Maaşını Alamayanlara Devlet Koruması

Ülkemizde pek çok içi, işverenin mali sıkıntı çekmesi nedeniyle maaşını alamıyor. İşverenin iflas etmesi durumun da ise maaşını alıp alamayacağı belirsizliğe giriyor. İşverenler, mali sıkıntıya girdiklerinde genellikle kemer sıkma politikası uygulayarak işçilerin maaşlarının bir kısmını öder ya da maaşlarını erteler. Bu durum işçiler için kabul edilebilir bir durum değildir, ancak iş yerlerinin iflas etmemesi için göz yummak zorunda kalırlar. İş yerinin iflas etmesi sonucunda ise alacakları belirsiz hale gelir. İşte devler işçilerin bu gibi durumlarda mağdur olmamaları ve eksik maaşlarını alabilmeleri için yeni bir uygulama başlatıyor.

Maaşlar için devlet garantisi kanunlaştı;

Ücret Garanti Fonu ile çalışanların maaşlarını alamamaları ya da eksik almaları durumunda, alamadıkları maaşlar ödenecek. Bu fon, İŞKUR tarafından devreye alındı. Kanuna göre işverenin işçilerin maaşlarını ödememesi ya da eksik ödemesi gibi durumlarda, işçilerin son üç aylık maaşları kesinti olmadan ödenecek. Ancak bunun için İŞKUR’a başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ayrıca bu kanundan yararlanabilmeniz için başka şartlar da var.

  • Son çalıştığınız firmada en az 1 yıldır çalışıyor olmanız.
  • İşverenin durumu ile ilgili iflas, haciz tutanağı, mahkeme ile verilen iflas erteleme kararı gibi belgeleri sunmanız.

Yukarıdaki şartları yerine getiriyorsanız, belgelerinizi İŞKUR’un gerekli birimlerine ileterek, geriye dönük 3 aylık net maaşınızı alabilirsiniz. Ancak bu ödeme yalnızca maaşlar için yapılmaktadır. Kıdem ve ihbar tazminatları için bu ödeme yapılmaz.

Şartsız olarak da ödeniyor;

İşçilerin maşlarını her koşulda koruma altına almayı amaçlayan devlet, hiçbir sebep olmadan maaşlarını alamayan, geç alan ya da eksik alan işçilerin de maşlarını ödemek için düğmeye bastı. Buna göre hiçbir sebep ya da zorluk olmamasına rağmen maaşlarını alamayan işçiler de bu fona başvuru yaparak, haklı fesih yapabilir ve geriye dönük maaşlarını yani tazminatlarını alabilirler.

Sonuç;

Sonuç olarak çalıştıkları iş yerinde maaşlarını alamadıkları için mağdur olan iççiler, devlet tarafından korumaya alınıyor v geriye dönük 3 aylık maaşlarını alabiliyor. Bunun için gerekli olan en önemli şart ise söz konusu iş yerinde en az bir yıl süre ile çalışmış olmak.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf