SGK’dan Fazla Ödediğiniz Primleri Geri Alabilirsiniz

SGK, ülkemizde sigortalı olarak çalışanların hastalık, sakatlık ve yaşlılık gibi durumlarda haklarını korumak ve onlara yardım etmek amacıyla görev yapan bir kurumdur. Yaşlılık aylığı, hastane yardımları gibi yardımların tamamı SGK tarafından karşılanır. Ancak bu yardımların karşılanabilmesi için SGK’nın gelirinin olması gerekir. SGK bu geliri primlerden karşılamaktadır. Bazı ülkelerde vergilerden karşılanan bu gelir bizim ülkemizde pim yatırmak suretiyle karşılanmaktadır. Buna göre SGK, insanların risk yaşaması durumunda bu gelirleri kullanarak gelir ve aylık yardımları yapmaktadır.

Birden fazla prim yatırılabilir;

SGK tarafından bağlana yaşlılık aylıkları için yatırılan primler taban ve tavan tutarlar üzerinden yatırılmaktadır. Buna istinaden ödenecek olan aylıklar da taban ve tavan fiyat üzerinden belirlenir. Ancak kanunda bir kişinin birden fazla prim yatırmasını engelleyecek bir hüküm bulunmaz. Buna göre bir çalışan birden fazla prim yatırabilir ve bu primlerin toplam tutarı üzerinden emekli maaşı ödenir. Peki, fazla yatırılan primler ne olacak?

Fazla yatırılan primler geri ödeniyor;

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre birden fazla iş yerinde çalışarak prim yatıran sigortalıların aylıkları hesaplandıktan sonra tavan miktar üzerinden ödeme yapılır yani aylık bağlanır. Tavan tutarı aşan miktarlar ise başvuru karşılığında tekrar ödenir.

Fazla yatırmış olduğunuz primleri tekrar alabilmeniz için SGK’ya bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. Bu dilekçe sonucunda yatırmış olduğunuz tüm primler incelenir ve fazla olan primler tek seferde kişiye tekrar ödenir. Eğer fazla yatırmış olduğunuz prim yoksa yani tavan miktarı aşmıyorsa, başvurunuz reddedilecektir.

SGK tarafından ödenen bu tutarlarda brüt ücret esas alınmaktadır. Tavan miktarı aşan kısmın çalışan kısmı geri ödenirken işveren hissesi geri ödenmez. Ödenen bu tutarlarda gecikme faizi ya da zam gibi durumlar söz konusu değildir. Yatırmış olduğunuz miktar hesaplanır ve yalnızca o miktar ödenir. Bu nedenle fazla yatırdığınız miktarlar için bir an önce başvuru yapmak önemlidir.

Sonuç;

Birden fazla iş yerinde çalışıyorsanız ve çok sayıda prim yatırıyorsanız, emekli maaşınız artmayacaktır. Emekli maaşınız için en yüksek tutar neyse, o dikkate alınır ve fazla ödediğiniz primler iade edilir. Ancak bu iadeler başvuru yapılmadan ödenmez. Eğer birden fazla prim yatırıyorsanız ve emekli olduğunuzda fazla maaş alacağınızı düşünüyorsanız, SGK’ya başvurmanız ve tavan fiyatın üzerinde ödediğiniz primleri geri almanız tavsiye edilmektedir.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. neşe 8 Mart 2018

Yorum yap

bsr reinickendorf