MEB Sınav Yeri Sorgulama

MEB, açık öğretimde okuyan öğrenciler ve kurumlar arası kıdem artışı ve unvan değişikliği için bazı sınavlar yapmaktadır. Bu sınavlara katılmak için öncelikle başvurunuzun ve kayıt işlemlerinizin tamamlanmış olması gerekir. Kayıt işlemlerinizden sonra ise MEB tarafından sınav yerleri ve saatleri için duyuru açıklanır. Millî Eğitim escort yeni maltepe Bakanlığın bağlı olan sınavlardan birine gidiyorsanız ve sınav yerinizin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız e-devlet aracılığı ile sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Sizlere sınav yeri sorgulama işlemi hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet MEB sınav yeri sorgulama nasıl yapılır;

Nerede sınava gireceğiniz ile ilgili bilgi alabilmek için devlet kolaylık sunmuştur. E-devlet sistemi ile sınav yerinizi ve sınav tarih ve saatinizi kolayca sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sisteme giriş yaparak e-hizmetler bölümünden Millî Eğitim Bakanlığı uygulamalarına gitmek ve buradan “sınav yeri sorgulama” kısmını seçmektir. Sisteme giriş yaptığınız için sorgulama işleminizi yapılırken tekrar giriş bilgisi ya da kimlik doğrulaması istenmez. Sorgulamanız, sistemdeki bilgileriniz kullanılarak otomatik olarak yapılacaktır.

Sınav yeri sorgulama uygulamasına kolay yoldan ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/meb-sinav-yeri-sorgulama adresini tıklayın. Bu adreste karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekran kimlik doğrulamanızı yaparak e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

MEB Sınav Yeri Sorgulama

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi sisteme giriş yapmak çeşitli alternatifler bulunmaktadır.

  • E-devlet şifrenizi PTT aracılığı ile alabilirsiniz.
  • Mobil imza ile giriş yapabilmek için gerekli olan imza bilgilerinizi GSM şirketinizden alabilirsiniz.
  • Elektronik imza ile giriş yapmak için bu imzayı vermeye yetkili olan kurumlar ile iletişime geçmeniz gerekir.
  • Kimlik kartı ile giriş yapmak için kimlik kartı okuyucu programının bilgisayarınızda yüklü olması gerekir.

Banka ise banakların sizlerin online olarak giriş yapabilmeniz için vermiş olduğu müşteri numarası ve internet şifresi ile giriş yapma yoludur. Bu bilgileri, müşterisi olduğunuz bankayı tıklayarak girdikten sonra, sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza gelen güvenlik kodunu girerek giriş yapabilirsiniz.

PTT aracılığı ile şifre almak istiyorsanız, yukarıdaki alternatiflerden birini kullanarak sisteme giriş yapabilir ve kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz. Diğer yöntemleri nasıl kullanacağınız hakkında, e-devlet girişi yaparken detaylı bilgi verilmektedir.

MEB Sınav Yeri Sorgulama

Giriş yaptıktan sonra yukarıdaki ekranla karşılaşırsınız. Bu ekran yer alan tarih bölümlerine sınavın yapılacağı tarihi girmeniz gerekir. Bu tarihleri girdikten sonra sınavınızın nerede yapılacağını öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama T.C. kimlik numaranız kullanılarak yapılmaktadır.

Sınav tarihlerinizi öğrenmek için de Millî Eğitim Bakanlığı’mın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kısa yoldan ulaşmak için http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php?dil=tr bu adresi kullanabilirsiniz.

Milli eğitim Bakanlığı hangi sınavları yapar;

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan sınavları açık öğretim lisesi, ortaokulu ve mesleki lisesi olarak açıklayabiliriz. Bunlarla birlikte ehliyet sınavları ve kurum içi sınavlar da bu bakanlığa bağlı olarak gerçekleşmektedir.

  • Açık öğretim, herhangi bir sebeple lise ve ortaöğrenimini tamamlayamamış olan kişiler için devletin okuma imkânı sunmuş olduğu bir sistemdir. Bu sistemle uzaktan eğitim alabilir ve lise mezuniyet belgenizi edinebilirsiniz. Kayıt, başvuru, bilgi edinme, sınav eri sorgulama sınav sonucu öğrenme ve mezuniyet belgesi alma gibi tüm işlemlerinizi de e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Açık öğretim de örgün öğretim gibidir ve aynı dersleri alabilirsiniz. Online olarak ve yazılı kaynaklar ile derslerinize çalışabilir ve okulunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz üniversiteyi okumak için de hak kazanırsınız.
  • Kurum içi sınavlar ise devlet kurumları içinde çalışanların ünvan değişikliği yapması, kıdem arttırması gibi durumlar için yapılmaktadır. Bu sınavlar için gerekli olan başvuru tarihleri, MEB üzerinden açıklanmaktadır.
  • Ehliyet sınavları ise ehliyet almak isteyen kişiler için yapılan kursiyerlik sınavıdır. Bu sınava yazılı ve uygulamalı olarak girersiniz ve geçer not aldıktan sonra ehliyetinizi almaya hak kazanabilirsiniz. Bu sınavla ilgili bilgileri de e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf