SGK Emeklilik Primi Sorgulama

Emeklik prim sorgulama işlemi 1 Kasım 2014 yılında sonra e devlet üzerinden kişisel verilerin korunması amacı ile yapılmaya başlanmıştır. SGK emeklilik prim sorgulanma için e devlete şifre ile giriş yapılmalıdır.  Daha güvenilir hizmet vermek ve bilgi karışıklığına son vermek amacı ile devlet sisteminin hayatın her alanı için tek çatı altında toplanması sağlanmıştır.  Böylece vatandaşa daha iyi hizmet verilmeye ve teknolojinin kolaylıklarından yararlanılmaya başlanmıştır. Daha önce SGK sayfasından sorgulanan bu hizmet artık özel bir şekilde PTT şubelerinden alınan şifre ile e devlet üzerinden gerçekleşmektedir.  Prim sorgulama için e devlet üzerinden birkaç adımı takip ederek gerçekleştirilmektedir.

SGK prim sorgulama yapmak ya da e devlet üzerinden herhangi bir işlem yapmak için öncelikle PTT şubelerinin herhangi birinden şifre almanız gerekmektedir.  Alınan şifre ile e devlete ilk kez giriş yaptığınızda şifre değiştirme işlemini hemen gerçekleştirmeniz daha sonra şifre karışıklığı ya da şifre unutma gibi sıkıntılı durumlardan sizi kurtaracaktır. SGK emeklilik primi sorgulama için e devlet girişi bölümüne girdiğinizde TC  kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmaktadır.  Ayrıca sisteme giriş yapmak için elektronik imza gibi farklı yöntemler de kullanılmaktadır.  E devlet girişte bulunan ana sayfada pek çok kurum yer almaktadır.  Buradan seçilecek olan SGK ile SGK emeklilik sorgulama adımlarından biri daha gerçekleştirilmiş olmaktadır.

SGK kurumu seçildiğinde bu kurumun verdiği hizmetlerin listesi yer almaktadır.  Liste içinden seçilen SGK emeklilik primi sorgulama seçiminden sonra tüm sigorta geçmişinize dahi ulaşmanız mümkündür.  Hizmet dökümü şeklinde bulunan bu sayfası dilerseniz sayfanın sağ üst kısmında yer alan yazdır butonu sayesinde yazdırabilirsiniz. E devlet üzerinden dilediğiniz zaman SGK emeklilik prim sorgulanma için giriş yapılmaktadır.  Ayrıca gün içinde giriş sınırlaması da bulunmadığından birçok defa aynı işlemin yapılmasına izin verilmektedir.   Sistemde sadece primler değil emeklilik hesabı da yapılmaktadır. Emekli olacak olanlar ya da emekliliğine az kalanlar ise e devlet üzerinden rahatlıkla SGK emeklilik prim sorgulanma için işlem yapmaktadır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf