Kamu Bankaları Enflasyonu Arttırdı Mı?

BDDK tarafından her yıl yapılan denetleme sonucunda, kamu bankalarının özel bankalara göre çok daha fazla faiz uyguladığı, bu faiz sonucunda özel bankalardan daha çok kar elde ettiği ancak bunu yaparken de enflasyonu çift haneli rakamlara çıkardığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı İtalya seyahatinin ardından Türkiye’ye geldiğinde enflasyonun çift haneli rakamlara ulaştığını ve devlet bankalarının bu konuda üstlerine düşeni yapmadıklarını belirtti. Bu nedenle BDDK ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile birlikte tüm kamu bankalarını faizlerin %20 olmasında eleştiri yağmuruna tuttu. Bunun üzerine BDDK tarafından bir araştırma yapıldı. İşte araştırmanın sonuçları…

Faizler çok yüksek belirlendi;

Devletin, kamu ve Kobiler için teşvikler verdiği kamu bankaları, hem bireysel hem de ticari kredilerinde oldukça yüksek faizler uyguladı. Hatta bu faizler %20’nin üzerinde seyretti ve piyasaya yapılan yatırımın da oranı düştü. Bunula birlikte kamu banakları hem yabancı bankaların hem de özel bankaların karlılık oranını fazlasıyla geçti. Yabancı bankaların karlılık oranı %7’lerden %10’lara çıktı. Yerli özel bankaların karlılık oranı %10,8’den 13,13’lere yükseldi. Kamu bankalarının karlılık oranı ise bu bankaları sollayarak %10 seviyelerinden %13,96’ya yükseldi.

Kamu bankaları açıkladığı bu karlılık oranına göre ise çalışanlarının yüzünü güldürdü. Müdürlerinden en az maaşla çalışanlarına kadar maaşlarda düzeltme yapıldığı ve çalışanlar için çok sayıda teşvik uygulandı. Bu ise hem kamu hem de özel sektörde büyük tepkiye neden oldu.

Pek çok büyük iş adamının yaptığı açıklamaya göre devlet bankalarının uyguladıkları yüksek faiz yöntemi, yatırım oranının azalmasına neden olurken hem faizlerin hem de enflasyonun artmasına neden oldu. Bu da ülkenin ekonomisini tehlikeli bir hale getirdi.

Pek çok ekonomist, Cumhurbaşkanı ve diğer iş adamlarının ortak görüşü ise kamu bankalarının bu uygulamadan vazgeçmeleri ve verdikleri kredilerdeki faiz oranlarını acil olarak düşürmeleri gerektiği yönündedir.

Kredi veren kamu bankalarının uyguladıkları yüksek faiz başarılı olsa da Türkiye yatırımlarına büyük sekte vurmuştur ve vurmaya da devam edecektir. Her ne kadar devlet bankaları bireysel kesime daha yüksek, esnaf kesimine daha düşük faiz oranı uygulasa da ekonomiyi tehlikeli bir dönemin içerisine sokmuştur.

Bu konu hakkında yapılan son açıklamaya göre, devlet tarafından bu faizlerin oranlarının düzenleneceği belirtilmiştir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf