SGK’dan Borcu Olanlara Son Çağrı

SGK tarafından geçtiğimiz günlerde GSS borcu olanların gelir test yaptırmaları sonucunda borçlarının silineceği açıklanmıştı. Buna istinaden 6 milyondan fazla kişinin genel sağlık sigortası borcu silindi. Vatandaşların bu haktan yararlanabilmeleri için son gün ise 2 Nisan. 2 Nisan’a kadar gelir testi yaptırdıktan sonra eve giren gelirin asgari ücretin üçte biri olması durumunda, geçmişe dönük tüm borçlar siliniyor ve vatandaşlar sağlık yardımlarından yararlanmaya devam ediyor.

2012’den itibaren olan tüm borçlar silinecek;

Genel sağlık sigortası uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinde başlamıştı. Buna göre aylık hane gelirli asgari ücretin üçte biri olan kişiler genel sağlık sigortası primi ödemezken, bu tutarın üzerinde gelire sahip olanlar ise az bir miktar ödeyerek salık sigortası yaptırabiliyorlar. Genel sağlık sigortasının amacı ülkemizde sigorta birimine bağlı olmayan yani hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların sağlık alanından yaralanmalarını sağlamak. Buna göre geliri olmayan ve emeklik için prim yatıramayan vatandaşlar, genel sağlık sigortası ile hastane masraflarından ve ilaç masraflarından kurtulabiliyor ve indirimli olarak tedavi, olabiliyor.

Tüm dünya üzerinden uygulana GSS sistemi, bizim ülkemizde de sürekli güncelleniyor. Buna göre 2012 ve sonrasında GSS borcu olanların gelir testi yaptırmaları için son çağrı yapıldı. Bu güncellemenin ardından yaklaşık 8 milyarın üzerinde borç silindi. Geliri olmayan ya da düşük olan vatandaşlar da 2 Nisan’a kadar kendilerine en yakın olan sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına giderek gelir testi yaptırabilir ve bu borçlarından kurtulabilirler. Geliri asgari ücret ve üzerinde olan vatandaşlar için de 53 TL üzerinden borçların ödeneceği açıklandı. Bu ödeme yapılandırma yapılarak geri alınacak.

Nasıl yararlanılır;

Vakıf üzerinden almış olduğunuz raporu 2 Nisan tarihine kadar SGK’ya iletmeniz, borçlarınızın silinmesi için yeterli. Geliriniz yüksek ise 30 Nisan tarihine kadar yine SGK’ya başvuru yaparak borçlarınızı 53 TL üzerinden yapılandırmanız da mümkün olacak.

Sonuç;

Devlet geliri olmayan vatandaşlar için sağlık alanında yapmış olduğu GSS düzenlemesi için bir miktar ücret almaktaydı. Ancak bu ücretin 2012 tarihinden beri pek çok vatandaş tarafından ödenmemesi üzerine yeni bir düzenleme yapıldı ve gelirli olmayan ya da asgari ücretin üçte biri gelire sahip olan vatandaşlar için tüm borçların silineceği açıklandı. GSS borçlarınızdan kurtulmak için mutlaka 2 Nisan’a kadar gelir testi yaptırmalısınız.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf