Ne Zaman Emekli Olacağınızı Günü Gününe Hesaplayın

 

Çalışan herkesin hayali bir gün emekli olmaktır. Peki ne zaman emekli olacağınızı biliyor musunuz? Emeklilik hesaplama aracımız sayesinde emekli olacağını günü hesaplamanız artık çok kolay hale geldi. https://www.edevletgiris.com/emeklilik-hesaplama/ adresine tıklayarak hesaplama aracına kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Sizlere bu aracı nasıl kullanabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

Emeklilik hesaplama aracı nasıl kullanılır;

Yukarıdaki adrese tıkladıktan sonra karşınız açılan sayfa aşağıdaki gibi olacaktır.

Ne Zaman Emekli Olacağınızı Günü Gününe Hesaplayın

Yukarıdaki alanda * ile gösterilen alanlar doldurulması zorunlu alanlardır. Emeklilik statüsü için hangi sigorta birimine bağlı olduğunuzu seçmeniz gerekir. 4A, 4B ya da 4C seçeneklerinden birini işaretleyerek devam edin.

Alt kısımda bulunan cinsiyet bölümünü mutlaka doldurmanız gerekir. Çünkü emeklilik yaşı bayan ve erkeğe göre değişiklik gösterir.

Doğum tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde seçmeniz gerekir. Doğum tarihiniz de emeklilik yaşı hesaplayabilmeniz için gereklidir.

En alt kısımda bulunan sigorta başlangıç tarihinizi de doldurmanız gerekir. Çünkü emeklilik hesaplama, bu başlangıç tarihi baz alınarak hesaplanacaktır. Bu tarihi tam olarak öğrenebilmek için e-devlet sistemine giriş yaparak hizmet dökümü belgenize erişebilirsiniz. Bu belgede sigorta başlangıç tarihiniz ile birlikte sigortanıza ait diğer tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son adımda ise “hesapla” butonuna tıklamanız gerekir.

Ne Zaman Emekli Olacağınızı Günü Gününe Hesaplayın

Hesaplama aracı, yukarıdaki gibi bilgilerinizi detaylı olarak sunacaktır. Yukarıdaki örnek, 27.04.1987 doğum tarihi olan ve 03.11.2008 sigorta başlangıç tarihi olan bir bayan aittir. Bu bilgilere göre yukarıdaki bayanın emekli olacağı tarih 03.11.2028 olarak hesaplanmıştır. 7200 gün sigorta primi şartını yerine getiren bu kişi, 2028 kasım ayında emekli olmaya hak kazanacaktır.

Emeklilik şartları nelerdir;

Devlet, emekli olabilmek için belirli şartlar getirmiştir. Buna göre emekli olabilmek için;

  • Belirli bir gün sayısı kadar sigorta priminizi yatırmış olmanız gerekir.
  • Belirli bir süre sigortalı olmanız gerekir yani belirli bir süre çalışmış olmanız gerekir.
  • Kanunda belirletilen yaş sınırına ulaşmanız gerekir.

Erken emeklilik ise yaş sınırını beklemeden, sigorta prim gün sayısını doldurduktan sonra kişilerin emekli olmaya hak kazanması anlamına gelir. Buna göre bir kişinin erken emekli olabilmesi için 1999 yılından önce sigortasını yatırmaya başlamış olması gerekir. Bu şartları taşıyan ve erken emekli olan kişilerin maaşından %5 oranında kesinti yapılır.

Emekli olabilmek için gerekli kriterler tamamlandıktan sonra prim gün sayısı eksik olan kişiler, bu primleri toplu olarak ödemek koşuluyla erken emekli olmaya hak kazanabilirler. Ancak bunun için askerlik ya da doğum borcu olması gerekir. Bunun dışında yıpranma payı olan bazı meslek grupları da yaşı beklemeden erken emekli olmaya hak kazanabilirler.

Askerlik borçlanması nedir;

Askerlik borçlanması, erkeklerin belirli bir yaşa geldikten sonra yapmak zorunda oldukları vatani görevden doğan sigorta borçlanması olarak tanımlanabilir. Bu borçlanma, sigorta başlangıcından önce ya da sonra yapılabilir. Buna göre bir erkek işe başlamadan önce askerlik görevini yapmış ise sigorta başlangıç tarihi, askere gittiği tarihe çekilebilir ve bu kişi bir yıl önce emekli olmaya hak kazanır. Askerlik yaptığınız sürenin hepsini borçlanma olarak saydırabileceğiniz gibi bazı durumlarda bir ayını bile saydırmanız, 1 yıl erken emekli olmanız için yeterli olacaktır.

Sigorta başlangıç tarihinizden sonra askere gittiyseniz de emekli olmak için gerekli yaş şartını yerine getirdikten sonra, askerlik sürenizin tamamı kadar borçlanma yaparak toplu şekilde primlerinizi ödeyip, prim gün sayınızı bu şekilde tamamlayarak emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasından 4A, 4B ve 4C sigorta birimlerine bağlı olan kişiler ile birlikte kendi adına sigorta yatıran ve diğer tüm kapsamlarda sigorta prim yatıran erkekleler yararlanabilirler.

Askerlik borçlanması için başvuru nasıl yapılır;

Askerlik borçlanması için başvuruyu son çalışmış olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne yapmanız gerekir. Bu başvuruyu yapabilmek için gerekli olan belge ise SGK borçlanma talep dilekçesidir. Bu dilekçeye SGK merkezlerinden, e-devlet üzerinden ve diğer internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra size en yakı olan askerlik şubesine giderek, askerliğinizin başlangıç ve bitiş tarihini yazdırmanız ve bu tarihleri onaylatmanız gerekir. Bu belge ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru için başka bir belgeye gerek yoktur.

Emeklilik hesaplama için borçlanma yapılacak askerlik gün sayının isteğe göre belirlenebilir. Buna göre askerlik yaptığınız sürenin tamamını borçlanabileceğiniz gibi bir kısmını da borçlanabilirsiniz. Burada herhangi bir kısıtlama yoktur. Yalnızca emekli olmanıza yetecek kadar gün borçlanması yapabilir ve erken emekli olabilirsiniz.

Doğum borçlanması nedir;

Doğum borçlanması, çalışan ve doğum yapan annelerini erken emekli olmaya hak kazanabilmeleri için doğum nedeniyle yapmış oldukları borçlanmaya verilen isimdir. Bu borçlanma ile emekli olacağınız tarihi geriye çekemezsiniz ancak yaşınızı doldurduysanız ve emekli olmak için eksik prim gün sayınız varsa, doğum borçlanması yaparak eksik olan günlerinizi yatırabilir ve emekli olabilirsiniz. 4A, 4B ya da 4C sigorta birimlerine tabi olan her bayanın 3 çocuk için doğum borçlanması yapmaya hakkı bulunmaktadır.

Doğum borçlanması için bir anne, tek çocuğu için 2 yıl hak kazanabilir. Buna göre 3 çocuk için toplamda 6 yıl sigorta prim borçlanması yapabilir. Bu da 2.160 güne denk gelir. Eğer emekli olmak için sigorta prim gün sayınızı doldurduysanız ve sadece yaşı bekliyorsanız, doğum borçlanması yapmanıza gerek kalmaz.

Doğum borçlanması için başvuru nasıl yapılır;

Emeklilik hesaplama için gerekli etmenlerden biri olan doğum borçlanması için başvuruyu her sigorta birimi farklı yerlere yapmaktadır. Buna göre;

  • 4A için doğum borçlanması başvurusu, en son çalıştığınız yere bağlı olan SGK merkezlerine yapılır.
  • 4B için doğum borçlanması başvurusu, BAĞ-KUR dosyasının tescil edildiği ve bağlı bulunduğu SGK merkezin yapılır.
  • 4C için de başvuru yeri SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na yapılmaktadır.

Doğum borçlanması için başvuru belgeleri ise kimlik fotokopileri ve borçlanma için gerekli olan başvuru dilekçesidir. Bu belgeler, başvuru için yeterlidir ve başka herhangi bir belgenin eklenmesine gerek yoktur. Borçlanma başvuru dilekçesine e-devlet ve SGK üzerinden ulaşabilir, SGK merkezlerinden de alabilirsiniz. Bu belgeyi eksiksiz olarak doldurmanız önemlidir.

Bir kadın çalışanın doğum borçlanması yapabilmesi için doğum tarihinden önce sigorta başlangıcının bulunması, doğumdan sonraki sürelerde adına sigorta primi ödenmemiş olması, çocuğun yaşıyor olması gerekir.

Eğer doğumdan sonra kadın çalışanın adına yatılmış olan sigorta süreleri varsa, bunlar doğum borçlanması için gerekli olan 2 yıllık hesaptan düşülür ve geriye kalan prim yatırılmamış olan süreler için doğum borçlanması yapılır.

Doğan çocuğun ölmesi halinde vefat tarihine kadar geçen sürelerin toplamı, doğum borçlanmasına dahil edilecektir.

İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yılı dolmadan tekrar doğum yapan kadınlar için doğum borçlanması süresi hesaplanırken ilk çocuktan ikinci doğumun yapıldığı tarihe kadar olan süre ile ikinci doğumdan sonraki iki yıllık süre toplanır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf