SGK Doğum Parası Ne Kadar?

Sigortalı şekilde bir iş yerinde çalışan annelerin sigortalı olduğu halde doğum yapmaları halinde SGK tarafından anneye verilen paraya doğum parası denmektedir.  Doğum parası analık parası olarak da bilinmektedir.  Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışanlar doğum yaptıktan sonra belli süre çalışamadıklarından dolayı geçici olarak iş göremezlik raporu almaktadır.  Bu süre içinde iş yerinden para alamayanlar devlet üzerinden para almaktadır.  Elbette bu parayı  almak isteyenler için belli şartlar gerekmektedir.  Kişiler bu şartları yerine getirdiği takdirde maaşlarının belli bir oranını devletten doğum parası olarak almaktadır.  Bu ücret için resmi kurumlara hem doğum öncesinde hem doğum sonrasında başvuru yapılmalıdır.  Doğum yapanların her raporu tek tek gerekli kurumlara bildirilmelidir.  SGK Doğum Parası resmi olarak alınan maaşım üçte ikisi şeklinde verilmektedir.  Yanı iş yerinden maaşı 1500 lira olarak alan kişiler doğum parasını 1000 lira olarak almaktadır.

Doğum Parası için bir takım dartlar da bulunmaktadır bu şartları yerine getirenlere sigortalı şekilde bulunanlara devlet her çocuk için farklı miktarda SGK doğum parası vermektedir.  Devlet 2017 yılından sonra bireysel doğum parası için ilk çocukta 300 lira doğum parası vermektedir.  Bu miktar ikinci çocukta 400 lira olarak artış göstermektedir.  Üçüncü çocuk için ise devletin annelere verdiği doğum parası 600 lira olmaktadır.  Yanı bir anne ilk çocuğunda 300 lira doğum parası alabilecektir   bunun yanında daha inceden bir kez doğum yapmış anne ve bir çocuğu bulunan bir anne doğum parasını 400 lira olarak almaktadır.  İki çocuklu bir ailenin sahip olduğu üçüncü çocuk ile doğum parası da 600 liraya yükselmektedir.  Bunun yani sıra aileler ikiz çocuk sahibi olduklarında elbette alacakları doğum parası da yükselmektedir.  Buna gire ikiz çocuğu olan anneler  toplamda 700 lira doğum parası almaktadır.  Bu miktar ilk ve ikinci çocukların parası olan 300 ve 400 liranın toplamıdır. Üçüz doğum yapan anneler ise üç çocuk doğum yapan annenin aldığı paranın toplamını almaktadır. Yanı 300 attı 400 attı 600 şeklinde toplam 1300 lira almaktadır.

SGK Doğum Parası almak isteyenler başvuru yaptığı anda geri dönüş alacaktır. Doğum parası herhangi bir PTT şubesine anne adına yatmaktadır.  Anne kimliği ile gittiğinde bu parayı alacaktır.  Fakat anne adına başka biri yani baba  doğum parasını alamamaktadır. Doğum parası almak için ilk olarak çocuğum doğum belgesi ya da nüfus cüzdanı gibi belgeler gerekli kurumlara verilmelidir. Verilen bu belgeler incelendikten sonra yaklaşık 15 gün içinde doğum parası alınmaktadır.  Doğum parası ya da analık parası için sigortalı olarak çalışmak ve sigortalı olduğu halde doğum yapmak şartı bulunmaktadır. Bu şekilde doğum yapan tüm anneler doğum parası almaktadır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf