Nasıl Memur Olunur?

Her yıl yapılan memur atamaları 2018 yılı için de devam ediyor. Binlerce işsiz gencin devlet memuru olabilmesinin önü açılıyor. 2017 yılında çok sayıda yapılan alımlarının ardından 2018 yılı personel alımları tek tek açıklanmaya devam ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre bu yıl sonuna kadar toplam 110 bin personel alımı yapılacak. Peki, hangi kurum kaç kişi alacak ve memur olmak için hangi şartları taşımak gerekiyor;

110 bin personel alımı;

Yapılan açıklamaya göre sağlık personel 35 bin, öğretmen için 20 bin, Adalet Bakanlığı için 15 bin, diyanet için 9 bin 500, Jandarma Genel Komutanlığı 500 sözleşmeli subay, Hacettepe Üniversitesi 38 akademik personel ve diğer kamu kurumları için toplamda 110 bin personel alımı yapılacak.

Memurluk şartları nelerdir

Memur alımları için bir tercih kavuzu yayımlanıyor ve bu kılavuzda, başvuracak kişilerde aranan nitelikler detaylı olarak yazıyor. Genel olarak Türkiye’nin her yerinde görev yapabilir durumda olmak, hüküm giymemiş olmak, 657 sayılı kanunda yazan devlet memuru şartlarını taşıyor olmak ve güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak gibi şatlar yer alıyor.

KPSS ile atama yapılıyor;

Devlet memuru olmak isteyen adayların KPSS puanlarının olması gerekiyor. Pek çok kurum KPSS puanına göre alım yaparken bazı kurumlar kendi bünyelerinde yaptıkları sıvanlar ile alım yapmayı tercih ediyor. Lise mezunu adayların KPSS94, ön lisans ve lisans mezunu olan adayların ise KPSS93 puanları ile tercih yapmaları gerekiyor.

Eğitim şartı var;

Devlet memurluğu için bazı kadrolarda eğitim şartı aranıyor. Mezun olduğunu yüksekokul ya da fakülte kurumlarına göre tercih yapabilirsiniz. Yurt içinde ya da yurt dışında farklı eğitim kurumlarından mezun olduysanız YÖK aracılığı ile denklik belgesini de almış olanız gerekiyor.

Yaş şartı var;

Devlet memuru olabilmeniz için 35 yaşını tamamlamamış olmanız gerekiyor. Genel olarak 35 yaş şartı koyulmakla birlikte bazı kurumlar kendilerine göre yaş şartı belirleyebilmektedir.

Nasıl başvuru yapılır;

Devlet memuru olabilmek için internet üzerinden ilgili kurumun adresine girerek başvuru yapabilirsiniz. Bunu yanında şahsen, e-posta ile ya da tercih yoluyla da alım yapılabilir.

Sonuç;

Devlet memuru olabilmek için KPSS puanınız olması, başvuru sürelerinin kaçırılmaması, gerekli şartların taşınıyor olması, 35 yaşını aşmamış olmak ve ilgili okullardan mezun olmak gibi şartlar aranıyor. Bu şatlar her kurum için farklılık gösterebiliyor. Siz de devlet memuru olmak istiyorsanız ve belirtilen şartları taşıyorsanız, tercih yaparak ya da diğer başvuru yöntemlerini kullanarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Her yıl artan personel alımı bu yıl da 110 bin olarak açıklandı.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf