Kapıcılar da Sigortalı Oluyor

SGK, çalışanların güvencesini sağlamak amacıyla çok sayıda yeni düzenleme yapmıştır. Bu düzenlemeler evlerde 10 gün süreyle çalışan işçileri, 10 günden az süreyle çalışan işçileri ve apartman görevlilerini de kapsar. Ülkemizde pek çok apartmanda görevli bulunur ancak apartman sakinleri, apartmanların vazgeçilmezi olan kapıcılar için gerekli olan sosyal güvenlik düzenlemelerinin farkında değildir. Bu nedenle zaman zaman para cezası ödemek zorunda kalırlar ve bu ceza apartman sakinleri tarafından ödenir. Bu da kapıcılara ödenen para ile birlikte, apartman sakinlerine ekstra külfet anlamına gelir.

Yeni çıkarılan torba yasa ile devlet tarafından kapıcılar için de yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler ile onların da sosyal güvence sahibi olması sağlandı. Bu sayede iş kazası nedeniyle yaşanan olumsuz durumların ve maddi zorlukların hem işveren hem de kapıcılar için ortadan kalması amaçlanıyor. Bu yasaya göre ev hizmetlerinde çalışan kişileri için getirilen sigorta bildirimi ve prim ödeme işlemleri, kapıcılar için de uygulanacak.

Ev hizmetlerinde çalışanlar ve kapıcılar için sigorta yapılabilecek;

Yeni çıkarılan torba yasaya göre ev hizmetlerinde ya da kapıcı olarak çalıştırılan kişilerin, işverenler tarafından toplam çalışma saatleri hesaplanmak koşulu ile bir ay içinde 10 günü aşması halinde sigorta yapılması zorunlu kılınıyor. Bu işçilerin sigorta bildirimleri e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi SGK müdürlüklerine yazılacak olan dilekçe ile de yapılabilecek. Bu dilekçenin en son verilmesi gereken tarih ise işçilerinin çalışmalarının geçtiği ayın sonuna kadar olarak belirtilmiştir.

Kanuna göre çalışılan ayın sonuna kadar sigorta bildirimi yapılmadığı durumlarda devlet tarafından idari para cezası uygulanır.

Sonuç;

Apartmanların olmazsa olmazı kapıcılar ve evlere temizlik yapmak ya da ev işlerinde yardımcı olmak amacıyla çalışmaya giden kişilerin de sosyal haklara yani sosyal güvenceye sahip olması için devlet tarafından yeni düzenlemeler yapılıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda meslek kazalarının önüne geçmek ve kaça olarak işçi çalıştırmayı azaltmak gibi durumlar amaçlanıyor. Bu nedenle işçilerin sigorta güvenceleri ile ilgili yapılan çalışmaların ve getirilecek düzenlemelerin devam edeceği duyuruldu.

Yeni torba yasayla yapılan sigorta güvencesi neticesinde iş kazaları sonucunda ev işçileri ve kapıcılar da tazminat alma hakkına sahip olabilecekler ve sağlık yardımları alabilecekler.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf