SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Hizmet dökümü, bu zamana kadar ki çalışma hayatınızda, hangi iş yerinden ne kadar sigorta primi yattığı, kaç gün yattığı gibi bilgilerin öğrenildiği ve resmi geçerliliği olan bir belgedir. Bu belge tüm özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Örneğin bir bankadan kredi çekmek istediğinizde SGK hizmet dökümü belgenizin çıktısını alarak dosyanıza ekleyebilir ve kredinizin onaylanmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu belgeyi alabilmek için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir.

e-devlet sistemi sayesinde kamu kurumalarındaki tüm işlemelerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunlardan biri de hizmet dökümü belgenizi elde etmektir. Bu belgeyi almak için SGK kurumlarında vakit kaybetmek yerine bir e-devlet şifresi edinerek hemen alabilirsiniz. Sizlere SGK hizmet dökümü belgenizi nasıl alabileceğiniz hakkında detaylı bilgi sunalım;

4A hizmet dökümü belgesi nasıl alınır;

4A yani SSK için hizmet dökümü belgesi https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresinden alınabilir. Bu adrese tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir;

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Bu ekrandan kimlik doğrulamanızı yapmanız gerekir. Kimlik doğrulamanızı şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile yapabileceğiniz gibi diğer giriş yöntemlerini kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik doğrulamanızı yaptıktan sonra ise hemen hizmet dökümü sayfasına yönlendirilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Bu ekranda görüldüğü gibi hizmet dökümü belgenizde aktif olarak toplamda kaç gün sigorta priminizin yattığını, işe başlangıç tarihinizi, sigorta sicil numaranızı, hangi iş yerinden hangi meslek kodu ile sigortanızın yattığını, hangi iş yerinde ne kadar çalıştığınızı, işe giriş ve çıkış tarihlerinizi ve sigortanızın hangi tutar üzerinden yattığını görebilir, belgenizin barkodlu çıktısını alarak, kullanabilirsiniz.

4B hizmet dökümü belgesi nasıl alınır;

4B, yani BAĞ-KUR’u olan kişiler de hizmet dökümü belgelerini e-devlet sistemini kullanarak alabilirler. Bunu yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu belgede ne kadar süre ve kaçıncı basamaktan BAĞ-KUR yatırdığınız ve sicil numaranız gibi bilgileri öğrenebilir belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

4C hizmet dökümü belgesi nasıl alınır;

4C, yani Emekli Sandığı için de hizmet dökümü belgenizi, e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu adresini tıklamaktır. Emekli Sandığı çalışanları, bağlı oldukları kurumdan istedikleri zaman maaş bordlarını ve ödeme dökümlerini alabilirler. Ancak isteğe bağlı ödeme dökümü almak için de e-devlet sistemini kullanabilirler. Bu belgede ne zaman işe başladıkları hangi tutar üzerinden sigortalarının yattığı ve sicil numaraları gibi bilgileri görebilir ve belgelerinin çıktılarını alabilirler.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf