Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Yoğun Talep Var

Her yıl yapılan sözleşmeli öğretmenlik için 2018 yılında yapılacak atama sayısı açıklandıktan sonra, boşta kalan öğretmen adaylarının yoğun ilgisi olduğu açıklandı. Son yapılan açıklamaya göre atanacak olan sözleşmeli öğretmen sayısı 20 bin iken yapılan başvuru 120 bin kişiye ulaştı. Bunun üzerine Eğitim-Sen tarafından açıklama yapıldı ve daha fazla atama yapılması gerektiği bildirildi.

Atama koşulları değişti;

Daha önce yapılan atamalarda, KPSS üzerinden belirli bir puan alan öğretmen adaylarının atamaları, tercihlerine ve puanlarına göre yapılıyordu. Ancak son dönemlerde atamalar hem tercih ve puan ile hem de mülakat ile yapılmaya başlandı. Eğitim-Sen başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre öğretmen adaylarının hem mülakat hem de sınav ile atama yapılmasına tepki yağdığı belirtildi. Bu koşulların acilen değişmesi gerektiği vurgulandı.

Atama için 20 bin kadro açıklanmasına rağmen 120 bin kişinin başvuru yapmasının ise değerlendirilmesi gereken önemli bir konu olduğu ve devlet büyüklerinin bu konuyu enine boyuna düşünmesi gerektikleri belirtildi.

Öğretmen açığı çok fazla;

Türkiye geneline bakıldığında ücretli öğretmen olarak çalışan kişilerin sayısı 6 binin üzerinde ancak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre öğretmen açığı da 10 binden fazladır. Bu açığa istinaden öğretmen atamalarının 100 bin kişi olarak yapılması istendi. Eğitim- Sen başkanı bu atalar için Türkiye’nin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda atama yapılmalıdır. Bu atamaların sayısı makul düzeyde olmalı ve en az 100 bin kişiye çıkarılmalıdır şeklinde açıklamada bulundu.

Sonuç;

Sözleşmeli öğretmen atamalarının 2018 kadrosu için gün sayan öğretmen adayları, 20 bin kadro verilmesi ile isyan etmiş durumda. 20 bin kadroya rağmen yapılan başvuru sayısı 120 bini aştı. Eğitim-Sen tarafından ise bu kadronun biraz daha artırılması gerektiği, Türkiye’deki öğretmen açığının 106 binin üzerinde olduğu ve en az 100 bin öğretmenin atamasının yapılması gerektiği vurgulandı.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf