SGK Askerlik Borçlanması

SGK Askerlik borçlanması yasaların erkeklere sunmuş olduğu en önemli haklardan bir tanesidir. Çünkü askerlik borçlanmalarının emeklilik üzerinde etkisi ve rolü büyüktür. Bu nedenle de bireylerin askerlik borçlanmasıyla ilgili iş ve işleyişi bilmelerinin önemli olması gibi bir durum ortaya çıkmıştır. Bu makale askerli borçlanması konusunda bilgi arayışı içerisinde olan bireyler için hazırlanmış olan bir makaledir.

Erkeklerin SGK askerlik borçlanmasıyla ilgili başvuru yapmaları gereken yerler, askere gitmeden önceki son çalışma olanaklarında hangi sigorta kapsamında değerlendirildiği ile ilgili olarak değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda Son çalışması 4/b-Bağ-kur kapsamında olan kişiler, Bağ-kur dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilmekte olup, 4/a-SSK kapsamında olan kişilerinse çalıştıkları işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilme imkânları bulunmaktadır. Diğer taraftan 4/c-Emekli sandığı kapsamında olan kişilerin de Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na askerlik borçlanması ile ilgili olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca diğer kapsamlarda sigortalı olanlar ise dosyalarının bulunduğu SGK’ ya askerlik borçlanması başvurularını yapabilmektedirler.

Erkeklerin emeklilik süreci üzerinde etkisi büyük olan SGK Askerli borçlanması başvurularının yapılması gereken yerler konusundaki hususa dikkat edilerek bireylerin başvuru sırasında SGK Askerlik Borçlanması konusunda hazırlaması gereken gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin içeriğinde ise, askerlik konusunda bağlı bulunulan şubeden askerlik yapılan süreleri gösteren bir belgenin alınması, Askerlik borçlanma talep dilekçesi ve kimlik fotokopisi gibi belgeler bulunmaktadır.

Askerlik borçlanması başvuruları aşamasında Askerlik Borçlanmasına ilişkin formun doldurulması gerekmektedir. Askerlik borçlanmasına ilişkin formda kişinin Adı-Soyadı, TC Kimlik Numarası, SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı Sicil Numaraları, Askerlik Borçlanmasının hangi tutar üzerinden ödeneceğinin planlandığını belirten açıklama, borçlanmak istenilen hizmetin niteliği, borçlanmak istenilen süre ve beyan ve taahhütler kısımlarının eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir.

Askerlik borçlanmasına ilişkin olan form içerisinde bulunan borçlanmak istenilen süre konusunda merak edilen sorulardan bir tanesi de askerli sürelerinin tamamının borçlanmak zorunda olup, olmadığıyla ilgilidir. Bu konuda ise verilebilecek en net bilgi askerlik sürelerinin tamamının borçlanmak zorunda olunmadığıdır. İstenilen süre ya da ihtiyaç duyulan süre askerlik borçlanması formunda belirtilebilmektedir. SGK askerlik borçlanması ile ilgili olarak en çok karşılaşılan sorulardan bir tanesi de hayatını kaybeden kişiler için askerlik borçlanması başvurusu yapılıp yapılamadığı konusundadır. Bu konuda ise ölen kişi için askerlik borçlanması yapılabilirliği yönünde örnekler oldukça çok fazla sayıda bulunmaktadır, yani yapılmaktadır.

SGK askerlik borçlanması ile ilgili olan durum askerlik süreci içerisinde erkek bireylerin SGK’ ya olan borç durumları ile ilgilidir. Bazı durumlarda bu borcun tamamını kapatmak yerine emekli aylığı bağlanmamış olması koşuluyla, askerli borçlanması için yatırılmış olan anapara geri alınabilinmektedir.  Askerlik borçlanması konusundaki diğer önemli hususlardan bir tanesi de askerlik borçlanmasının sigorta başlangıç tarihi üzerindeki etkileri konusunda bulunmaktadır. Askerlikten önce sigorta girişi yapılmış olan kişilerin sigorta girişlerinde herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Şayet askerlik sonrası sigorta girişlerinizde ise sigorta girişlerinizde geri çekilmeler görülebilmektedir.

Askerlik borçlanmasının yapılması ve tamamlanması kimi bireylerde emekli maaşı üzerinde belirgin değişikliklerin görülmesini sağlarken, kimi bireylerde ise çok fazla hissedilmemektedir.  SGK Askerlik Borçlanmasında yapılan başvurular sonucunda bireylerin ödemekle yükümlü oldukları para ise başvurunun yapıldığı tarihte geçerli olan brüt asgari ücretin, günlük tutarının %32 si şeklinde hesaplaması yapılmaktadır. Buradan elde edilen%32’lik oran ile borçlanılan gün sayısı çarpılmaktadır.

Başvuru sonucunda belirlenen tutarın 3 ay içerisinde peşin olarak yapılması gerekmektedir.

 

 

2 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. zeynel 30 Ekim 2017
  2. zeynel 30 Ekim 2017

Yorum yap

bsr reinickendorf