Sahte Emeklilik Çetesine Baskın

İstanbul başta olmak üzere 5 ilde sahte emeklilik dağıtan çeteye ait 39 kişi göz altına alındı. 25 bin TL’ye erken emeklilik dağıtan bu çetenin içinde devlet memurlarının olması dikkat çekti. Sitemizin araştırmalarına göre işte detaylar…

Engelli raporu veriyorlar;

İstanbul mali suçlar müdürlüğü, kendisine gelen bir ihbar üzerine harekete geçti. Engelli olan bir vatandaşın engeline rağmen çok lüks bir yaşam içinde olduğu ihbarını alan yetkililer bu kişiyi 6 ay boyunca takip etti. Bu kişinin çete lideri olduğu anlaşıldı ve sahte belge düzenleyerek az oranda engelli olan kişilere sahte evrak düzenledikleri ortaya çıktı. Bu çetenin hak etmeyen çok sayıda engelliye yüksek engelli raporu verdikleri ve onların emekli olmasını sağladıkları, bu işlem karşılığında her kişiden 25 bin TL aldıkları ve devleti büyük zarara uğrattıkları ortaya çıktı.

Eş zamanlı olarak 5 ilde yapılan operasyonda toplam 29 kişi göz altına alınırken çete üyelerinin arasında 2 adet polis memuru, 1 adet imam, 1 adet hemşire, 2 adet SGK çalışanı ve diğer sağlık görevlilerinin bulunması dikkat çekti. Tokat, Edirne, Kırklareli ve Düzce illerinde 2 hafta önce yapılan baskında, aralarında çete liderinin de bulunduğu 39 kişi göz altına alındı.

Zeytin yediriyorlar;

Çete üyelerinin az oranda engelli olan kişilere ne kadar prim ödemesi ve nasıl emekli olmaları gerektiği konusunda bilgi verdikleri, bu bilgiler ve sahte raporla karşılığında ise 25 bin TL aldıkları belirlendi. Çete üyelerinin raporlara müdahale ettiği ortaya çıktı. Şeker hastalarına testlerden önce glikoz içirdikleri, astım hastalarına ise testlerden önce 1 kilo zeytin yedirdikleri alnına bilgiler arasında. Bununla da kalmayıp içinde hastalık bulunan tüpleri, kendi belirledikleri kan tahlilleri ile değiştirdikleri de belirlendi.

Çete üyelerinin, malulen emekli olmak isteyen kişiler ede danışmanlık hizmeti vererek onlardan 5 bin TL aldığı da gelen bilgiler arasında.

17’si serbest bırakıldı;

Aralarında çete üyelerinin de bulunduğu 39 kişi adliyeye sevk edildikten sonra 18 kişi adli kontrol ile serbest bırakıldı. 21 kişi ise örgüt kurmak, yönetmek, örgüt üye olmak, kamuyu zarara uğratmak, sahtecilik ve rüşvet suçlarından yargılanıyor.

Sonuç;

Devler kurumlarında çalışan 39 kişi, örgüt kurmak ve bu örgüt ile sahte evrak düzenleyerek, engelli emeklilik sağlamak suçlarından göz altına alındı. Aralarında SGK çalışanlarının, polis memurlarının, hastane çalışanlarının ve imamın da bulunduğu bu kişiler 25 bin TL karşılığında sahte engelli raporu vererek, erkene emeklilik yolunu açtı. Ayrıca malulen emeklilik için de 5 bin TL karşılığında danışmanlık hizmeti verdikleri ortaya çıktı.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap