KOSGEB Desteklerini Biliyor Musunuz?

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme ve geliştirme idaresidir. Son yıllarda, özellikle kadın girişimciler başta olmak üzere küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok sayıda teşvik ve destek uygulaması yapılmaktadır. Peki, bu desteklerin ya da teşviklerin ne kadarını biliyorsunuz ya da ne kadarından faydalanıyorsunuz?

KOSGEB destekleri nelerdir;

KOSGEB hem üretim kalitesini arttırmak hem maliyetleri düşürmek hem de esnafların maddi sıkıntılarını gidermek amacıyla çok sayıda destek ve teşvikte bulunur. Bu destekleri alabilmek için belirli koşulları yerine getirmek gerekir. Bu koşullar ve desteklerin tamamına KOSGEB’in kendi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Üretimden imalata, çiftlikten inşaata kadar pek çok alan için destek sağlayan KOSGEB, 15 farklı alan için yanınızda olmaktadır.

KOSGEB desteklerini nitelikli eleman desteği, belgelendirme desteği ve danışmanlık desteği olarak genelleyebiliriz. Öyle ki yeni kurulan işletmeler için 50 bin hibe vererek kiradan elektriğe, reklamdan nitelikli elmana kadar destek sağlamaktadır. Bunlarla birlikte Avrupa Birliği kapsamında da yeni kurulan işletmeler için kredi ve hibe desteği sağlar. Son zamanların en çok başvurulan desteği ise nitelikli eleman desteğidir.

Nitelikli eleman desteği ile işletmenizi daha fazla büyütmeniz, daha kaliteli üretimler yapmanız ve daha kaliteli personel çalıştırmanız mümkün hale gelmiştir. Seviye 5 meslekler listesinde olan işletmeler için belgeli olan nitelikli iki adet elemana destek verilmektedir. Bu destekler için en alt limit 1500 TL, en üst limit ise 50.000 TL olarak belirtilmiştir.

Danışmanlık desteği ise seviye 6 mesleki yeterlilik belgesi almış olan işletmeler için yapılan ve belirli başlıklar altında alacakları danışmanlık hizmeti için sağlanan desteği ifade eder. Bu destek için belirlenmiş olan üst limit ise 22.500 TL olarak belirtilmiştir.

Belgelendirme desteği ise küçük ve orta ölçekli işletmelerin TÜRKAK tarafından akredite edilmiş kurumlardan alacakları belgeler için harcanan giderleri finanse etmek amacıyla verilmektedir. Bu desteğin en üst limiti ise 30.000 TL olarak belirlenmiştir.

Sonuç;

KOSGEB aracılığı ile işletmelerin gelişmesi ve daha kaliteli üretimler yapması için çok sayıda finansal destek verilmektedir. Bu destekler hakkında bilgi sahibi olarak işletmenizi büyütebilir ya da siz de kendi işinizi kurabilirsiniz. Üstelik 2 yıl ertelemeli olan kredi imkânlarından da yararlanabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf