Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Sosyal yardım, bakıma muhtaç ve mağdur olan ailelere yapılan yardım olarak ifade edilebilir. Bu yardım çoğu zaman maddi olarak yapıldığı gibi bazen de gıda ve ilaç yardımı olarak da yapılmaktadır. Sosyal yardım, sosyal devlet olmanın bir gereğidir ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal bir devlet olduğu için vatandaşlarına, bütçenin öngördüğü ve elverdiği şartlarda sıklıkla yardım yapmaktadır. Yapılan sosyal yardımlar aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu yardımları alabilmek için belirli başvurular yapılmalıdır. Bu başvurularınızın sonuçlarını ise e-devlet giriş yaparak öğrenebilir ve sosyal yardım alıp almadığınızı sorgulayabilirsiniz. Sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet giriş yaparak sosyal yardım bilgileri sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet sistemi, kişilerin devletle ya da kamu kurumları ile ilgili olan pek çok işlemini kolaylıkla yürütebilmesi için oluşturulmuş olan bir sistemdir. Bu sisteme giriş yaparak başvuru, ödeme, sorgulama ve belge alma gibi çok sayıda işleminizi kolaylıklıya yapabilirsiniz. E-devlet giriş için bir şifre edinmeniz gerekir. Bu şifreyi PTT şubelerinden ya da merkezlerinden alabilirsiniz. Bununla birlikte internet bankacılığı, mobil imza, kimlik kartı ve e-imza seçenekleri ile de sisteme giriş yaparak ve bilgilerinizi güncelleyerek, şifrenizi alabilirsiniz.

E-devlet giriş yapıktan sonra ise sosyal yardım bilgilerinizi sorgulayabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine tıklamanız gerekir. Bu adresten sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Yukarıdaki ekrandan kimlik doğrulaması yaparak, sisteme erişim sağlayabilirsiniz. Kimlik doğrulamasını e-devlet şifreniz ile gerçekleştirin. Girişinizin ardından sistem otomatik olarak sosyal yardım alıp almadığınızı sorgulayacaktır. Eğer sosyal yardım alıyorsanız, almış olduğunuz yardım hakkında bilgiler karşınıza çıkar. Sosyal yardım almıyorsanız da aşağıdaki ekranla karşılaşırsınız.

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Sosyal yardım kimlere yapılır;

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar muhtaç ve yoksul olan aileleri yani kişileri kapsar. Bununla birlikte şehit ve gazi yakınlarını da kapsamaktadır. Devlet bu yardım ile çok geniş kitlelere erişim sağlar ve çeşitli yardımlarda bulunarak yaşam standartlarını yükseltmeye çalışır. Bu durumda maddi olarak mağdur olan anne, baba, çocuk, engelli ve yaşlılar, sosyal yardımdan faydalanabilir.

Sosyal yardım için başvuru nasıl yapılır;

Sosyal yardım alabilmek için başvuruda bulunmanız gerekir. Bazı durumlarda devlet bu başvuruyu yapmamış olan kişileri için de yardım yapar ancak bunun için belirli şartların olması gerekir. Önceleri gelir tespiti için birçok evrak toplamak gerekirken, devlet sosyal yardım almak isteyen vatandaşlarının işlerini ve başvuru yapmalarını kolaylaştırmıştır. Buna göre e-devlet üzerinden sosyal yardım alabilmek için başvuru yapabileceğini gibi SGK müdürlüklerine giderek de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal yardım bilgileri sorgulama hizmetinin avantajları nelerdir;

E-devlet giriş yaparak ulaşabileceğiniz sosyal yardım bilgileri sorgulama hizmeti ile aşağıdaki faydalar sağlanmıştır;

  • Bu sistem ile vatandaşların muhtaç olduklarını ispatlama işlemine kolaylık getirilmiştir.
  • Bu sistem ile vatandaşların önceden toplaması gereken evraklar kaldırılmış ve nüfus cüzdanı ile yardıma muhtaç olup olmadıkları kolaylıkla tespit edilmeye başlanmıştır.
  • Bu sistem sayesinde yoksul olan kişilerin yardım almaya başlama süreci oldukça kısa hale getirilmiştir.
  • Bu sistem sayesinde gerçekten ihtiyacı olan kişiler tespit edilmiş ve çok daha geniş bir kesime yardım edilmesi sağlanmıştır.
  • Bu sistem ile yardım talebinde buluna kişilerin evrakları azaltılmış ve bununla birlikte yardım talebinde bulunulan kurumun da iş yükü azalmıştır.
  • Vatandaşların ardım alabilmesi için gerekli olan kamu kurumları arasındaki yazışmalar en aza indirilmiş ve bürokrasi ortadan kalkmıştır.
  • Bu sistem ile sosyal politikaların geliştirilmiş ve vatandaşlara daha çok yardım edilebilmesi için gerekli alt yapı oluşturulmaya başlanmıştır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf