Öğretmene KPSS’siz Atama Müjdesi

Öğretmenler için sözleşmeli atama müjdesi geldi. Bu habere göre deneyimi olan yani okullarda ücretli öğretmenlik yapan geçici öğretmenler, sözleşmeli olarak kadroya alınacak. Kadroya alınma işlemi ise KPSS şartı aranmadan, yalnızca sözlü mülakat ile yapılacak. Haberin detayları şöyle…

Tecrübeli öğretmene öncelik veriliyor;

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan atama için okullarda ek ders ücreti karşılığında öğretmenlere öncelik verileceği açıklandı. Önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan atamalar için 5 bin öğretmen sözlü mülakat sınavı ile kadroya alınacak. Buna göre öğretmenlerin taşıması gereken şartlar şöyle…

  • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 2017- 2018 yılları arasında okullarda ek ders ücreti alarak görev yapmış olan öğretmenler başvuru yapabilecek.
  • Başvuru yapabilmek için bu öğretmenlerin 540 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekiyor.
  • Bu kadro için memuriyete giriş için aranan şartlar ile birlikte öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşıyor olanlar başvuru yapabilecek.
  • Başvuru yapacak kişilerin herhangi bir kurumdan yaşlılık, malullük ve emeklilik aylığı almaya hak kazanmamış olması gerekir.
  • KPSS sınavında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan yaban puanı almış olan ve koyulan şartların tamamını taşıyan adaylar, sözlü sınav yapılarak kadroya alınabilecek.

6 ay içinde atama yapılacak;

Okullarda ek ders ücreti karşılığında çalışan öğretmenlerin öncelikli olarak sözleşmeli kadroya alınması için gerekli olan kanun dün gece resmileşti. Bu kanununun resmi gazetede yayınlanmasının ardından ise altı ay içinde başvurular alınacak ve öğretmenlerin sözleşmeli olarak atamaları gerçekleştirilecek. Bu şekilde atanacak olan sözleşmeli öğretmenlerin sayısı en çok 5 bin olarak belirlenmiştir.

Sonuç;

Okullarda ek ders ücreti alarak çalışan ve geçici öğretmenlik yapan çok sayıda öğretmen adayını sevindiren haber dün gece resmileşti. Bu öğretmenlerin KPSS sınavı olmadan sözlü sınav ile sözleşmeli kadroya alınanlarının yolu açıldı. Buna göre öğretmenlik aranan genel ve özel şartları taşıyan öğretmenlerin yalnızca sözlü mülakat ile sözleşmeli kadroya alınacakları açıklandı.  Bu kararın resmi gazetede yayımlanması ile birlikte 6 ay içinde başvurular açılacak ve 5 bin öğretmenin ataması yapılacak.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf