Sigortalılar Emekli Maaşını Nasıl Öğrenebilir?

Emekli maaşı hesaplama işlemi oldukça zor ve kafa karıştırıcı gelebilir. Pek çok yerde emekli maaşının hesaplanması için çeşitli formüller bulunur. Ancak bu formüllerde kullanılan katsayılar ve diğer göstergeler, maaşların hesaplanmasını zorlaştırır. Ancak devlet sizler için emekli maaşı sorgulama işlemini kolaylaştırmıştır. Buna göre farklı kanallar üzerinden ne kadar emekli maaşı alacağınızı öğrenebilirsiniz. Sizlere bu kanallar hakkında detaylı bilgi verelim;

SGK aracılığı ile emekli maaşı hesaplama;

SGK, kendi internet sitesi üzerinden SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için ayrı ayrı emekli maaşı hesaplama aracı oluşturmuştur. Bu araçlar kullanılarak saniyeler içinde emekli maaşınızı hesaplamanız mümkündür.

 • 4/A yani SSK için hesaplama

Eğer SSK’lı olarak çalışıyorsanız ve emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağını merak ediyorsanız https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır. Bu bağlantıda bulunan aşağıdaki adımları doldurarak, anında hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

 • Karşınıza çıkan ekranda yer alan ilgili bölüme T.C. kimlik numaranızı yazın.
 • Alt kısımda yer alan SSK sicil numaranızı yazın.
 • Baba adınızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve doğum tarihinizi de gün, ay, yıl şeklinde girdikten sonra ‘Sorgula’ kısmına tıklayın.
 • Karşınıza açılan ekranda ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz karşınıza çıkacaktır.

 

 • 4/B yani BAĞ-KUR için hesaplama

Eğer sigortanızı BAĞ-KUR olarak yatırıyorsanız, https://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/AylikHesaplaAction.do?dispatcherMethod=aylikHesaplaSayfa adresine tıklayabilir ve aşağıdaki adımları takip ederek hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Karşınıza çıkan ekranda yer alan bölümlere T.C. kimlik numaranızı, bağlı olduğunuz kuruma göre esnaf ya da tarım seçeneğiniz ve ekranda yer alan güvenlik kodunu doldurduktan sonra sorgula kısmına tıklamanız, BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama için yeterli olacaktır.

 • 4/C yani emekli sandığı için hesaplama

Emekli sandığından ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilmek için bazı verilere ihtiyacınız olacaktır. Bu verileri öğrenerek https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresine tıkladığınızda, karşınıza gelen ekran sayesinde kolayca hesaplamanızı yapabilirsiniz. Bu ekranda yer alan;

Derece, kademe, ek gösterge ve makam + temsil + görev tazminat göstergesi kısımlarını doldurup, ‘Hesapla’ kısmına tıklamanız halinde, temsili olarak emekli maaşınız hesaplanacaktır. Bu kısımda yer alan makam + temsil + görev alanını biliyorsanız doldurabilirsiniz ancak bu alanı doldurmanız zorunlu değildir.

E-devlet aracılığı ile emekli maaşı hesaplama;

Emekli maaşı hesaplama yapmak için kullanılan bir başka uygulama da e-devlet sistemidir. Bu sistem üzerinden şahsınıza ait pek çok işlem gibi emekli maaşınızı da hesaplayabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle bir e-devlet şifrenizin olması gerekir. Şifreyi size en yakın PTT şubesinden, kimliğiniz ile birlikte giderek hemen alabilirsiniz. Şifreyi aldıktan sonra unutmayacağınız şekilde değiştirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü her şifre aldığınızda ödediğiniz ücretin 2 katı talep edilmektedir.

 • E-devlet şifrenizi aldıktan sonra resmi internet sitesine girin ve e-hizmet sekmesini tıklayın.
 • Bu sekmenin altında yer alan 4A, 4B ve 4C seçeneklerinden sizin için uygun olan kısmını seçin.
 • Karşınıza çıkan sayfada ‘kimliğimi Şimdi Doğrula’ kısmına tıklayın ve şifrenizi kullanarak giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan emekli maaşınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yapabilmek için T.C. kimlik numaranız ile birlikte e-devlet şifrenizi, mobil imzanızı, e-imzanızı, T.C. Kimlik kartınızı, internet bankacılığını da kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf