SGK Sisteminin Emekli Maaşı Hesabı Doğru mu?

Emekli olmak için gerekli koşulları yerine getirdikten sonra akla gelen ilk soru ne kadar maaş alınacağıdır. Emekli olmak için dilekçesini vermiş olan kişiler emekli maaşı hesaplama için online hesaplama araçlarını kullanabilirler. SGK, emekli olanlara ne kadar maaş verileceğinin hesaplanması için kendi internet sitesinde hesaplama motoru da bulundurmaktadır. Buradaki hesaplama aracı üzerinden emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi 4A, 4B ve 4C için ayrı ayrı hesaplayabilirsiniz. Ancak bu araçlar kullanılarak yapılan hesaplamalar escort bayanlar ümraniye sonucunda alınan maaş bilgisi, gerçeği ile farklılık gösterebilir. Eksik ya da fazla gösterilen maaşlar ise vatandaşların şikâyetçi olmalarına sebebiyet vermektedir. SGK üzerinden yapılan hesaplamaların neden farklı olduğunu açıklamaya çalışalım;

Emekli maaşı hesaplama aracı neden yanlış hesaplama yapar;

SGK’da bulunan emekli maaşı hesaplama aracına ulaşmak için kendi internet sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Daha önce sizlere emekli maaşı hesaplama yöntemleri hakkında bilgi vermiştik. Bu araçlara nasıl ulaşabileceğinizi ve nasıl kullanabileceğinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hesaplama aracında yaptığınız sorgulama sonucunda, emekli olmak için dilekçenizi vermişseniz, aşağı yukarı bir rakam elde edersiniz ve SGK’nın internet sitesinde, yapılan bu sorgulama sonucunda alınan belgenin resmi olmadığı ibaresi yer alır. Bunun nedeni maaşın kesin olarak hesaplanmamış olmasıdır. Peki, neden hesaplanan emekli maaşı tutarı gerçeği yansıtmaz?

  • Aylık bağlama oranının değişmesi;

Aylık bağlama oranı, emekli maaşı hesaplanmasının üzerinde etkili olan bir parametredir. Bu bağlama oranı ise son iki aya ait olan prim gün sayısı üzerinden hesaplanır. Buna göre halen sigortalı olarak çalışan kişilerin hesaplama yapılan ay ile bir önceki aya ait bildirge vermemiş olması, çıkan emekli maaşı tutarının eksik ya da fazla görünmesine neden olacaktır.

  • Vergi iade tutarının eklenmemiş olması;

SGK üzerinden yapılan emekli maaşı hesaplamalarında, emeklilerin aylıklarına eklenen vergi iade tutarları dikkate alınmaz. Yapılan hesaplamaları, bu tutarlar yokmuş gibi düşünülerek yapılır. Bunun sonucunda da hesaplama yapmış olduğunuzda aldığınız rakam, asıl maaşınızdan eksik görünecektir. Vergi iadesi için maaşınıza %4 oranında ekleme yapmanız gerektiğini bilerek hesaplama yapmanız gerekir. Buna göre 1000 TL olarak hesaplanan bir emekli maaşına 40 TL daha eklenmeli ve maaş miktarı 1040 TL olarak hesaplanmalıdır.

  • Yılın ilk üç ayında emekli maaşının eksik hesaplanması;

Emekli maaşı hesaplama yapılırken, o yılın büyüme oranı dikkate alınmaktadır. Bu büyüme oranı, alınacak maaş tutarını doğrudan etkiler ancak bir yıla ait büyüme oranının açıklanması Nisan ayında gerçekleşir. Doğal olarak yılın ilk üç ayında emekli maaşını hesaplayanlar, ortalama olarak %1 oranında eksik tutar hesaplayacaklardır.

Normal şartlar altında yılın ilk üç ayında emekli olmak isteyen kişilerin Nisan ayına kadar bekletilmesi gerekir. Ancak SGK bu kişilerin emekli maaşlarını düşük olarak hesaplar ve onların emekli olmalarını gerçekleştirir. Yılın ilk üç ayında emekli olanlara düşük maaş ödenir. Nisan ayına gelindiğinde ise büyüme oranına bağlı olarak tekrar revize yapılır ve ilk üç ay emekli olan kişilere eksik ödenen tutarlar, Nisan ayında toplu olarak ödenir. Doğal olarak ilk üç ayda yapmış olduğunuz hesaplama tutarı eksik olacaktır.

Emekli maaşı hesaplama net olarak yapılabilir mi?

Emekli maaşının net olarak hesaplanması mümkündür. Ancak hesaplama araçlarında gerekli tüm parametrelerin olması ve bunların doğru hesaplanması gerekir. Sitemizde EMHESİS adı verilen ve emekli maaşının net olarak hesaplanabildiği bir araç bulunmaktadır. Bu aracı kullanarak emekli olduğunuz alacağınız maaşı net olarak hesaplayabilirsiniz. Çünkü yukarıda sayılan büyüme oranı vergi iadesi artışı ve diğer tüm parametreler, hesaplama aracında yer alır. Bu sayede net olarak emekli olduğunuzda alacağınız miktarı, buradaki hesaplama aracında öğrenebilirsiniz.

Emekli maaşı ne zaman hesaplanabilir;

Emekli maaşı hesaplama yapabilmek için en az 3600 günlük sigorta priminizin yatmış olması gerekir. Bunun dışında emekli olmak için dilekçeniz de verilmiş olmalıdır. Maaş hesaplamanın yapılması için adınıza yatırılan sigorta primlerinin sistemden alınması ve güncel tutarların kullanılması gerekir.

Emekli maaşı ne zaman bağlanır;

Emekli maaşı, dilekçenin verildiği tarihten itibaren takip eden ayın başında bağlanır. SSK ve BAĞ-KUR için emekli maaşının bağlanma zamanı bu şekildedir. Emekli sandığı için de kendi isteğiyle emeklilik dilekçesi verenlerin maaşları yine dilekçenin verildiği zamanı takip eden ayın başında bağlanır. Ancak zorunlu emeklilik durumunda, ilgili makamın emekli sevkinin onayı yapıldıktan sonra, kişinin ilişiğinin kesilmesini takip eden ayın başında emekli maaşı bağlanır.

Emekli maaşınızı nasıl alabilirsiniz?

Emekli maaşınızı tahsis talep formunda belirtmiş olduğunuz bilgilere göre alırsınız. Tahsis talep formu, emekli olmak için başvuru yaptığınız dilekçedir ve bu dilekçede maaşınızı almak istediğiniz bankayı belirttiyseniz, ilk maaşınız bu bankaya yatacaktır. Siz tekrar v-banka değişikliği yapana kadar maaşınız bu bankaya yatmaya devam eder. Eğer tahsis talep formunda herhangi bir banka bildirimi yapmadıysanız, ilk maaşınız Ziraat Bankası aracılığı ile ödenecektir. Eğer başka bankadan almak isterseniz de, banka değişikliği yapabilir ve maaşınızı başka bankaya transfer edebilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

Emekli maaşı hesaplama için pek çok formül ve katsayı kullanılır. Ancak temel olarak üç farklı tarih için üç farklı hesaplama yöntemi kullanılmaktadır. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için nasıl hesaplama yapıldığında bahsedelim;

SSK için emekli maaşı hesaplama;

  • 1999 ve 2008 dönemi arasında aylık bağlama oranına göre emekli maaşı hesaplanır. Gösterge sistemine göre emekli maaşının hesaplandığı bu yöntemde kısmi aylığınız hesaplanırken toplam çalışma gün sayınız dikkate alınır. Bu nedenle çalıştığınız gün ne kadar fazlaysa alacağını emekli maaşı da o kadar fazla olur.
  • 2000 ve 2008 arası dönem için güncelleme katsayısı kullanılır ve maaş hesabında TÜFE ve büyüme hızı oranı temel alınır. Bu hesaplama yönteminde aylık bağlama oranı düştüğü için alacağınız emekli maaşı da oldukça düşüktür.
  • 2008 sonrası dönem için de aylık bağlama oranı kullanılarak kısmi aylığınız hesaplanır ancak burada büyüme hızının tamamı değil %30’luk kısmı alınır. Aylık bağlama oranı da %2’ye düşürülmüştür. Bu nedene alacağını emekli maaşının en düşük hesaplanacağı dönem, 2008 sonrası dönemdir.

Bu üç dönemden ayrı ayrı kısmi emekli maaşınızı hesaplanıp toplandıktan sonra, alacağını emekli maaşı net olarak hesaplanabilir.

BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama;

  • BAĞ-KUR yatıran kişiler de tıpkı SSK’lılar gibi üç dönem içi hesaplanan emekli maaşına tabidir. BAĞ-KUR primleri basamak sistemine göre yatırıldığı için 2000 öncesi dönemde ne kadar yüksek basamaktan prim yatırıldıysa, alınacak emekli maaşı o kadar yüksek olacaktır.
  • 2000 ve 2008 arası dönemde ise yine aylık bağlama oranına, TÜFE oranına ve büyüme hızının tamamına göre kısmi aylık hesaplaması yapılır.
  • 2008 sonrası dönemde ise yine SSK’da olduğu gibi aylık bağlama oranı %2’ye düşürülerek büyüme hızı da %30 oranında alınır. Bu nedenle alacağını emekli maaşının en düşük hesaplanacağı dönemdir.

Bu üç hesaplama yöntemine göre kısmi aylıklar bulunup toplamı alındıktan sonra asıl emekli maaşınıza ulaşılır.

Emekli Sandığı için emekli maaşı hesaplama;

Memur maaşları en kolay hesaplanabilen maaşlardır. Bunların hesaplanması için ek gösterge rakamı, memurun hizmet süresi, memur maaş katsayısı, taban ve kıdem aylığı, unvana göre belirlenmiş olan oran, özel hizmet tazminatı ve diğer tazminatlar kullanılır. Burada memur maaşını etkileyen en önemli faktör, memurun unvanına göre değişiklik gösteren ek gösterge rakamıdır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf