Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Mahkeme dava dosyası, adınıza açılmış olan davaların takip edilebileceği dosyalardır. Bu dosyalar ile adınıza açılmış olan tüm davaların içeriklerini kontrol edebilir ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için internet üzerinden çeşitli sorgulama yöntemlerini deneyebilirsiniz. Günümüzde karşılaşılan en çok dava dosyaları boşanma, madde kullanımı ve cinayet üzerinedir. Bunların dışında banklardan icra takibine düşmüş olan dosyalarla da çok karşılaşılmaktadır. Bütün bu dava dosyaları ile ilgili bilgi almanın birkaç yöntemi vardır. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı ise e-devlet giriş yaparak sorgulamadır. Sizlere e-devlet ve diğer sorgulama yöntemleri hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet giriş yaparak mahkeme dava dosyası sorgulama;

Bu yöntemi kullanarak sorgulama yapabilmeniz için öncelikle bir e-devlet şifresi edinmeniz gerekir. Size en yakın PTT şubesine giderek, kimlik belgeniz ile müracaat etmeniz ve 2 TL ödemeniz karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Eğer mobil imza, e-imza, kimlik kartı ve internet bankacılığı kullanıyorsanız, bunlarla ilgili olan bölümleri de kullanarak e-devlet giriş yapabilir ve sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonu ve e-posta bilgilerinizi güncellemenizin ardından kendinize ait bir e-devlet şifresi oluşturabilirsiniz. Bu sayede PT şubelerine gitmek zorunda kalmadan, oturduğunuz yerden şifrenizi alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra mahkeme dava dosyası sorgulayabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/davalarim adresine tıklamanız gerekir. Karşınıza aşağıdaki kimlik doğrulama ekranı gelecektir.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Yukarıdaki ekrandan kimliğinizi doğruladıktan sonra sorgulama sayfasına yönlenirsiniz. Kimlik doğrulama için T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanmanız yeterli olacaktır. E-devlet giriş yapmanızın ardından sorgulamanız otomatik olarak gerçekleşecektir.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Yukarıda, bankadan dolayı borçlu olan kişinin icra dairesinde olan dosyasını görüyorsunuz. “Detay görüntüle” kısmına tıkladığınızda ise borçlu ve alacaklı tarafın kim olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca dosyanın açılış tarihi ve dosya numarası hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bölümden ilgili sorgulamayı yazdırarak, ilgili birimlere başvuruda bulunabilirsiniz.

UYAP kanalı ile mahkeme dava dosyası sorgulama işlemleri;

UYAP, adalet bakanlığı tarafından sunulan ve adli, idari ya da icra mahkemelerinde olan dosyaların ve işlemlerin sorgulanabildiği bir sistemdir. Elektronik olan bu sistemde pek çok işlem yapılabilir ve bunlardan en çok kullanılan işlem mahkeme dava dosyası sorgulamadır. Bunun için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. UYAP sistemine giriş yapmak için e-devlet giriş şifrenizi, mobil imzanızı ya da e-imzanızı kullanabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ise karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Bu ekranda yer alan bilgileri doldurduktan sonra dosyanızı sorgulayabilir ve dosyanızın detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

Yargıtay aracılığı ile mahkeme dava dosyası sorgulama;

Eğer Yargıtay tarafından yürütülen bir dava dosyanızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, unun için de elektronik hizmet alabileceğiniz bir portal bulunmaktadır. Bunu yapabilmek için http://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguIlam.html adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adreste yer bilgileri doldurduktan sonra ise dava dosyalarınız ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yargıtay aracılığı ile sorgulama yapabilmek için https://www.yargitaycb.gov.tr/ adresini de kullanabilirsiniz. Bu adresten e-hizmetler kısmına giriş yaparak tebliğ name numarası ile, Yargıtay ceza dairesi esas numarası ile, mahalli mahkeme esas ve karar numarası ile ve T.C. kimlik numarası ile dosya sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulamanın sonucunda ise dosyanın Yargıtay arşivinde olup olmadığı, cumhuriyet başsavcısının incelemesinde olup olmadığı, dosyanızı hangi ceza dairesinde olduğu, ilgili ceza dairesinde ne durumda olduğu ya da dönüp dönmediği, dosyanın posta ile gönderilip gönderilmediği gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bölümden sorgulama yapılırken T.C. kimlik numarası ve nüfus cüzdanı seri numarası bilgilerini girersiniz ve bu bilgiler ile tebliğ namenin tam metnine ulaşabilirsiniz. Bu sayede dosyanız hakkındaki tüm bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf