Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama

Devlet, terörle mücadele kapsamında şehit olan ve gazi olan kişilerin yakınlarına devlet memuru olma imkânı tanımıştır. Bu kapsamda, belirli koşullarda ve belirli dönemlerde atama yapmaktadır. Ancak bunun olması için şehit ve gazi yakınları ile gazilerin, başvuruda bulunması gerekir. Bu başvuru sonuçları ise e-devlet giriş yapılarak, kolayca sorgulanabilir. Sizlere şehit ve gazi yakınları kadıköy escprt ile gazilerin istihdamları ve bu istihdam için yapılan başvuruların sonuçlarının sorgulanması hakkında detaylı bilgi sunalım;

 

E-devlet giriş yapılarak şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları istihdam başvuru sorgulama nasıl yapılır;

Şehir ve gazi yakınıysanız ya da gaziyseniz, devlet memuru olarak atanmak içi başvuruda bulunmanız gerekir. Bu başvurunun sonucunu ise e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-sehit-yakinlari-gazi-ve-gazi-yakinlari-istihdam-basvuru-sorgulama adresine tıklamanız gerekir. bu adrese tıkladıktan sonra karşınız aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekrandan kimlik doğrulaması yaptıktan sonra, başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama

Kimlik doğrulaması yapabilmek için e-devlet giriş şifrenizi kullanabilir ya da mobil imza, kimlik kartı, e-imza ya da internet bankacılığı seçeneklerinden birini kullanarak girişinizi sağlayabilirsiniz. Kimliğini doğruladıktan sonra yapmış olduğunuz başvurunun sonucunu görebilirsiniz. Bu başvurunun, şu anda ne durumda olduğu hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer bu şekilde bir başvurunuz bulunmuyorsa, karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama

Şehit yakınları, gazi yakınları ve gazilerin istihdam işlemleri hakkında genel bilgiler;

  • Devlet terörle mücadele kapsamında terör mağduru olan şehit yakınları, gaziler, gazi yakınları, vazife ve harpten dolayı sakat kalan kişiler ve terör mağduru olan sivil vatandaşlar için istihdam atamaları gerçekleştirmektedir.
  • Yapılan bu atamlar aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile devlet personel başkanlığı tarafından yürütülmektedir.
  • İstihdam ile ilgili başvurular, istihdam hakkına sahip olan kişilerin kendisi tarafından, bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmalıdır.
  • İstihdam için başvuru sırasında 1 adet biyometrik fotoğraf ile kimlik fotokopisi gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda hak tespit komisyonu tarafından, istihdam hakkı elde edip etmeyeceğiniz belirlenir.
  • Komisyon tarafından hak sahibi olduğunuza karar verildikten sonra ise öğrenim durumunuzu gösteren belge, SGK’dan hangi kanun kapsamında olduğunuza dair belge, noter tasdikli olan hak sahiplerinden feragat belgesi, devlet memuriyeti için alınan sabıka kaydı belgesi, öğrenim sırasında alınmış olan staj belgesi, formasyon belgesi gibi diğer belgeler istenmektedir.
  • İstihdam başvurusunda bulunabilmek için süre kısıtlaması yoktur. Hak sahibi olan kişiler 45 yalına gelene kadar bu başvuruyu yapabilirler.
  • Devlet memuru olmaya hak kazandıysanız; genel bütçeli kamu kurumlarına, sosyal güvenlik kurumlarına, özel bütçeli kamu kurumlarına, kamu iktisadi teşebbüslerine, düzenleyici ve denetleyici kurumlara, özel kanunla kurulan herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna, il özel idarelerine, bunlara bağlı belediyelere ve kamu kurumlarına atanabilirsiniz.
  • Devlet memuru olarak hangi kadroya atanacağınız ise öğrenim durumunuza göre belirlenmektedir. Buna göre ilkokul, ortaokul ya da ilköğretim mezunu olan kişiler hizmetli unvanı ile kadroya alınırlar. Ortaöğretim ve yükseköğretim mezunu olanlar ise işçi ya da memur unvanları ile kadroya alınır. Bu unvan, çalışacağınız kuruma göre değişiklik gösterir.
  • Hak sahiplerinin atamaları kura ile gerçekleşir ve bu kuranın sonuçlar, e-devlet giriş yapılarak sorgulanabilir. Aynı zamanda kura sonuçlarını http://sehityakinlari.aile.gov.tr/ adresinden de öğrenebilirsiniz. Kuralar açık olması halinde her zaman yapılabilir nacak genellikle ocak ve temmuz aylarında kura çekimleri yapılmaktadır.
  • Devlet memuru olmak için hak sahibi olmadığınıza karar verilirse, ko0misyon tarafından yazılı bir karar verilir ve bu kara gerekçeleri ile açıklanmış şekilde kişiye teslim edilir. Bu kararla ilgili sonuçları yine e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf