Sağlık Personeli Atamaları Belli Oldu

Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalara göre bu yıl çok sayıda sağlık personeli alınacağı duyuruldu. Turizm gelirlerinin artması ve sağlık alanında da Türkiye’nin tercih edilmesi amacıyla da sağlık turizmi için harekete geçtikleri açıklanmıştır. Bu kapsamda pek çok otel için fizik tedaviden diş sağlığına kadar çok sayıda alanda sağlık hizmeti verilmesi gündeme geldi. Sağlık bakanı Ahmet Demircan tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde;

57 bin personel alınacak;

Uzun zamandır beklenen sağlık personeli atamalarının ilk tarihi belli oldu, ilki Nisan ayında yapılacak olan bu atamalar için ilk başvuru önümüzdeki hafta açılacak. İkinci atama için Haziran, üçüncü atama içinde Eylül ya da Ekim ayları belirlendi. Bu atamalar sonucunda toplamda 57 bin sağlık personeli alınacak.

Termal turizm arttırılıyor;

Sağlık bakanlığı, Türkiye’nin sağlık turizmi gelirlerini arttırmak için çok sayıda çalışma yapıyor. Bu çalışmalardan en önemlisi 50 ve daha fazla yatak kapasiteli otellerde, 5 yıldızlı sağlık hizmet verilecek olması. Belirli şartları taşıyan otellerin termal turizm, SPA, estetik operasyonlar, medikal tedavi ve diş için yaşlıların tedavi edilmesi gibi pek şok alanda hizmet verebilecek.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre 50 ve daha fazla yatak kapasiteli otellerde fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesine ağırlık verilecek. Bu oteller kayak merkezlerinden sahil kenarındaki otellere kadar, pek çok otel arasında seçilecek. Uygun şartları taşıyan tüm oteller, bölgesine bakılmaksızın bu hizmetleri verebilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından yeni düzenlemeler getirileceği de açıklandı. Özellikle sağlık turizmine ağırlık verilmesinin en büyük nedeni ise yılın yalnızca 7 ayında turizm olması ve çok büyük bir pasta olan sağlık turizminden ülkemizin çok az pay alıyor olmasıdır. Sağlık turizmi uygulaması sayesinde kalan 5 ay da sağlık alanında değerlendirilecek ve ülkemizin turizm gelirleri artacak.

Sonuç;

Sağlık turizmi için bakanlık kolları sıvadı ve yeni bir yasa için harekete geçti. Önümüzdeki günlerde kesinleşecek olan ya da ile bu yıl 57 bin sağlık personeli alınacak ve sağlık turizmi alanında büyük adımlar atılacak. Yılın yalnızca 7 ayı dolu olan otellerimizin kalan 5 ay da sağlık hizmeti verebilmesi ve tüm yılı hareketli geçirebilmesi için pek çok düzenleme getiriyor. Bu düzenlemeler ile ülkenin ticaretinin canlanması ve gelirlerinin artması da bekleniyor.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf