SGK 4a Hizmet Dökümü Sorgulama

Hizmet dökümü almak pek çok kişi için farklı sebepler ile gerçekleşmektedir. SGK 4A hizmet dökümü gün sorgulama ya da sigorta verilerini kontrol etmek için alınmaktadır.  Özel sektör çalışanları özellikle bu dökümü gün sayma ya da kontrolü için almaktadır. Teknoloji sayesinde bu işlem oldukça basit şekilde ve kısa sürelerde yapılmaktadır. Eskiden olduğu gibi sadece sigorta günü öğrenmek için günlerce beklemeye gerek yoktur. İnternet sayesinde pek çok resmi işlem tek çatı altında toplanmıştır. E devlet çatısı altında toplanan işlemlerden birisi de Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleridir. Bu işlemler SGK başlığı altında yer almaktadır ve e devlet giriş bölümünden direk işlemlere ulaşım sağlanmaktadır.

SGK hizmet dökümü almak isteyenler ilk olarak e devlet kapısı sistemine giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yapmak için şifre ya da mobil imza gerekmektedir. Bu bilgiler 4a hizmet dökümü sorgulama yapmak isteyenler ilk defa sisteme giriş yaptıklarında geçerli olmaktadır. İlk defa giriş yapanlar e devlet şifresi için herhangi bir PTT şubesine başvurmaktadır. Yapılan başvuru ardından e devlet şifresi alınmaktadır. Şifre unutanların ise hiçbir yere başvurmalarına gerek yoktur. Sistem girişinde şifrenin hemen sağ tarafında şifremi unuttum kısmı bulunmaktadır. Bu kısma tıklanarak verilen bilgiler ışığında şifre yenileme işlemi gerçekleşmektedir. Ayrıca mobil imza ya da elektronik imza için de sistemde işlem yapılmaktadır.

Şifre tamamlanmasından sonra SGK hizmet dökümü almak isteyenler e devlet kapısına giriş yapmaktadır. Bu girişte kişiye özel sayfa da bulunmaktadır. Ayrıca tüm resmi kurumların yer aldığı sayfa da bulunmaktadır. Bu sayfadan SGK için giriş yapıldığında farklı türlerde hizmet dökümü hizmetleri göze çarpacaktır. SGK hizmetleri arasında yer alan her tür için hizmete dökümü alınmaktadır. Ayrıca bu işlemden farklı pek çok işlem yapılmaktadır. SGK 4a hizmet dökümünde gün bilgileri rapor bilgileri ya da sicil bilgileri gibi pek çok ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Böylece SGK hizmet dökümü ile pek çok kişi sigorta bilgilerini eksiksiz bir şekilde öğrenirken pek çok kişi de eksiksiz takip etmektedir.

3 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. E-Devlet 21 Ekim 2017
  2. mehmet rencber 21 Ekim 2017

Yorum yap

bsr reinickendorf