ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi

ÖSYM, yüksek öğretime geçecek olan öğlencilerin ölçme ve yerleştirme işlemlerinin yapıldığı genel merkezin adıdır. Üniversiteye girecek olan öğrencilerin sınavlarının ve yerleştirmelerinin yapılmasını sağlayan bu merkez aynı zamanda üniversite mezunları için yapılan KPSS sınavlarının da merkezidir. Öğrenciler ya da mezunlar, ÖSYM genel merkezine internet üzerinden kayıt yaparak başvuru ve tercih işlemlerini yapabilirler. Aday işlemleri sistemi adı verilen bu online sistem ile eskiden ÖSYM merkezlerinin kapısında beklenen işlem sırası kaldırılmış ve kişilerin işlemlerini kolayca halledebilmesi sağlanmıştır. E-devlet sistemi sayesinde ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine kolaylıkla erişim sağlayabilir ve tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizlere bu işlemin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verelim;

E-devlet aracılığı ile ÖSYM aday işlemleri sistemine nasıl giriş yapılır;

 

Bu konuda ilk yapacağınız işlem e-devlet sistemine giriş yapmaktır. Devler, bu sistem ile vatandaşların kişisel işlerini kolayca yapabilmelerini sağlamıştır. Bu sisteme giriş yapabilmek için öncelikle bir şifreye ihtiyacınız vardır. Bu şifreyi kimlik belgenizi ibraz ederek PTT şubelerinden alabilirsiniz. Bunun dışında sisteme giriş yaparken size sunulan giriş seçeneklerinden birini tercih ederek girişinizi gerçekleştirdikten sonra da kendinize ait bir e-devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

 

Şifrenizi oluşturduktan sonra ise sistemin ana sayfasında yer alan E-hizmetler bölümünden ÖSYM uygulamasını seçmeniz gerekir. Bu uygulamayı seçtikten sonra, bu merkezle ilgili yapabileceğiniz işlemlerin listesine ulaşırsınız. Bu listeden “Aday işlemleri sistemi” bölümüne tıklayarak, ilgili sayfaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu işlemleri kolayca yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/osym-aday-islemleri-sistemi adresine tıklayın. Ardından karşınıza gelen sayfadan kimlik doğrulaması yapın.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi

Kimlik doğrulamasını T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile gerçekleştirin ya da diğer giriş seçeneklerinden birini kullanarak e-devlet şifrenizi kendiniz oluşturun. Sisteme girişinizin ardından aşağıdaki sayfa ile karşılaşırsınız.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi

Buradan “uygulamaya git” kısmını işaretleyerek, aday işlemleri sistemine giriş yapabilirsiniz. Bu girişi yaparken bilgileriniz otomatik olarak e-devlet sisteminden alınacaktır. Bu sayede giriş işleminizin kolaylaşması sağlanır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi

Ekranda görüldüğü gibi kişisel bilgileriniz otomatik olarak karşınıza gelecektir. Buradan profil bilgilerinizi güncelleyebilir, kimlik bilgileri, fotoğraf, adres değişikliği, sağlık durumu, eğitim bilgileri gibi bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu sisteme giriş için kullandığınız şifreyi de değiştirebilirsiniz.

Aday işlemleri sisteminden, başvuru yapabileceğiniz sınavları kolayca görüntüleyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için yukarıdaki ekranda yer alan “Başvuru Sürecindekiler” kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. İstediğiniz sınavı seçerek başvuru formunuzu buradan doldurabilirsiniz. Başvuru süresinin nasıl işlediği hakkında detaylı bilgiyi de yine bu bölümden elde edersiniz.

Sınav başvurularının ne durumda olduğunu görmek ve sınav giriş belgenizi edinebilmek için de “başvurularım/ tercihlerim” kısmına tıklamanız gerekir. Yapmış olduğunuz yerleştirme tercihlerinizi de bu bölümden görebilirsiniz.

“Sonuçlarım” kısmından hem sınav sonuçlarınıza ulaşabilir hem de yerleştirme sonuçlarınızı görebilirsiniz. Bu bölümden belgenizin çıktısını da alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu belge resmi niteliktedir ve tüm kurumlarda geçerliliği bulunmaktadır.

Aday işlemleri sistemini kullanarak ÖSYM’ye dilekçe de gönderebilirsiniz. Bu merkeze göndereceğiniz dilekçeler için mutlaka evrak referans numarası almanız gerekir. Bu numarayı da yine yukarıdaki ekranda bulunan “evrak referans numarası” bölümünden alabilirsiniz.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi

Yukarıda bulunan ekranda yer alan “numara al” kısmına tıklayarak, gerekli olan numarayı anında alabilir ve evrakınıza yazabilirsiniz.

Aday işlemleri sisteminden ÖSYM’ye ait olan işlem takvimini de görüntüleyebilirsiniz. Bu takvimde, sınavların son başvuru tarihleri, hangi sınavların başvurularının açık olduğu, sınava giriş belgeleri, soru kitapçıkları görüntüleme gibi işlemlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca buradan tarih seçimi yaparak eski sınavlar için geçerli olan işlemleriniz de yapabilirsiniz.

Yine bu bölümden 1 Kasım 2013 tarihinden önce yapmış olduğunuz tüm sınavların başvurularına da ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf