SGK Borçlanmaları Emekli Maaşını Etkiler Mi?

SGK borçlanmamaları, yurt dışında çalışma süreleri, doğum borçlanması ve askerlik borçlanması olarak üç şekilde yapılmaktadır. Bu borçlanmaları emekli maaşını ve emekli olma yaşını etkilediği bilinir. Ancak bu borçlanmaların emekli maaşını etkileyebilmesi için 2000 yılı öncesinden yapılması önem taşır. Çünkü 2000 yılı öncesinde ne kadar yüksek prim öderseniz o kadar fazla maaş alırsınız. Askerlik borçlanması ile ilgili SGK askerlik borçlanması yazımızdan, doğum borçlanması ile ilgili de ne zaman emekli olacağınızı günü gününe hesaplayın yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Emekli maaşı hesaplama yapılırken kullanılan formüller üç farklı dönem için üç farklı şekilde belirlenmiştir ve her dönemde farklı formüller kullanılır. Buna göre yatırılan primlerin emekli maaşını en çok etkilediği dönem 2000 öncesi dönemdir.

Askerlik borçlanması nedir, emekli maaşı hesaplama yapılırken nasıl bir etkisi vardır;

Askerlik borçlanması, zorunlu olan askerlik görevi yapılırken sigortalı olanların emekli olacakları zaman borçlanma yaptırarak daha erken emekli olmaları anlamına gelir. Askerlik borçlanması sigorta başlangıcından önce ya da sonra yapılabilir. Bu borçlanmayı yapabilmek için başvuruda bulunmak gerekir. Emekli maaşı hesaplama yapılırken bu borçlanmayı dâhil edip emekli maaşınızın artmasını sağlayabilir ya da emeklilik tarihinizi borçlanma süresi kadar öne çekebilirsiniz.

Askerlik borçlanması yapılacağı zaman, kişinin sigortalılık tarihi önce alınabilir ve erkekler örneğin 2 yıl askerlik yapmışlarsa, 2 yıl daha erken emekli olabilirler. Sigortaya başlangıç tarihleri 2000 yılından önce ise alacakları emekli maaşı da olumlu olarak etkilenecek ve artacaktır. Çünkü 2000 yılından önce yapılan hesaplamalarda sigortalıların yatırmış oldukları primle, emekli maaşını direkt olarak etkiler. Ancak 2000 yılı sonrasında Tüfe ve Büyüme hızı gibi oranlar emekli maaşı hesabına dâhil edildiği için bu dönemden sonra yatırılan primler emekli maaşını çok fazla etkilemez.

Askerlik borçlanması her üç sigorta birimi için de yapılabilir. Emekli olmadan önce bu borçlanmanın yapılabilmesi için SGK’ya başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuruyu borçlanma talep dilekçesi ile yapabilirsiniz. Bu belge ile birlikte askerlik şubesinden alacağınız askerliğinizin başlangıç ve bitiş tarihine dair onaylı bir yazıyı da, vereceğiniz evrakların içine eklemeniz gerekir.

Askerlik borçlanması yapacağınız gün sayısını kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin; 2 yıl askerlik yaptığınızı varsayalım. Toplamda 730 gün borçlanma yapabilme hakkına sahip olursunuz. Ancak emekli olmanız için yalnızca 500 gün eksik kalıyorsa, 500 günün borçlanmasını yaparak emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Borçlanma yaptığınız prim tutarlarını toplu olarak ve tek seferde ödemeniz gerekir. Bu ödemeyi bir ay içinde yapmalısınız. Bir ay içinde yapmadığınız ödemeler için tekrar başvuru yapmanız gerekecektir.

Doğum borçlanması nedir, emekli maaşı hesaplama yapılırken nasıl bir etkisi vardır;

Emekli maaşı hesaplama yapılırken kullanılan bir başka borçlanma ise doğum borçlanmasıdır. Devlet erkekler için askerlik borçlanması hakkı tanırken kadınlar için de doğu borçlanması hakkı tanımaktadır. Bu iki durum da zorunludur ve devlet tarafından emekli olunacağı zaman avantaj yaratması sağlanır.

Doğum borçlanması daha önce yalnızca SSK için ve 2 çocuk için yapılabilirken en son çıkan torba yas aile tekrar düzenlenmiştir. Bu yasaya göre bir kadın 3 kez doğum yaptığı çocukları için 4 yıl yerine 6 yıl borçlanma yapabilir ve bu borçlanmadan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı yararlanabilir.

Doğum borçlanmasının yapılması, eksik kalan sigorta prim borçlarının yatırılması ile emekli olunmasını sağlar. Buna göre SSK’lı, Bağkur’lu ya da Emekli Sandığı mensubu olan anneler her bir doğum için 2 yıl olmak üzere toplamda 6 yıl doğum borçlanması yapabilirler. Bu borçlanma erkeklerde olduğu gibi toplu olarak prim yatırılması ile geçekleşir ancak sigortalı olma tarihini öne çekemez yani kadınların erken emekli olmalarını sağlamaz.

Emekli maaşı hesaplama yapılırken 2000 öncesi dönemin maaşın üzerinde büyük etkisinin olduğu söylemiştik. Buna göre doğum borçlanmasını 2000 yılından önce yaptığınız doğumlar için gerçekleştirmeniz halinde daha fazla emekli maaşı alabilirsiniz. Bu borçlanması da istediğiniz süre akara yapabilirsiniz. Ancak bazı şartları taşımanız gerekir.

Doğum borçlanması şartları;

  • Doğum borçlanması yapılabilmesi için çocukların sigortalı olduktan sonra dünyaya gelmesi gerekir.
  • Çocukların yaşıyor olması gerekir. Doğumdan hemen sonra ölen çocukların yaşadıkları gün kadar borçlanma yapılabilir.
  • En fazla 3 çocuğa kadar yapılabilir. 4. Çocuk için yapılamaz.
  • Doğum borçlanmasının yapılabilmesi için annenin doğumdan sonra çalışmamış olması gerekir.

Doğum borçlanması hakkında bilinmesi gerekenler;

  • Doğum borçlanmasının emekli maaşını etkileyebilmesi için primlerin 2000 yılından önceki dönem için yatırılmış olması gerekir.
  • Bu borçlanmayı yapabilmek için başvuru yapılmalıdır. Bu başvurular her sigorta birimi için farklı bölümlere yapılmalıdır. 4A için en son çalışılan SGK merkezine, 4B için BAĞ-KUR dosyasının tescil edildiği SGK merkezine, 4C için de Sigorta Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına başvuru yapılmalıdır.
  • Doğum borçlanması yapabilmek için kimlik fotokopisi ve borçlanma başvuru dilekçesinin olması yeterlidir. Bu dilekçe internet üzerinde ve SGK merkezlerinde bulunmaktadır.
  • Doğumdan sonra kadının adına yatırılan sigorta primleri, borçlanılacak olan 2 yıldan düşülür ve prim yatırılmayan dönemler için borçlanma yapılabilir.
  • İlk doğum ile ikinci doğum arasında 2 yıl olmayan çocuklar için borçlanma yapılırken ilk doğum ile ikinci doğum arasında geçen süre ile ikinci doğumdan sonraki 2 yıl toplanır ve bu şekilde borçlanma hesabı yapılır.

Yurt dışı borçlanması nedir;

Devlet tarafından zorunlu olarak yurt dışında çalışan ve ev hanımı olarak bulunan sigortalıların da borçlanma yapabilmesi sağlanmıştır. Buna göre sigortalı olarak Türkiye’de çalışan birinin yurt dışında da çalışma sürelerinin ve ev hanımlarının medeni durumlarına bakılmadan yurt dışında geçirdikleri sürelerin, emekli olurken borçlanmadan sayılması ve bu süreler için primlerin toplu ödemesi yapılarak emekli olunması sağlanmıştır. Yurt dışında geçirilen sürelerin tamamının ya da bir kısmının borçlanma için sayılması mümkündür.

Sonuç;

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için borçlanma yapılarak emekli maaşının arttırılması mümkündür. Bu borçlanmalar doğum borçlanması, yurt dışı borçlanması ve askerlik borçlanması şeklinde yapılmaktadır. Borçlanmanın amacı kişilerin emekli olmak için açık kalan sigorta prim gün sayılarını doldurmaları ve çalışmak zorunda kalmadan emekli olmalarıdır. Örneğin; sigortalı olduktan sonra iki çocuk doğurmuş olan bir kadınının emekli olması için 200 gün daha çalışması gerekiyorsa, doğum borçlanması yaparak bu 200 günün parasını toplu olarak yatırması ve hemen emekli olması mümkündür.

Bu borçlanmaların emekli maaşını arttırması için de 2000 yılı öncesinden borçlanmanın yapılması gerekir. Çünkü 2000 yılı öncesinde sigortalı olan bir kişi ne kadar çok sigorta pimi yatırırsa o kadar fazla emekli maaşı alır. Doğal olarak borçlanmaların bu dönemde yapılması ve en yüksekten ödenmesi, emekli maaşınızın yükselmesini sağlar. 2000’den sonraki dönemlerde asgari brüt ücret uygulaması getirildiği ve emekli maaş hesabına TÜFE ve Büyüme Hızı oranı dâhil edildiği için emekli maaşı miktarı düşecektir.

Emekli maaşı hesaplama yapabilmek için sitemizde bulunan EMHESİS sistemini kullanabilir ve emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı, en yakın değerleri ile hesaplayabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf