SRC Belgesi Artık E-Devlette

Trafikte yaşanan sıkıntıların giderilmesi için her geçen gün yeni bir karar alınıyor ve yeni bir uygulama getiriliyor. Geçtiğimiz yıllarda getirilen ve bu yıl içinde tam olarak uygulanmaya başlayan SRC belgesi uygulaması ise en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kamuoyunun ve sürücülerin gündeminden düşmeyen konulardan biri olan SRC belgesi, halen pek çok tarafından bilinmiyor. E-devlet üzerinden sürücülerin bu belge için başvuru yapması ve belgeyi düzenleyerek çıktısını alması mümkündür. Bunun için e-devlet giriş yapmanız gerekir. Sizlere e-devlet girişinin nasıl yapılacağı ve SRC belgesinin nasıl alınacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet girişi yöntemleri;

E-devlet, kamu kurumlarında yapabildiğiniz pek çok işlemi online olarak yapabilmenize imkân sağlayan, kamu kurumlarının kendi aralarında olan evrak alım işlemlerini yapabilen ve şirket ortaklarının bile kamu dairelerinde olan işlemlerini hızlı bir şekilde halledebildiği, gelişmiş platformlardan biridir. Bu sistem sayesinde halk, devlet ve şirketler arasındaki engeller ortadan kalkmış, evrak takibi yapmak kolaylaşmış, kamu kurumlarında kâğıt israfı ortadan kaldırılmış ve bürokrasi sona ermiştir. E-devlet sayesinde artık halk işlemlerini daha kısa sürede halletmekte ve işlem yaptırmak için kamu kurumlarında sıra beklememektedir. Sizlere bu kadar çok kolaylık sağlayan bu sisteme nasıl giriş yapabilirsiniz?

E-devlet giriş yapabilmeniz için pek çok farklı yöntem bulunur. Şifrenizi oturduğunuz yerden alabilmek için öncelikle e-devlet sisteminin internet adresine gitmeniz gerekir. Bu adreste karşınıza giriş ekranı çıkacaktır. Bu ekranda yer alan internet bankacılığı, e-imza, mobil imza ve kimlik kartı uygulamalarından, kullanmakta olduğunuz bir uygulamayı seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş yapmanızın ardından otomatik olarak şifre değiştirme ekranına yönlendirilirsiniz. Bu ekrandan, sistem için gerekli olan kimlik bilgilerinizi girdikten sonra e-posta, cep telefonu ve adres doğrulaması yapmanız gerekir. Bu doğrulamaları yaptıktan sonra sistemdeki uygulamaların hepsini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Online işlemler ile uğraşmak istemiyorsanız, e-devlet giriş şifrenizi alabilmek için size en yakın olan PTT şubelerinden birine, kimliğiniz ile gidebilir ve az bir miktar ücret ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi isterseniz zarf ile isterseniz de SMS yoluyla alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra hemen aktif etmeniz ve değiştirmeniz gerekir. Şifre değiştirme işlemini ardından e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğruladıktan sonra, sistemdeki bütün uygulamaları kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-devlet uygulamasını isterseniz bilgisayarınızdan isterseniz tabletinizden isterseniz de cep telefonunuzdan kullanabilirsiniz. Mobil uygulamalar, daha kısa sürede istediğiniz bilgilere ulaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. E-devlet sistemine giriş için detaylı bilgi almak isterseniz “E-Devlet Girişi” makalemizi okuyabilirsiniz.

SRC belgesi nasıl alınır?

E-devlet giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrana Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yazmalısınız. Aram kısmına bakanlığın adını yazdıktan sonra, bu bakanlığa ait olan tüm e-devlet uygulamaları listelenecektir. Bu uygulamaların arasından mesleki yeterlilik belgesi işlemlerini seçerek, SRC belgesine başvur linkine tıklamanız gerekir. Kısa yoldan bu başvuru linkine ulaşmak için e-devlet sistemine girdikten sonra ana sayfada yer alan arama kısmına “muafiyetli SRC belgesi başvuru” yazabilirsiniz.

  • Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza başvuru ekranı gelecektir. Bu ekranda yer alan istenilen belge türünü seçmeniz gerekir. Burada SRC-1 uluslararası yolcu taşımacılığı, SRC-2 yurt içi yolcu taşımacılığı, SRC-3 uluslararası eşya taşımacılığı ve SRC-4 yurt içi eşya taşımacılığı seçenekleri bulunur. Hangi türden SRC belgenizi almak istiyorsanız, o türü seçerek devam edin.
  • Alt kısımda yer alan ehliyet ili ve ehliyet ilçesi kısımlarını doldurun. Ehliyetinizin üzerinde yer alan yani ehliyetinizi aldığınız il ve ilçeyi, bu kısma girmeniz gerekir.
  • Hemen alt kısımda yer alan ehliyet belge numarası kısmına ise eski ehliyetliler için ön yüzde yer alan belge numarasını, yeni ehliyetliler için yine ön yüzde yer alan 5 haneli numarayı girmeniz gerekir.
  • Son olarak da ehliyet belge seri numarasını girmelisiniz. Bu seri numarası yeni ehliyetlerde arka yüzün sağ alt köşesinde bulunan harf ve rakamlardan oluşan numaradır. Eski ehliyetlerde ise yine ehliyetin arka kısmındaki sağ üst köşede bulunan harf ve rakamlardır.
  • Yukarıdaki bilgileri girdikten sonra iletişim bilgileri kısmında yer alan cep telefonu bilgilerinizi de girin ve “başvur” kısmına tıklayın.

Bu başvuru işleminin ardında, sisteme kayıtlı olan cep telefonu numaranıza, yatırmanız gereken harç bilgileri gelecektir. İstenilen harç tutarını ödedikten sonra yine e-devlet sistemine girerek, SRC belgesi düzenleme uygulamasına gitmeniz ve belgenizi düzenleyerek çıktısını almanız gerekir. Bu işlemlerin ardından SRC belgenize, çok kısa bir süre içinde ve kolaylıkla ulaşmış olursunuz. E-devlet giriş yaparak bu belgeyi alabilmek için ehliyetinizi 2003 yılından önce almış olmanız gerekir.

2003 yılından sonra belge alanlar için işlem nasıldır?

Ehliyetinizi 2003 yılından sonra aldıysanız, e-devlet üzerinden SRC belgesi alamazsınız. Bu belgeyi alabilmek için hem eğitimlere katılmanız hem de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açılan sınavlara girmeniz gerekir. Sınavda ve eğitimlerde başarılı olduktan sonra kart ücretinizi yatırabilir ve belgenizi almak için 3 ay beklemek zorunda kalmadan, e-devlet üzerinden çıktı alabilirsiniz. E-devlet sisteminden çıktısını aldığınız SRC belgesi barkodludur ve tüm kurumlarda, resmi olarak kullanılabilir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf