Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta, kişilerin çalıma hayatları boyunca yatırılan ve sağlık ve emeklilik alanında faydalanmalarını sağlayan bir sistemdir. Sigorta SGK kurumu altında incelenir. Sigortalı olan kişiler 4A ,4B ve 4C birimlerine tabidir. Buna göre 4A ismiyle SSK, 4B ismiyle BAĞ-KUR, 4C ismiyle de Emekli Sandığı birimleri anılmaktadır. Kişiler sigortalarının ne durumda olduğunu ne kadar prim yatırıldığını ne zaman emekli olabileceklerini ve bunun gibi pek çok bilgiyi e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirler. 4A’lılar SSK sorgulama, 4B’liler BAĞ-KUR sorgulama, 4C’liler ise emekli Sandığı sorgulama yaparak, istedikleri bilgiye ulaşabilirler. Bu sorgulamaları yapabilmek için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmış olmak gerekir.

E-devlet sistemine giriş için bir şifre ve T.C. kimlik numaranızın olması gerekir. Bu sayede tek bir şifre ile ödeme yapma, sorgulama bilgi öğrenme ve başvuruda bulunma gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eskiden bütün bu işlemler SGK üzerinden yapılabilirken artık e-devlet sistemi üzerinde erişim sağlanmaktadır. SSK sorgulama yaparak sigortanızla ilgili pek çok bilgiye ulaşabilir ve doğru olmadığını düşündüğünüz bilgiler için erken müdahale edebilirsiniz. Örneğin; çalıştığınız iş yerinden sigortanız yatmıyorsa ya da eksik yatıyorsa, bu sorgulama işlemi ile erken görebilir ve erkenden müdahale ederek hakkınızı arayabilirsiniz. Aynı şekilde BAĞ-KUR ve emekli sandığı için de sorgulama yaparak pek çok bilgiyi öğrenebilir, hizmet dökümü belgelerinizi alabilirsiniz. Sizlere e-devlet üzerinden yapılan sorgulamalar ve detayları hakkında bilgi verelim;

E-devlet üzerinden SSK sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet sistemine giriş yaparak SSK sorgulama yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresini tıklamanız gerekir. Bu adresi ıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki ekranda yer alan “kimliğimi şimdi doğrula” kısmına tıklayıp e-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile giriş yapmanız gerekir. Şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek kimliğiniz karşılığında şifrenizi alabilir ya da mobil imza, e-imza, kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemlerinden birini kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu yöntemleler giriş yaptıktan sonra, PTT şubelerine gitmeye gerek kalmadan, unutmayacağınız bir e-devlet şifresi belirleyebilirsiniz.

Kimliğinizi doğruladıktan sonra ise hizmet dökümü belgenize ulaşabilirsiniz. Bu belge, sigorta bilgilerinizin yer aldığı belgedir ve aşağıdaki gibi olacaktır.

Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Görüldüğü gibi özet ve detaylı hizmet dökümü belgeniz karşınıza gelecektir. Buradan sigorta başlangıç tarihinizi görebilir, SSK sicil numaranızı öğrenebilir, kaç gün aktif çalışma sürenizin olduğunu görebilir, hangi meslek kodundan sigortanızın yattığını öğrenebilir, hangi iş yerinde ne kadar süre çalıştığınızı takip edebilir, adınıza kaç günlük sigorta yattığını görebilir, eksik yatan sigorta primlerinizi takip edebilirsiniz. Bu bilgiler hem işveren sahtekârlığını önlemek için hem de emeklilik yaşınızı ve emekli maaşınızı hesaplamak için gereklidir.

E-devlet üzerinden BAĞ-KUR sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra BAĞ-KUR bilgilerinizi yani BAĞ-KUR için hizmet belgenizi görüntüleyebilirsiniz. Bu belge ile ne kadar süre BAĞ-KUR yatırdığınızı görüntüleyebilir ve emekli olmak için ne kadar zamanınız kaldığını ve kaç gün prim yatırmanız gerektiği gibi bilgileri hesaplayabilirsiniz. Bu belgede de sicil numaranız ve hangi dönemlerde kaçıncı basamaktan sigortanızın yattığı gibi bilgiler yer alacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi adresini tıklamanız gerekir. Bu adres tıklayıp giriş yapmanızın ardından BAĞ-KUR’lu iseniz hizmet dökümü belgenize ulaşabilirsiniz.

E-devlet üzerinden Emekli Sandığı bilgileri sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet üzerinden emekli sandığına ait hizmet dökümü belgenizi de görüntüleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu belgenin doğrulamasını da yapabilirsiniz. Emekli Sandığı hizmet dökümünde ise yine sicil numaranız, ne zamandan beri sigortalı olduğunuz aktiflik süreniz, adınıza yatırılan sigorta prim gün sayısı gibi bilgilere ulaşabilir ve bu bilgiler ile emekli maaşı ya da emeklilik yaşı hesaplama gibi hesaplamalar yapabilirsiniz. Emekli Sandığından hizmet dökümü belgesi alabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu adresini tıklamanız yeterli olacaktır.

SSK sorgulama yapılan diğer işlemler nelerdir;

E-devlet üzerinden SSK sorgulama yapabildiğiniz pek çok işlem bulunur. Bu işlemlerden sırasıyla bahsedelim;

 • 4A sigortalıların kendini bildirmesi;

E-devlet üzerinden yapılan bu işlem ile SSK’lı olan bir kişi kendini bildirebilir ve başvuru yapabilir. Kendinizi SSK’lı olarak bildirmek için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-4a-sigortalilik-bildirimi adresini tıklamanız gerekir. Bu adresi tıkladıktan sonra başvurunuz yoksa, “herhangi bir başvurunuz yoktur” ibaresi ile karşılaşırsınız. Yeni başvuru yaparak kendinizi bildirmeniz mümkündür. Karşınızdaki ekranda yer alan “yeni başvuru” kısmına tıkladıktan sonra kaşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu ekranda yer alan bilgileri doldurduktan sonra en alt kısmında yer alan “başvur” kısmına tıklayarak yeni başvurunuzu yapabilirsiniz. Ardından sonuç ekranına yönlendirilirsiniz ve başvurunuzun alındığı bilgisi ile karşılaşırsınız. SSK’lı olarak çalışanların bu başvuru yapmaları ve kendilerini bildirmeleri zorunlu değildir ancak kendinizi SSK’lı olarak bildirmek istiyorsanız, işe başladığınız tarihten itibaren 1 ay içinde başvurunuzu yapmanızı gerekir.

 • 4A Almanya ve Bulgaristan emekli ödemeleri;

Bu bölümden Almanya ve Bulgaristan’da çalışarak Türkiye’den emekli olan kişiler, emekli maaşı ödemeleri ile ilgili bilgi alabilirler. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/4a-almanya-bulgaristan adresine tıklamanız yeterli olacaktır.

Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki ekranda yer alan tahsis no kısmına emekli olduğunuzda size verilen tahsisi numarası bilgisin girmeniz gerekir. “Sorgula” dedikten sonra ise aylık ne kadar maaş aldığınız ne kadar kesinti olduğu gibi bilgileri görebilirsiniz.

 • 4A banka ve adres değişikliği bildirimi;

Bu sistemden yaralanabilmek için SGK tarafından aylık ya da gelir alıyor olmanız gerekir. Evden aylık alan vatandaşlar da bulunur. Evden aylık alma hizmeti yaşlılar ya da engelliler için verilen bir hizmettir. Aylık almaya gidemeyecek olan kişilere maaşları evlerine getirerek imza karşılığında verilir. Bu hizmet yalnızca PTT araçlığı ile verilmektedir ve son bulunduğunuz adres bilginizin doğru olması önemlidir. 4A üzerinden evinizde gelir ya da aylık alıyorsanız, adres değişikliği yatığınız zaman bu bölümden değiştirmeniz gerekir. Aynı zamanda 4A üzerinden diğer aldığınız gelirle ve maaş bilgilerinizi de bu bölümden güncelleyebilirsiniz. Yani aldığınız maaş ya da ödemenin farklı banklardan yapılmasını istiyorsanız bu bölümden güncelleyebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/4a-banka-degisikligi adresine tıklamanız yeterli olacaktır.

 • 4A emekli aylığı kesintileri bilgileri;

Bu bölümden 4A üzerinden emekli lan kişiler, aylık maaşlarında yapılan tüm kesintileri görebilirler. Eğer 4A üzerinden emekliyseniz, maaşınızdan yapılan kesintilerle ilgili bilgileri görebilir ve bu bilgileri yazdırabilirsiniz. Maaşınızdan yapılan kesintilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, buradan alacağınız belgeyi SGK müdürlüklerine götürebilir ve itiraz dilekçesi verebilirsiniz. Bu bilgilere ulaşmak ve belge alabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-kesintileri adresine tıklamanız gerekir.

 • 4A emekli aylık bilgisi;

4A güvencesi ile emekli olduysanız, bu bölümü kullanarak emekli aylığınızın bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Hangi bankadan maaş aldığınız, ne kadar aldığınız gibi bilgilere bu bölüden ulaşabilirsiniz. Bu bölümden güncel olan aylık bilginizi görüntüleyebilirsiniz. Bu bilgi her ay yenilenmektedir. İsterseniz https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresini kullanarak aylık bilginizi görüntüledikten sonra “yazdır” kısmına tıklayarak çıktısını da alabilirsiniz.

 • 4A emekli aylık bilgisi belge doğrulama;

Bu sistemi kullanarak, 4A güvencesine sahip olan emeklilerin almış oldukları aylık bildirim belgelerinin doğrulamasını yapabilirsiniz. Barkodlu olan bu belgelerin orijinal olup olmadığını bu bölümden kontrol edebilirsiniz. Bu bölümü kullanmak için e-devlet sistemine giriş yapmanıza gerek yoktur. https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama yalnızca bu adresi tıklamanız, sorgulama yapmanız için yeterli olacaktır.

Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Karşınıza çıkan yukarıdaki ekrandan istediğiniz tüm barkodlu belgeleri doğrulayabilirsiniz. Kişinin T.C. kimlik numarasınız yamanız ve e-devlet üzerinden alınan belgenin üzerinde yazan barkod numarasını girmeniz, sorgulama yapmanız için yeterli olacaktır.

4A emeklilik kaydı işlemleri;

4A güvencesi ile gelir ya da aylık alıyorsanız, bu bölümü kullanarak emeklilik kayıt işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca bu konuda merak ettiğiniz bilgilere de bu bölümden ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-kaydi adresine tıklamaktır.

 • 4A emekli ödeme bilgisi işlemleri;

Bu bölüm ile 4A güvencesi ile emekli olan kişiler, maaşlarına ait durumları görüntüleyebilirler. Siz de 4A güvencesi ile emekli olduysanız, bu bölümü kullanarak emekli aylığınız ile ilgili tüm bilgileri bu kısımdan görebilir ve kesintilerle ilgili bilgi alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-odeme-bilgileri adresine tıklamaktır. Buradan bilgilerinizle ilgili barkodlu belge de alabilirsiniz. Bu bölümden emekli aylığınızın geçmişe dönük bilgilerini de görebilirsiniz.

 • 4A hizmet dökümü belge doğrulama işlemleri;

Yukarıda, hizmet dökümü belgenizi nasıl alabileceğiniz ve SSK sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında detaylı bilgi vermiştik. Yapmış olduğunuz hizmet dökümü sorgulamasına ait olan barkodlu belgenizin doğrulamasını ise bu bölünden gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/barkod-dogrulama bu adresi tıklayarak barkodlu olan hizmet dökümü belgelerinin hepsini sorgulayabilirsiniz. Bunun için e-devlet sistemine giriş yapmanıza gerek yoktur ve istediğiniz kadar belgenin orijinal olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Belgeye ait olan kişinin T.C. kimlik numarası ile belgenin barkod numarasını girmeniz yeterlidir.

 • 4A sigortalı tescil kaydı tespiti işlemleri;

Bu hizmet ile 4A güvencesine sahip olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/4a-tescil-kaydi adresine tıklamanız yeterli olacaktır.

 • 4A 10 günden az süreli ev hizmetleri işveren başvuru sorgulama;

Yeni çıkan kanuna göre evlerinizde düzenli olarak çalıştırdığınız kişiler için sigorta yatırabilirsiniz ve bunun için başvuru işlemlerini buradan gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bir ay içinde 10 günden az süreli bahçıvan ya da temizlikçi çalıştırıyorsanız, sigortasını bu bölümden yaptırabilirsiniz. Bunu yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ev-hizmetleri-isveren adresine tıklamanız gerekir. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu ekrandan “yeni kayıt” kısmına tıkladığınızda, evinizde çalışanlar için başvuru yapabilirsiniz. bu ekran ayrıca, daha önce yaptığınız başvuruların da görüntüleyebilirsiniz.

 • 4A 10 günden az süreli ev hizmet çalışan kişi sorgulama işlemleri;

Bu bölümü kullanarak, adınıza yapılmış olan bir başvuru işlemi olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer bir evde 10 günden az süreli olarak çakışıyorsanız, işvereniniz tarafından sizin için yapılmış olan tescil bilgilerini buradan görüntüleyebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ev-hizmetleri-calisan adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu bölümden isterseniz, adınıza yatırılan kısa süreli sigortalar için çıktı belgesi de alabilirsiniz. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden, adınıza yatırılan 10 günden az süreli sigortalar için bilgilendirme de alabilirsiniz. Bunun için cep telefonu bilgilerinizi güncellemeniz gerekir. Güncelledikten sonra ise SMS ile cep telefonunuza, adınıza yatan sigorta primleri için bilgilendirme alabilir ve sisteme giriş yapmanıza gerek kalmadan, bu bilgiyi kolayca öğrenebilirsiniz.

Diğer işlemler;

SSK sorgulama işlemleri için çok fazla hizmeti e-devlet üzerinde bulabilirsiniz. Sizlere diğer yapabileceğiniz sorgulama işlemleri hakkında da bilgi verelim;

 • Sosyal güvenlik kurumu, şahıs ödemleri yapmaktadır. Örneğin çeyiz parası ödemesi, ilaç ödemesi, diş ödemesi, gibi ödemeler yapılır. Bu ödemeler Akbank, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden gerçekleşir. Adınıza yapılmış olan tüm şahıs ödemeleriniz https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama bu adresten sorgulayabilirsiniz.
 • SGK tarafından emanete alınan şahıs ödemelerinin tekrar alınabilmesi için banka hesabı tanımlanması gerekir. Çünkü SGK ödemeleri Halkbank’a gönderir. Bir süre içinde alınmayan ödemeler tekrar emanete alınır. Bu ödemeleri tekrar alabilmek için banka hesabı tanımlamak gerekir. Bu hesabı ise https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama adresini tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu adresten banka hesaplarınızı iptal edebilir ya da diğer bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
 • SGK’ya olan ödemelerinizi yapmadığınızda borçlarınız birikir. Bu borçları ödemek için yapılandırma yapabilirsiniz. Yapılandırma ile ilgili bilgilerinizi ise https://www.turkiye.gov.tr/sgk-6736-yapilandirma-sorgulama adresinden görüntüleyebilirsiniz. Yapmış olduğunuz başvurular ve ödemeler ile ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
 • SGK güvencesine sahip olan kişiler yıllık diş protezi yaptırma hakkına sahip olabilirler. Diş protezi hakkınızın olup olmadığı görebilmek için de https://www.turkiye.gov.tr/sgk-dis-protezi-hakki-sorgulama adresini tıklayabilirsiniz.
 • Ayrıca hareketsiz ya da blokeli olan emekli maaşlarınızın iadesini de takip etmeniz mümkündür. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-hareketsiz-ve-blokeli-emekli-maasi-iade-basvurusu bu adresi kullanarak geçmiş dönemde yapmış olduğunuz iade başvurularını da görüntüleyebilir ve işlemem alınmış olan aktif talepleriniz hakkında bilgi alabilir ve yeni iade talebinde bulunabilirsiniz.
 • Emekli maaşlarınız bankalarda 12 ay hareketsiz kaldığında SGK’ya tekrar iade edilir. Ayrıca hareketsiz olan emekli maaşlarınız SGK tarafından blokeye alınabilir. Hem blokeli hem de iade olan maaşlarınızla ilgili bilgileri öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-hareketsiz-ve-blokeli-emekli-maasi-sorgulama adresini kullanabilirsiniz.
 • SGK, bazı hizmetleri ve işlemleri için SMS ile bilgilendirme yapmaktadır. Bu hizmetlerinden yararlanmak için cep telefonu bilgilerinizi güncelleyebilir, iptal edebilir ya da ekleyebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-cep-telefonu-bilgisi-beyan adresini tıklamanız gerekir.
 • 4A güvencesine sahipseniz ve iş göremezlik ödemesi alıyorsanız, bu ödemeleri takip edebilmek için https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresini tıklayabilirsiniz.
 • Emekli olmak için tahsis talep ve beyan taahhüt belgesinin verilmesi gerekir. bu belgeyi takip edebilmek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan adresini tıklamanız yeterli olacaktır.
 • 4A güvencesine sahipseniz ve sürekli olarak kullandığınız ilaçar varsa, bu ilaçların ne zaman süresinin dolacağı ile ilgili bilgileri https://www.turkiye.gov.tr/ilac-kullanim-suresi-sorgulama adresini tıklayabilirsiniz. İlaçlarınızın kullanım süreleri dolduktan sonra tekrar yazdırabilir ve devlet tarafından ödenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bugüne kadar olduğunuz muayeneler için ne kadar katkı payı ödediğinizi, reçete numaralarınızı, ilaç katılım tutarlarınızı ve hangi ilaca ne kadar ödediğinizi takip edebilmek için de https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama adresini tıklamanız gerekir.
 • 4A güvencesine sahipseniz, devlet tarafından ödenen gözlük çerçevesi ve camları alma hakkına sahip olabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula adresine tıklayabilir ve yeniden ne zaman alabileceğiniz ya da yakın ve uzak gözlükler için neler alma hakkına sahip olduğunuzu görebilirsiniz.
 • SSK sorgulama için en çok kullanılan hizmetlerden biri de ne zaman emekli olunabileceğidir. Normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğiniz sorgulayabilmek için e-devlet sistemi üzerinden kolay bir giriş yöntemi bulunur. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresi tıklayarak, ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama için sigorta kolunuzu girdikten sonra hizmete başlama tarihinizi de girmeniz gerekir. Karşınıza hangi şartlarda ve nasıl emekli olabileceğiniz gibi bilgiler çıkacaktır.
 • SGK üzerinden yapılan bir diğer sorgulama işlemi de sağlık hizmeti alıp alamayacağınızın sorgulanmasıdır. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama adresine tıklayabilir ve sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz.
 • e-devlet üzerinden SSK sorgulama ile birlikte ödeme işlemleri de yapılabilir. Yapılandırmış olduğunuz borçlarınızı kredi kartı ile e-devlet üzerinden ödeyebilirsiniz. Ayr9ıca GSS borçları, 4B ödemeleri gibi pek çok ödemeyi de SGK uygulamaları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi adresine tıklamanız yeterlidir. Karşınıza çıkan sayfada yer alan “uygulamaya git” kısmına tıkladıktan sonra otomatik olarak kredi kartı işle tahsilat yapılan SGK sayfasına yönlendirilirsiniz. Buradan 13 adet anlaşmalı bankanın kredi kartını kullanarak ya da debit kart ile SGK ödemeleriniz gerçekleştirebilirsiniz.

 

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf