KDK’dan İkramiye Alabilirsiniz

KDK, Kamu Denetçiliği Kurumu’dur. Bu kurumda kamuya ait davalar görülür. Geçtiğimiz günlerde bir emeklinin bu kuruma başvurması üzerine, yeni bir dava yapıldı ve yapılan incelemeler sonucunda KDK tarafından, başvuruyu yapan emekli haklı bulundu. İşte haberin detayları…

İkramiye farkı ödendi;

Trabzon İmam Hatip Lisesi’nde görev yaptığı ve 2015 yılında yaş haddi nedeniyle emekli olduğu bilinen bir vatandaş, 32 yıl 3 ay hizmet süresi olmasına rağmen 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi aldığını ve bu ikramiyenin eksik olduğunu belirterek KDK’ya başvurdu. KDK tarafından yapılan inceleme sonucunda ise vatandaş haklı bulundu ve eksik ikramiyesi olan 4 bin 404 lira, vatandaşa ödendi.

Devlet mamuru olmadan önce bir çay fabrikasında çalıştığını bildiren vatandaş, 180 darbesi sonrasında işten çıkarıldığını, bunun için hiçbir şey imzalamadığını, tekrar işe çağrılacağının söylendiğini ancak fabrikanın kendisini tekrar işe almadığını, çalımı olduğu yılların kıdem tazminatını da almadığını ve kendisinin bu darbe nedeniyle mağdur olduğunu açıkladı.

Sonraki yıllarda açılan memurluk sınavına giren vatandaşın, bu sınavı kazanarak 30 yıldır memur olduğu da kanıtlandı.

Bu olay üzerine yapılan incelemede KDK tarafından vatandaş haklı bulundu. Vatandaşın, işten kendisinin istifa ettiğine dair hiçbir belge bulunmadığını ve kendisine yapılanın haksızlık olduğu bildiren KDK, ÇAYKUR İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bir yazı gönderdi ve başvuruyu yapan emeklinin mağduriyetinin giderilmesi üzerine bir karar alındı. Bu karara istinaden SGK hareke geçti ve vatandaşın hak ettiği 2 yıl 3 ay için ödenmemiş olan 4.404 TL, kendisine ödendi.

Sonuç;

1980 darbesi nedeniyle işinden atılan ve burada geçen çalışma süreleri nedeniyle emekli olduktan sonra da mağdur olan bir vatandaşın KDK’ya başvuru yapması üzerine eksik olan 2 yıl 3 ay için ödenmemiş olan emeklilik tazminatının ödenmesi yönünde karar alındı. KDK, vatandaşın emekli ikramiyesine bu sürenin eklenmesi gerektiğini ve geçmiş yıllarda yapılan darbe nedeniyle kendisinin mağdur olduğunu açıkladı. Vatandaşın bu mağduriyeti ödenerek eksik olan günleri için 4.404 TL ek ödeme yapıldı. Başvuruyu yapan kişinin, almış olduğu bu paranın bir kısmını Mehmetçik vakfına bağışladığı bildirildi.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf