SGK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız, yaklaşık olarak alacağınız maaşı hesaplama imkânınız bulunmaktadır. İnternet üzerinden yapacağını maaş hesaplamaları, yaklaşık değerlerdir çünkü asıl alacağınız maaş miktarı, emeklilik için dilekçe verdiğinizde hesaplanmaktadır. SGK’ya vereceğiniz emeklilik dilekçesinin ardından hizmet yılınıza, ödediğiniz sigorta priminize ve yaşınıza bağlı olarak hesaplama yapılacaktır. Bunlarla birlikte emekli maaşı hesaplama için engellilik durumu, askerlik borçlanması, doğu borçlanması gibi kalemler de dahil edilmektedir. Sizlere her sigorta birimi için nasıl emekli maaşı hesaplanacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

SSK için emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

Emekli maaşı hesaplamak için SGK’nın internet sitesi kullanılmaktadır. Bu site resmi internet sitesidir ve yapılan hesaplamalar kişiye göre değişiklik gösterir. Bu nedenle emekli olmak için gerekli koşulları yerine getirenler, ne kadar maaş alacığını merak ederek maaş hesaplaması yapmaktadır. SSK için emekli maaşı hesaplama https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresinden yapılmaktadır. Bu adrese tıkladığınızda karşınıza gelecek olan ekran aşağıdaki gibidir;

SGK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Yukarıdaki ekrana T.C. kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, Baba adınızı, Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, doğum tarihinizi yamanız halinde, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi sorgulayabilirsiniz. SSK sicil numaranızı, e-devlet sistemine giriş yaparak hizmet dökümü belgenizden öğrenebilirsiniz. Baba adınızı kimliğinizde yazan isimle aynı olacak şekilde, nüfus il kısmını doğum yerinizde olarak değil, kayıtlı olduğunuz il şeklinde ve doğum tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde doldurmanız gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra “sorgula” kısmına tıklayarak, hesaplamanızı yaklaşık bir değerde yapabilirsiniz.

BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

4B’li olarak çalışıyorsanız, emekli olmak için hangi basamaktan sigortanızı yatırdığınız önemlidir. Bu basamaklar, alacağınız emekli maaşının miktarını belirler. Bununla birlikte emekli olmak için yine belirli bir sigortalılık sürenizin olması, belirli bir sigorta prim gün sayınızın yatırılmış olması ve yaşın doldurulması gerekir. Bu şartlar yerine getirildiğinde emekli olmaya hak kazanabilir ve emeklilik dilekçenizi verdikten sonra en kadar maaş alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. BAĞ-KUR, esnaf ve tarım olarak iki farklı birimden yatırılmaktadır. Buna göre esnaf ve tarım olarak bağ kur kayıtlı olanların alacağı emekli maaşı miktarı farklılık gösterecektir.

BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama https://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/AylikHesaplaAction.do?dispatcherMethod=aylikHesaplaSayfa adresinden gerçekleştirilebilir. Bu adres tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız;

SGK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Yukarıdaki ekran yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurduğunuzda, emekli maaşınızı yaklaşık bir değerde hesaplayabilirsiniz. Ekranda görüldüğü gibi 5400 günden az sigorta primi yatırmış olan kişilerin maaş hesaplaması yapılmamaktadır. Eğer 5400 günü doldurup emekli olmaya hak kazandıysanız, T.C. kimlik numaranızı, esnaf ya da tarım olmak üzere kurum bilginizi ve alt kısımda bulunan güvenlik kodunu girmeniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra “sorgula” kısmına tıklayarak emekli maaşınızı hesaplayabilir, yaklaşık olarak ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Emekli Sandığı için emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

Emekli Sandığı, devlet memuru olarak çalışanların bağlı olduğu sigorta birimidir ve 4C olarak ifade edilir. 4C’ye tabi olarak çalışıyorsanız, emekli maaşınız üzerinde birden fazla kalemin etkisi olacaktır. Emekli maaşı hesaplama yapabilmek için bu kalemlerin ne olduğunu bilmeniz ve hesaplama aracına bu bilgileri doğru şekilde yazmanız gerekir. 4C için emekli maaşınızın ne kadar olacağını https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresinden hesaplayabilirsiniz. Bu adrese tıkladığınızda aşağıdaki gibi gelen ekrana bilgilerinizi doldurun.

SGK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

  • Memurlukta, her memurun kendi birimine ait derecesi bulunur ve bu dereceye göre aldığı maaş miktarı değişiklik gösterir. Hani derece olduğunuzu maaş bordronuza bakarak öğrenebilirsiniz. Derece kısmına, çalıştığınız derece birimini yazın.
  • Yine her memur belirli kademe üzerinden çalışır ve bu kademeye göre de aldığı maaş değişiklik gösterir. Kademe kısmına da hangi kademe olduğunuz yazın.
  • Hizmet yılı kısmına, kaç yıldır devlet memuru olarak çalıştığınızı yalnızca yıl cinsinden yazın. Örneğin; 4 yıl 5 ay çalıştıysanız yalnızca 4 yıl kısmını bu bölüme yazın.
  • Hizmet ayı kısmına çalışmış olduğunuz hizmet sürenizden kalan ay kısmını yazın. Örneğin; 4 yıl 5 ay çalıştıysanız yalnızca 5 aylık kısmını bu bölüme yazın.
  • Aylık tarihi bölümüne, ilk maaşınızı aldığınız tarihi yazın.
  • Ek gösterge ile ilgili bölümler hakkında SGK’dan ve maaş bordronuzu aldığınız kişiden detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Devlet memurluğu ile ilgili olan makam tazminatı, görev tazminatı ve temsil tazminatı gibi göstergeleri de yazmanız gerekir. Bu göstergeler hakkında da maaş bordronuzdan ya da SGK’dan bilgi alabilirsiniz.
  • Kaç yıl ikramiye aldığınızı da ikramiye yılı bölümüne yazın ve hesaplamanızı yapın.

Yukarıdaki ekrandan yapacağınız hesaplamalar sizin girdiğiniz bilgiler doğrultusunda yapılacağı için resmi değildir. Bu nedenle aşağı yukarı bir emekli maaşı değeri hesaplanmaktadır. Bu hesaplamayı yalnızca fikir edinmek amacıyla yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden emekli maaşı bilgisi sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet vatandaşların tüm resmi işlemlerini yapabileceği, oldukça geniş bilgi alt yapısına sahip olan ve devlet tarafından oluşturulan bir platformdur. Bu platformu kullanarak, resmi işlemlerin çok büyük bir kısmını yapabilir ve devlet dairelerinde sıra beklemekten kurtulabilirsiniz. Aynı işlemler emekli maaşı hesaplama için de geçerlidir. E-devlet sisteminde emekli maaşınızın ne kadar olduğunu sorgulama imkânınız bulunmaktadır. Üstelik bu sorgulamayı yapabilmek için sisteme giriş yapmanız yeterli olacaktır. Ancak bu sistemden sorgulama yapabilmek için öncelikle emekli olmak için dilekçenizi vermiş olmanız gerekir. Bu dilekçeyi SGK müdürlüklerine ya da şubelerine verebilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulama işlemi 4A, 4B ve 4C için ayrı ayrı yapılmaktadır. SSK’dan emekli olacaksınız maaş hesaplamanızı, https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresinden yapabilirsiniz. Bu adrese tıkladıktan sonra kimlik doğrulaması yaptığınız anda, hesaplamanız otomatik olarak yapılacaktır.

4B yani BAĞ-KUR’dan emekli olacaksanız, maaş hesaplamanızı yapabilmeniz için https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama adresine tıklamanız gerekir. Bu adres tıkladıktan sonra kimlik doğrulamanızı yapın. Ardından esnaf ya da tarım kurumlarından bağlı olduğunuz kurumu seçerek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

4C yani emekli Sandığı üzerinden maaş hesaplamanızı yapabilmeniz için de https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi adresinizi tıklayabilirsiniz. Bu adrese tıkladıktan sonra kimlik doğrulamanızı yaptığınız anda, sorgulamanız otomatik olarak gerçekleşecektir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf