İŞKUR’dan Anneye Destek

Devlet istihdamın arttırılması için hem ticari hem de zirai alanda pek çok destek ve teşvik uygulamalarını başlattı. Bunlarla birlikte kadınların istihdam edilmesi ve onarın da çalışma hayatında yer alması için çeşitli girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Kadınlar için verilen kurslar ve maddi yardımlar ise İŞKUR tarafından sağlanıyor. Buna göre İŞKUR tarafından verilen meslek edindirme kurslarına katılan ve 2-5 yaş arasında çocuğu olan anneye devlet tarafından her gün 61 ile 75 lira arasında cep harçlığı verilirken aynı zamanda aylık 400 TL’de çocuk yardımı veriliyor. Bu yardımın detayları ise şöyle…

Bakan tarafından açıklandı;

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre kadınların da aktif olarak meslek hayatında yer almalarını sağlamak amacıyla devlet kolları sıvadı. Bunun için İŞKUR tarafından çeşitli meslek dalları için meslek edindirme kursları açılıyor. Bu kurslara katılmak isteyen ancak katılamayan anneler için de çeşitli para yardımları yapılıyor. Bu sayede anneler meslek edinmek istedikleri zaman bu para yardımlarını alarak çocuklarını kreşe ya da bakıcıya verebilir, iş hayatına önemli bir adım atabilirler.

Devlet 2 ile 5 yaş arasında çocuğu olan anneler için, meslek dallarına göre belirlenmiş olan 61 ile 75 TL arasında günlük cep harçlığı ile birlikte aylık 400 TL’de yardım yapıyor. Bu yardıma bakım yardımı da denilebilir. Bu sayede çalışmak isteyen annelerin İŞKUR tarafından alacakları aylık miktarı 2350 TL olarak belirleniyor.

Ne zamana kadar ödeniyor;

Bu yardımların seçtiğiniz meslek dalına göre 3 ay ile 6 ay arasında ödenmesi mümkün. Yani meslek edindirme kurslarına başvuru yapan ve bu kursa başlayan bir anne hemen yardım almaya başlıyor. Kursun bitim tarihinde ise alacağı gelir yardımı son buluyor.

Nasıl başvuru yapılır;

Çalışmak isteyen anneler ve diğer kişiler, İŞKUR’a başvuru yapabiliyorlar. Bu başvuru için herhangi bir belgeye gerek yok. Yalnızca İŞKUR’a kimlik belgeniz ile kayıt yaptırmanız ve kurslara katılmak istediğini beyan etmiş olmanız yeterli olacaktır.

Sonuç;

Devlet tarafından çalışmak isteyen anneler için meslek edindirme kursları ile birlikte para yardımı da verilmesi, pek çok kadının yüzünü güldürdü. Buna göre meslek edindirme kurslarına katılan ve kurs süresi boyunca katılmaya devam eden kadınlar aylık 2350 TL gelir elde edebilecek.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf