İşçinin Sorunları Gündeme Getirildi

DİSK-AR tarafından işçiler için yapılan araştırma sonucunda, onların sorunları belirlendi. Bu araştırmanın sonucuna göre Türkiye’deki işçiler düşük maaş ve işsizlikten yakınıyor. Raporda sunulan açıklamalara göre Türkiye’deki işçi sınıfının ücretleri çok düşük ve gelirleri az. Ayrıca işsizlik oranı çok yüksek seviyelerde ve geçim sıkıntısı çok fazla yaşanıyor. Çalışma sürelerinin uzun olması ve güvenlik önlemlerinin yeterli düzeyde olmaması da işçilerin diğer sorunları arasında yer alıyor.

Sendikalılar, sendikasız işçilerden daha iyi koşullarda;

Yapılan araştırma sonucunda sendikalı olan işçilerin aldıkları maaşın 2260 TL olduğu ve sendikalı olmayan işçilerin de ortalama olarak aylık 1869 TL ücret aldığı ortaya çıktı. Ayrıca sigortalı olan işçiler için 2045 TL ücret ödenirken, sigortasız olan işçilerin bu gelirin çok altında ücret aldığı ve bu ücretin ortalama olarak 1377 TL olduğu belirtildi.

Yukarıdaki rakamlar, Türkiye’deki sigortalı ve sendikalı olarak çalışan işçilerin diğerlerinden daha fazla ücret aldığını ve daha iyi yaşam koşullarına sahip olduğunu kanıtlamakta. Ayrıca yine bu araştırmaya göre Türkiye’deki işçilerin %16’sının asgari ücretin altında maaş aldığı belirtildi.

İşçilerin en büyük 8 sorunu;

Yapılan araştırmaya göre işçilerin toplamda 8 büyük sorunu olduğu ortaya çıktı. Buna göre işçilerin en büyük sorunları ücretlerin yetersiz olması, işsizlik oranının çok olması ve çalışma saatlerinin uzun olması. İşçiler, aldıkları ücretin karşılığında çok uzun çalıştıklarını ve çalıştıkları işte sabit olmadıklarını, her an işten çıkarılabileceklerini düşünüyor. Ayrıca çalıştıkları iş yerlerinde yeteri kadar önlem alınmadığı ve güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu da belirtilen sorunlar arasında yer alıyor.

İşçilerin konut sahipliği oranına bakıldığında ise toplam işçilerin %54’ü kiracı ve konut sahibi olanların sayısı da oldukça az. İşçi sınıfının büyük bir kısmının da kendini bir topluma ait olarak hissetmediği, araştırmanın en üzücü kısmı gibi görünüyor.

Sonuç;

DİSK_AR tarafından yapılan bu çalışma 30 ilde ve toplam 12 bölgede yapılmıştır. Bu rapor, memurlar hariç olarak çalışanlar arasında yapılmıştır ve 18 yaş üzeri 2000 kişi ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanmıştır. Bu rapora göre ülkenin büyük bir kısmındaki işçi sınıfının yeterli ücret almadığı ve çalıştıkları işlerden mutu olmadıkları anlaşılıyor.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf