunda kalmazsınız. E-devlet, vatandaşlar ve kamu kurumları arasında olan birçok işlemi kolayca yapabilmek için geliştirilmiş olan bir platformdur. Bu platforma giriş yaparak hizmet dökümü belgenizi kolayca alabilirsiniz. Sizlere belgenizi nasıl alacağınız açıklayalım;

 1. Adım; e-devlet giriş yapmak;

İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Bunun için PTT şubelerinden kimliğiniz karşılığında 2 TL ödeyerek bir şifre alabilirsiniz ve T.C. kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Bunun dışında e-imza, mobil imza, kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi yöntemler ile de giriş yaparak kendinize ait bir şifre oluşturabilirsiniz. E-devlet şifrenizi edindikten sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine giriş yapın. Karşınız aşağıdaki ekran gelecektir.

SSK Hizmet Dökümü Almak

Bu ekranda yer alan bilgileri girdikten sonra “sisteme giriş yap” kısmına tıklayın. Giriş sayfasına otomatik olarak yönlendirilirsiniz. Şifrenizi ilk defa kullanıyorsanız, sistem sizi şifre yenileme sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfadan cep telefonunuzu ve e-posta adresinizi doğruladıktan sonra hemen yeni şifre oluşturabilirsiniz. Şifre değiştirmek için başka bir yöntem de profil bölümüzde bulunan “şifre ve güvenlik ayarlarım” kısmıdır. Bu kısma girerek de şifrenizi cep telefonunuz ya da e-postanız ile değiştirebilirsiniz.

2.Adım; SGK uygulamasına gidiş

Şifrenizi belirledikten sonra SGK uygulamasına giriş yapmanız gerekir. Bu uygulamayı ana sayfada yer alan e-hizmetler bölümünden bulabileceğiniz gibi, arama bölümüne SGK yazarak da uygulamaya ulaşabilirsiniz. SGK uygulamasına tıkladıktan sonra ise kaşınıza aşağıdaki ekran gelir.

SSK Hizmet Dökümü Almak

SSK hizmet dökümü belgenizi alabilmek için Ortak İşlemler bölümünden “SGK tescil ve hizmet dökümü” kısmına tıklayabilirsiniz ya da 4A hizmetleri bölümündeki “4A hizmet dökümü” kısmına giriş yapabilirsiniz

3.Adım; hizmet dökümü belge görüntüleme

Sisteme giriş yaptıktan sonra tekrar bir doğrulama ya da şifre istemeden hizmet dökümü belgenizi görüntüleyebilirsiniz. Belgeniz aşağıdaki gibi karşınıza gelecektir.

SSK Hizmet Dökümü Almak4.Adım barkodlu belge oluşturma;

Barkodlu belge, tüm kamu kurumları tarafından kabul gören ve resmî kurumlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz belgedir. Herhangi bir resmi kurumda ya da bankalarda geçerliliği olan bu belgeyi alabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

SSK Hizmet Dökümü Almak

Yukarıda yer alan “barkodlu belge oluştur” kısmına tıklayın. Karşınıza barkod numaranız ile belge gelecektir.

SSK Hizmet Dökümü Almak

Bu belgenin çıktısını alabilmek için “dosyayı indir” kısmına tıklamanız ve belgeyi masa sütünüze indirdikten sonra çıktısını almanız gerekir. İsterseniz bir başkasına e-posta olarak da gönderebilirsiniz. Ancak e-posta gönderirken, bilgilerin doğruluğunu tekrar tekrar kontrol etmeniz gerekir. E-devlet, yanlış adrese gönderimlerden dolayı yaşanan sorunlardan sorumlu değildir. Bu belgede kişisel tüm bilgileriniz yer aldığı için oldukça dikkatli davranmanız gerekir.

SSK hizmet dökümü belgesinde hangi bilgiler bulunur;

SSK hizmet dökümü belgesi ile pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu belge özellikle çalışanların haklarını koruması ve takip edebilmesi açsından büyük önem taşır. Örneğin; bir işyerinde çalışıyorsanız ve sigortanızın yatıp yatmadığını kontrol etmek istiyorsanız, bu hizmet dökümünü kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Eksik yatan ya da yatmayan sigorta primleriniz varsa, hemen müdahale ederek hakkınızı arayabilirsiniz. Bu belgeden aşağıdaki bilgilerinize ulaşabilirsiniz;

 • Sigortalı olarak temel bilgilerinize yani sicil numaranız, kaç gün aktif olarak sigortalı olduğunuz ve kimlik bilgileriniz gibi bilgiler yer alır.
 • Bu belgede sigortalı olarak çalıştığınız günlerin toplam sayısı yer alır. Bu süre sigortalı olma sürenizin hesabında kullanılır.
 • Yıllar bazında hangi aylarda sigortanızın yattığı bilgisi yer alır.
 • İlk defa işe giriş tarihinizle birlikte hangi iş yerlerinde ne kadar süre çalıştığınız ve bu iş yerlerine giriş ve çıkış tarihleriniz yer alır.
 • Sigortalı olarak çalıştığınız dönemlerde hangi iş kollarında çalıştığınız yani hangi meslek kodu şile sigortanızın yattığı bilgileri yer alır.
 • Sigorta primlerinizin kaç gün üzerinden ve hangi brüt tutar üzerinden yattığı gibi bilgiler yer alır.
 • Çalışmış olduğunuz şirketle ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

SSK hizmet dökümü belgesi nasıl doğrulanır;

e-devlet üzerinden almış olduğunu SSK hizmet dökümü belgesini bazen doğrulamanız gerekir ya da götürdüğünüz kurum bu belgenin size ait olup olmadığını doğrulama gereği duyabilir. Bu durumda https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu-belge-dogrulama adresini tıklamanız gerekir. Bu adresten aşağıdaki ekrana ulaşırsınız.

SSK Hizmet Dökümü Almak

Yukarıdaki ekrana sorgulamak istediğiniz barkodlu belgede yer alan T.C. kimlik numarasını ve barkod numarasını girmeniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra herhangi birinin belgesinin orijinal olup olmadığını kontrol etmeniz oldukça kolaylaşır.

SSK hizmet dökümü belgesi hangi alanlarda kullanılır, ne için gerekebilir;

SSK hizmet dökümü belgesi, pek çok alanda ve pek çok kurumda kullanılabilir. Sizlere bu alanlar hakkında açıklama yapalım;

 • Hizmet dökümü belgesi, sigortanızın tam yatıp yatmadığını kontrol etmek için gereklidir.
 • İş başvurularından ve bazı kurumlara yapılan başvurularda bu belge gerekebilir.
 • Emekli maaşı hesaplama, ne zaman emekli olunacağının hesaplanması gibi durumlarda kullanılır.
 • Bankalardan kredi çekmek istiyorsanız ve kredi notunuz düşükse, bu belgeyi kullanarak asınıza düzenli sigorta yattığını kanıtlayabilir ve kredi çekebilirsiniz.
 • Bazı mahkemeler ve davalar için hâkim tarafından istenebilir.
 • Askerlik borçlanması, doğum borçlanması, cezaevi borçlanması gibi bilgileri görebilmek ve SGK’ya geçmişe dönük ödeme yapıp emekli olabilmek için bu belge gereklidir.

Çok merak edilen ve fazla bilinmeyen SSK terimleri nelerdir;

Sizlere SSK hizmet dökümü belgesi hakkında detaylı bilgi verdikten sonra, bu belge ile ilişkili olan ve insanların çok merak ettikleri terimler hakkında da açıklama yapalım;

Askerlik borçlanması nedir;

Askerlik borçlanması, erkek sigortalıların zorunlu olarak askerde oldukları süre boyunca sigortaya olan borçlanması yani bu süre içinde yatmayan sigorta prim borçları anlamına gelir. Son zamanlarda yapılan yenilikler ile erkeklerin askerlik görevlerinden dolayı doğan sigorta borçlarının toplu olarak ödenmesi ve bu sayede erken emekli olmaları sağlanmıştır. Ancak askerlik süresinin bir kısmı için bu uygulama geçerlidir. Böyle olunca da insanların aklında askerlik borçlanması ile ilgili çok sayıda soru işareti oluşur. Sizlere bu soru işaretlerini kaldırmak amacıyla derlediğimiz bilgileri aktaralım;

 • Askerlik borçlanması tutarı, asgari ücrete göre alt sınır ve üst sınır olarak belirlenir. Sigortanızı ne kadar yüksekten öderseniz o kadar çok maaş almanız söz konusu olur. 2017 yılı rakamlarına göre askerlik borçlanması için ödenmesi gereken en alt sınır brüt asgari ücretin %32’si kadar olarak belirlenmiştir. Buna göre askerlik borçlanması hesabı yapılırken borçlanılan gün sayısı x 18,96 olarak hesaplama yapılır ve tutan çıkar toplu olarak ödenmek şartıyla emekli olunabilir.
 • Askerlik borçlanması, sigorta başlangıcını geriye çekebilir. Son zamanların en çok merak edilen konusu budur. Bir kişi askere gittikten sonra çalışmaya başlamışsa ve ilk sigorta primi askerden döndükten sonra yattıysa, sigorta başlangıç tarihi geriye çekilir ve sigortanın başlangıç tarihi, askerlik borçlanmasının başladığı tarih olarak ele alınır. Eğer sigorta başlangıcı yapıldıktan sonra askere gitme durumu söz konusu olmuşsa, o zaman sigorta başlangıç tarihi geri çekilmez ve borçlanılan süre kadar emeklilik süresine eklenir.
 • Kısmi askerlik borçlanması da merak edilen onular arasında yer alır. Buna göre askerlik yapan kişiler askerde kaldıkları süreleri kısmi olarak borçlandırabilirler. Örneğin 12 ay boyunca askerlik yapmış olan biri sigortası için isterse 1 gün isterse de 360 gün borçlanama yapabilir. Bunu kişinin kendisi belirleyebilir ancak kısmi borçlanmanın bazı kriterler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Askerlik yapmış kişinin mevcutta bulunan gün sayısı
 • Kişinin emekli olacağı yaş haddi
 • Kişinin sigortalı olma süresi
 • Kişinin sigorta başlanış tarihi
 • Kişinin tabi olduğu sosyal güvenlik kurumu ile ilgili şartlar
 • Bu şartların emeklilik üzerindeki etkileri
 • Kısmi askerlik borçlanması belirlenirken yukarıda sayılan kriterlerin göz önünde bulundurulması ve buna göre hesap yapılması gerekir. Bu konuda SGK müdürlüklerinden yardım alabilirsiniz
 • Askerlik borçlanması erken emekli olmanızı sağlar. Örneğin; 1999 yılında sigortası başlamış olan bir kişi 24 ay askerlik yapmışsa ve askerlik borçlanması söz konusu ise normalde 7000 gün prim ödeyerek 60 yalına geldiğinde emekli olacakken, askerlik borçlanmasının tamamını ödediğinde 5900 gün pirim ödeyerek 58 yaşına geldiğinde emekli olabilir. Yani bu kişinin 24 ay askerlik yapması ve bu sürenin tamamını borçlanma olarak saydırması üzerine 2 yıl erken emekli olma hakkı olacaktır.
 • Askerlik borçlanması kanuna göre er, erbaş ya da yedek subay olarak görev yapan kişiler için geçerlidir. Bunun dışında kalan kişiler askerlik borçlanması yapamazlar. Askerlik borçlanmasının ön şartı silah altında olmaktır.
 • Bedelli askerlikte 2011 yılından önce belirli bir ücret ödeyerek kısa bir sürede askerlik yapılması söz konusuydu yani kısa bir süre için silah altına alınırdı. Bu durumda bedelli askerlik yapan kişiler, silah altında kaldıkları süre kadar borçlanma yaptırarak erken emekli olabilir. Ancak 2011 yılından sonra yapılan bedelli askerliklerde yalnızca para demek, askerlik yapmak için yeterli sayılmıştır. Bu durumda 2011 yılından sonra bedelli askerlik yapan kişiler için askerlik borçlanması yoluyla erken emekli olmaları söz konusu değildir. Bu şekilde askerlik yapan kişiler de mahkeme yoluyla askerlik borçlanması elde edebilmektedir.
 • Askerlik borçlanmasının taksit yapılması alanında da çok fazla soru gelmektedir. Askerlik borçlanması dolayısıyla ortaya çıkan yani hesaplanmış olan sigorta prim borcunun kanun hükmüne göre toplu olarak ve bir yıl içinde ödenmesi gerekir. Bu tutarın taksit yapılması söz konusu değildir. Bu borçlanmanın erken emekliliğe dahil edilmesi için başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuruyu yaptığınız tarihten 1 ay içinde sigorta borcunuzu ödemezseniz, başvurunuz iptal olur ve yeniden başvuru yapmanız gerekir. Eğer bu süre içinde borcun bir kısmını yatırırsanız, yatırmış olduğunuz tutara karşılık gelen gün hesaplanır ve o kadar süre için erken emeklilik söz konusu olur. Askerlik borçlanması nedeniyle taksitlendirme için asker ve polisler için istisna getirilmiştir ve iki yıl içinde ödenmesi gerekir.

Toplu para yatırarak emekli olma mümkün müdür?

Toplu para yatırmak, yalnızca kanunda belirletilen durumlarda söz konusu olur. Bu parayı yatırarak erken emekli olabilir ya da sigortadan doğan prim borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Bir kimsenin emekli olabilmesi için gerekli olan yaş sınırı ve sigorta prim gün sayısı üzerinde etkili olan toplu para yatırma;

 • Grev ve lokavtta geçen sürelerin sayılması
 • Askerlik borçlanması
 • Yurtdışında geçen sürelerin sayılması
 • Doğum borçlanması
 • Sanatçı borçlanması gibi durumlarda geçerlidir.

Yurtdışı borçlanması nedir;

Yurtdışı borçlanması, yurtdışında çalışmak için gidilen süre, işsiz kalınan süre ve ev hanımı olarak geçirilen süreler olarak ifade edilir. Eğer yurt dışına çıktıysanız ve burada işsizlik ödemesi almadan ya da maaş almadan bulunduysanız, sigortalılık süresi boyunca bit yıla kadar sigorta borçlanması talep edebilir ve erken emekli olunabilir. Eğer ev hanımı olarak yurtdışında bulunduysanız isteğe bağlı olarak bu sürelerin tamamı ya da bir kısmı kadar emeklilik borçlanması yapabilir ve erken emekli olabilirsiniz. bu istisnada medeni duruma bakılmadan işlem yapılmaktadır ve tüm kadınların yurtdışında ev hanımı olarak geçirdikleri süreler dahil edilir.

Yurtdışı borçlanmasının ön şartı Türkiye’ye kesin olarak dönüş yapmaktadır. Diğer bir ifade ile ülkeye tam olarak dönüş yaptıysanız ve yurtdışından maaş ödemesi ya da işsizlik ödemesi almıyorsanız, sigorta borçlanmasından yararlanabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanmasına dahil edilmeyen süreler ise yurtdışında 18 yalını doldurmadan geçirilen süreler, Türk vatandaşı olmadan geçirilen süreler ve Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra geçirilen süreler olarak belirtilmiştir. Bununla birlikte kısmi aylık bağlanmış olan kişilerin ve yaşlılık, malullük ve ölü aylığı almakta olan kişilerin yurtdışında geçirdikleri süreler bu aylıklar ile çakışıyorsa, yurtdışı borçlanması yapılması mümkün değildir.

Yurtdışında geçirdiğiniz sürelerin tamamını borçlanmak zorunda değilsiniz. Bu sürelerin bir kısmını ya da maaş bağlamaya yetecek kadar olan kısmını borçlanabilirsiniz. Kalan süreler için de daha sonra tekrar başvuru yapabilme ve kalan süreler için tekrar borçlanma yapabilme hakkınız da saklı tutulmaktadır.

Yurtdışı borçlanması nasıl yapılır;

 • Yurtdışı borçlanması yapabilmek için bazı şatları yerine getirmeniz gerekir. Bunun için;
 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmanız,
 • Yurtdışında geçirdiğiniz süreleri belgelendirmeniz
 • Yazılı olarak yani bir dilekçe ile yurtdışı borçlanma talebi yapmanız gerekir.

Burada önemli olan nokta yurtdışında geçirdiğiniz sürelerde Türk vatandaşı olmanız ve başvuru tarihinden itibaren Türkiye’de bulunmanız yani yine Türk vatandaşı olmanızdır. Ayrıca Türk vatandaşlığı ile birlikte yurt dışı vatandaşlığınız da devam ediyorsa, bu kapsamdan yararlanma hakkınız bulunur.

Yurtdışı borçlanması için illa ki Türkiye’ye dönmenize gerek yoktur. Yurt dışındayken de borçlanma başvurunuzu yapabilir ve kanunda geçen şartlar dahilinde borçlanmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum borçlanması nedir;

Doğum borçlanması sigortalı olan kadınların doğumdan sonra geçen iki yıl içi yatırmamış oldukları sigorta primlerinin borçlanmak şartıyla toplu olarak ödeyerek emekli olması anlamına gelir. Analık haklarından doğan doğum borçlanmasının gerçekleşmesi için bazı şartlar bulunur. Buna göre her doğum yapan kadın doğum borçlanmasından yararlanamaz. Yararlanabilmek için aşağıdaki şartları taşıması gerekir;

 • Doğum yapmadan önce bir gün de olsa sigortalı olmak
 • Doğum yaptıktan sonra ki iki yıl için çalışmamış ya da isteğe bağlı olarak sigortası yatırmamış olmak
 • Çocuğun sağ doğması ve yaşaması
 • İşten yarıldıktan sonraki herhangi bir zamanda doğum yapmak.

Buna göre SSK güvencesi olan kadınlar, doğum yaptıktan sonra doğum borçlanmasından yararlanabilirler. Kadınlar ilk sigortalı olduğu tarihten sonra doğum borçlanması yapabilirler. Bir gün bile olsa doğumdan önce yatırılan sigortalar için doğum borçlanması yapılabilir ancak doğumdan sonra sigorta yatırılmışsa, doğum borçlanması yapılması söz konusu değildir.

Ayrıca bağ kur ve emekli sandığı sosyal güvencesi ile çalışan kadınların doğum borçlanması talebine bulunması mümkün değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığına bağlı olarak çalışanların bir gün bile SSK’lı olmamalarıdır. Eğer doğumdan önce bir gün de olsa SSK’lı olarak sigortaları yatmışsa ve daha sonra BAĞ-KUR ya da emekli sandığı olarak çalışmaya başlamışsa, doğrum borçlanmasından yararlanabilir.

SSK’lı olarak çalışan kadınlar, sigorta başlangıç tarihinden sonra ne zaman doğu yaparlarsa yapsınlar, doğum borçlanması hakkından yararlanabilirler. Ancak buradaki at çocuğun vefat etmemiş olmasıdır. Çocuk doğduktan bir süre sonra vefat etmişse, vefat ettiği süreye kadar doğum borçlanması yapılması söz konusu olur.

Ticaret lisesi nedeniyle de kadınların staj yaptıkları durumda kısa dönemli olarak sigortalarının yatırılması söz konusudur. Bu durumda da kadınlar doğum yaptıklarında, doğum borçlanması hakkından yararlanabilmektedir.

Doğum borçlanması ilk 2 çocuk için toplamda 4 yıl yapılabilir. Yani kanunda belirtilen koşula göre bir kadın sigortalı, ilk çocuğu için 2 yıl ve ikinci çocuğu için 2 yıl olmak üzere toplamda 4 yıl için doğum borçlanması hakkından yararlanabilir.

İkiz gebelik durumlarında ise doğum borçlanması için ekstra bir duru söz konusu olmaz. Doğum borçlanması yapabilmek için doğum sırasında meydana gelen çocuk sayısına bakılmaz. İki ya da 3 çocuk doğurmanız önemli değildir ve tek çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Yani doğum sırasında üçüz çocuk doğurmuş olsanız bile bunlar tek çocuk olarak sayılacak ve iki yıl için doğum borçlanması yapabileceksiniz.

Doğum borçlanmasının askerlik borçlanması gibi emeklilik tarihini geriye çekmesi söz konusu değildir. Doğum borçlanması yalnızca emekli olmak için yatırılması gereken prim gün sayısının eksik kalan iki yıllık kısmının yatırılarak emekli olunması durumunda söz konusudur. Kadınlar ne kadar erken sigortalı olurlarsa o kadar erken yaşta emekli olabilirler ancak doğum borçlanması yaşı geriye çekmez. Bu duruma göre sigorta prim gün sayısını doldurmuş olan bir kadın sigortalı, emekli olmak için yaşı beklerken doğum borçlanması yaparsa fazladan ödeme yapmış olur ve bu da avantaj sağlamaz. Ancak sigortalı olma süresini doldurduysanız ve emekli olmak için prim gün sayısını doldurmayı bekliyorsanız, bu durumda doğum borçlanması yaparak iki yıllık kısmını yatırabilir ve iki yıl daha çalışmak zorunda kalmadan avantaj sağlayabilirsiniz.

Doğum borçlanmasında taksitlendirme yapılması söz konusu değildir. Dilekçe ile başvuru yapıldığı tarihten itibaren, doğum borçlanması için belirtilen tutarın bir ay içinde ödenmesi gerekir. Bir yıl içinde 4 haftaya bölerek ödeme yapılabilir ancak belirtilen tutarın mutlaka 1 aylık süre sonunda ödenmiş olması gerekir. Eğer bu süre içinde borçlanmanın bir kısmı ödenmişse, ödenen kısma karşılık gelen süre borçlanmaya sayılır ve diğer süreler eklenmez. Bir ay içinde hiç ödeme yapılmamışsa da tekrar başvuru yapılması gerekir.

Doğum borçlanması, emekli olma yaşını etkilemez ancak emekli olduğunuzda alacağını maaşı etkiler. Doğum borçlanması yaparak emekli olursanız, alacağını maaşın miktarı yükselir.

Doğum borçlanması o yılın asgari ücreti tutarında hesaplanır ve yılda iki kez olmak üzere artışa uğrar. Buna göre her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yeniden hesaplanır. En alt değer ve en üst değerler belirlenir ve sigortalının isteğine göre bu tutarlar yatırılır. Yani burada sizin yatırmak isteyeceğiniz bedel üzerinden doğum borçlanması alınabilir.

Doğum borçlanmasını tamamının ödenmesine gerek yoktur örneğin; yaşlılık aylığı bağlatmak için 90 günlük prim yatıranız gerekiyorsa, doğum borçlanması talebinde bulunarak yalnızca 90 günlük yani 3 aylık kısmını yatırabilir ve emekli olabilirsiniz. Bu durumda borçlanma sürenizin tamamını ödemenize gerek kalmaz.

SSK’lı olan bir kadın sigortalı doğum yaptıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başlamışsa, çalışmadığı süreler için doğum borçlanması yapabilir. Örneğin; doğum yaptıysanız ve 6 ay sonra çalışmaya başladıysanız, çalışmadığınız 6 ay için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Çalışmaya başladığınız tarihten itibaren doğum borçlanması yapmanız söz konusu değildir.

Hizmet borçlanması yapılabilen diğer durumlar nelerdir;

Sigortalı olarak hizmet borçlanması yapabileceğiniz diğer durumlar da bulunur. Bu durumları şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Emekli Sandığına bağlı olarak çalışan kişiler, ücretsiz izin aldıkları süreleri hizmet borçlanması yaparak emekli olmalarına yakın bir süre içinde başvuru yapmak şartıyla hizmet borçlanması şeklinde yatırabilirler.
 • Sigortalı olmadan yapılan doktora ya da tıpta uzmanlık için yurt içinde ya da yurt dışında geçirilmiş olan sürelerin tamamı, hizmet borçlanmasından sayılabilir.
 • Sigortalı olmadan avukatlık stajı yapan kişiler, bu staj süreleri için hizmet borçlanması için başvuruda bulunarak bu süreler için toplu ödeme yapabilir.
 • Sigortalı iken herhangi bir nedenden dolayı tutuklanmış olan ve daha sonra bu suçtan beraat eden kişiler, tutuklu bulunduğu sürelerin tamamı için hizmet borçlanması yaparak emekli olmaya hak kazanabilir. Ancak bunun için içerde atmış olduğu suçtan beraat etmesi gerekir.
 • Doktorlar, fahri asistanlık yaparlar, bu asistanlık sürelerin boyunca sigortaları yatmamışsa, hizmet borçlanması yaparak emekli olmaya hak kazanabilirler.
 • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanlar, sözleşmede geçen çalışma süreleri içerisinde sigorta yatılmadıysa, bu sigortalar için hizmet borçlanması yapabilir ve emekli olmaya hak kazanabilirler.
 • Sigortalı olarak çalışan işçilerin grev ve lokavt hakları bulunmaktadır. Buna göre grev ve lokavt süresi boyunca yatırtılmayan sigorta primleri için, bu sürenin tamamı adına hizmet borçlanması yapılarak yatırılması söz konusu olur.

SSK hizmet dökümü belgesi, yukarıda sayılan eksik sigortaların yatırılması için gerekli olan bilgilerin alındığı tek yerdir. Bu belgede be kadar süre sigortanızın yatmadığı gibi bilgileri görebilir ve yukarıda sayılan durumlar için hizmet borçlanması başvurusu yapabilirsiniz. Bu sayede askerlik borçlanması için daha erken emekli olabilir ya da prim gün sayısını doldurmak için daha fazla süre çalışmak zorunda kalmadan emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

Hizmet borçlanması başvurusu nasıl yapılır;

Hizmet borçlanması başvurusu yapılabilmesi için başvuru yapacak olan kişinin 16 yaşından büyük olması ve bu borçlanma için geçerli diğer şartları yerine getirmesi gerekir. Hizmet borçlanması başvurusu için mutlaka yazılı bir dilekçenin verilmesi gerekir. Borçlanma için dilekçenizi SGK il müdürlüklerine ya da il temsilciliklerine verebilirsiniz.

Hizmet borçlanması tutarı hesaplanırken o yılki asgari brüt ücret tutarına göre alt ya da üst sınır belirlenebilir. Buna göre alt sınır asgari brüt ücretin %32’ai kadar üst sınır ise asgari brüt ücretin 6,5 katının %32’si kadar belirlenmektedir.

Hizmet borçlanması için en alt değerden en üst değere kadar kendi belirleyeceğiniz bir değerde ödeme yapabilirsiniz. Bu değerler emekli olduktan sonra alacağını maaş tutarı üzerinde etkili olur ve ne kadar yüksek öderseniz, o kadar yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Görüldüğü gibi SSK hizmet dökümü belgesi ile çok fazla işlem yapılır ve bu belge özellikle emeklilik işlemleri üzerinde etkilidir. E-devlet sistemini kullanarak bu belgeyi barkodlu olarak alabilir ve bu belgenin orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca SSK ile ilgili pek çok işlemi de yine e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf