Sözleşme Yapmayan Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Son günlerin en çok merak edilen konularından biri de kıdem tazminatı, kıdem tazminatı bilindiği gibi belirli ya da belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan ve en son çalıştığı iş yerinde 1 yılını doldurmuş olan kişilere, işten kovulmaları ya da bazı koşullar halinde istifa etmeleri nedeniyle ödeniyor. Peki, işe başlarken sözleşme yapmayan kişilerin durumu ne olacak?

Sözleşme yapmayan da alabilir;

Kanuna göre işvereni ile sözleşme yapmayan kişiler de kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir. Ancak bu tazminatın ödemesi için işverenin kusurlu olarak işçiyi çıkarması ve işçinin kendi isteği ile istifa etmemiş olması gerekir. Ancak emeklilik, evlilik, askerlik ve ölüm durumlarında işçilerin istifa etmeleri halinde kıdem tazminatı ödenebilir.

İşyerinin ise çalışan ile sözleşme yapması ve çalışanın hakları ile yapacağı ödemenin ve çalışma ile ilgili tüm kuralların bu sözleşmeden belirtilmesi gerekir. Çünkü kanuna göre çalışma süresi bir yıl ya da daha fazla olan işçilerin sözleşmeleri yapılmalıdır.

Sözleşme yapmayan iş yeri yandı;

Bir yıldan fazla süredir çalışan işçiye iş sözleşmesi yapmayan iş yerleri para cezası alabilir. İşçinin talebi halinde 1 yılı dolduran kişilere 2 ay için iş sözleşmesi yapılmalıdır. Bu sözleşmede işçinin genel ve özel çalışma koşulları, ücret ödeme günleri, temel ve ek olarak ödenen ücretler, günlük ve haftalık çalışma süreleri, süresi belli ise ne kadar süre çalışacağı gibi bilgiler yer almalıdır ve bu sözleşme işçi ile de paylaşılmalıdır.

Bu belgeyi bir yılı dolan işçiye işten ayrılmadan önce ya da 2 ay içinde vermeyen işverenler para cezası alılar.

Sonuç;

Devlet, işçilerin haklarını her geçen gün korumaya devam ediyor. İşverenlerin kötü niyetli işçi çalıştırmasını önlemek amacıyla sözleşme yapılmaması halinde bile 1 yıldan fazla çalışan işçiye kıdem tazminatı ödeniyor. Ayrıca 1 yılını doldurmuş olan işçiye iş sözleşmesinin verilmiş olması gerekiyor. Bu sözleşmeyi vermeyen işverenler para cezası ile karşılaşıyor.

 

Ayrıca kıdem ve ihbar tazminatlarınızı TAZMİNAT HESAPLAMA aracımızdan kuruşu kuruşuna hesaplayabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf