Sayıştay Maaş Skandalını Ortaya Çıkardı

Geçtiğimiz günlerde Sayıştay’ın araltıma merceği altına giren MARTEK Genel Müdürüne ödenen 32 bin TL aylık maaş, herkesin tepkisine neden oldu. MERTEK, TÜBİTAK kurumuna bağlı çalışma yapan, yarı resmi yarı özel bir kuruluş olan ve yeli ve yabancı şirketlere yüksek teknolojik standartlarda teknoloji hizmeti sunmak amacıyla görev yapan bir markadır. Bu markaya ait kanunda maaş sınırı koyulmamış olmasına rağmen MERTEK genel müdürü olan Orhan Çömlek’in almış olduğu aylık 32 bin TL’lik maaşın ülkenin gerçeklerine ve şirketin mali yapısına uygun olmadığı açıklanmıştır.

Sayıştay merceği altına aldı;

Şirketin tüm gelir giderlerini inceleyen Sayıştay, Orhan Çömlek’e ait olan maaş ve 2 adet kredi kartının incelenmesini istedi. Kredi kartlarının şirkete ait olduğu ve yapılan harcamaların bir yılda 50 bin TL’ye ulaştığı bildirildi. Bu harcamaların çok büyük bir kısmının fatura, gider fişi belgeler ile belgelendirilmediği ve şahsi harcama yapıldığı ortaya çıktı. Ayrıca TOKİ, MKE gibi kuruluşların genel müdürlerinin aldıkları maaş 13 bin TL iken, Orhan Çömlek’in aldığı bu yüksek maaş miktarı, kanunda belirtilememiş olmasa bile gerçeğe aykırı olarak değerlendirildi ve bu genel müdür hakkında soruşturma başlatılacağı açıklandı.

Kanunda sınır bulunmuyor;

Sayıştay, Marmara Teknokent ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, bu şirkette çalışanların alıcakları maaşta herhangi bir sınırlama yoktur açıklaması yapmıştır. Ancak Sayıştay’a göre sınır olmaması ülkenin ekonomik ve sosyal koşullarının göz ardı edilerek şirketin mali yapısına zarar verilecek seviyede maaş belirlenmesi gerektiği anlamına gelmez şeklinde bildirimde bulunmuştur.

Yapılan açıklamaya göre dudak uçuklatan bu maaşın ve kredi kartı harcamalarının muhasebede bir karşılığı bulunmuyor. Bu da denetim açısından büyük sorunlar oluşturuyor. Sayıştay, şirketle ilgili vermiş olduğu raporunda “şirketin yıllık asgari içeriklerinin bildirilmesi gereken raporunda genel müdüre ödenmiş olan ücret ve hakların kanuna uygun şekilde belirtilmediğini ve kural ihlali yapıldığını” da açıkça belirtmiştir.

Bu şirketin genel müdürünü maaşının ve haklarının Yüksek Planlama Kurulu tarafından düzenlenmesi gerektiğinin üzerinde duruldu. Bundan sonraki süreçte neler olacağı ise büyük merak uyandırdı.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf