İhbar Tazminatı Hakkında Merak Edilenler

İhbar tazminatı, pek çok işçinin ve işverenin tam olarak bilmediği ve ikili arasında büyük bir sorun yaratan konulardan biridir. İşçi ve işveren arasında anlaşmazlığa neden olan bu konu hakkında ayrıntılı bir haber hazırladık. İşte ihbar tazminatı ile ilgili tüm bilinmeyenler;

İhbar tazminatı ne anlama gelir;

İhbar tazminat işveren tarafından işçiye ödenmek zorunda olan tazminata denir. Bu tazminatın söz konusu olabilmesi için işverenin işçisini haber vermeden ya da ihbar süresi dolmadan işten çıkarması gerekir. Bu şartlar geçerli olduğunda işçiler, ihbar tazminatı almaya hak kazanır.

Kimler bu tazminatı alabilir;

İhbar tazminatı hem işçi hem de işveren için geçerlidir. İşveren işçisine önceden haber vermeksizin işten çıkarıyorsa ya da işçi, işverene ihbar süresi dâhilinde haber vermeden işten ayrılıyorsa, her iki taraf da ihbar tazminatı almaya hak kazanır. Bu tazminatın verilmesinin amacı hem işçinin hem de işverenin mağdur olmasını önlemek ve ihbar süreleri kullanımını hayata geçirmektir.

Hangi şartlar altında ihbar tazminatı söz konusu olur;

İhbar tazminatı alabilmek için kanunda belirtilmiş olan sürelere uymak gerekir. İş sözleşmeleri gereği;

  • Bir iş yerinde 6 aydan daha kısa süreli çalışan işçiler için ihbar süresi, bildirimden itibaren 2 hafta
  • Bir iş yerinde 5 ay ile 1,5 yıl arasında çalışan işçiler için ihbar süresi, bildirimden itibaren 4 hafta
  • Bir iş yerinde 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışan işçiler için ihbar süresi, bildirimden itibaren 6 hafta
  • Bir iş yerinde 3 yıldan daha uzun süreli çalışan işçiler için ihbar süresi, bildirimden itibaren 8 hafta şeklindedir.

Yukarıdaki sürelere uymayan taraflar, bu süreler kadar ödeme yapmakla yükümlüdür. Yukarıda belirtilen süreler kanunda belirtilmiş olan en asgari sürelerdir ve bunlar yapacağınız iş sözleşmesinde farklı belirlenebilir.

İhbar tazminatı nasıl hesaplanır;

Bir işçiye verilecek ihbar tazminatı, yukarıdaki süreler dahilinde hesaplanır. Buna göre söz konusu iş yerinde çalışma sürenize göre kaç hafta tazminat alacağınız belirlenir. İşçinin aldığı brüt maaş üzerinden günlük alacağı ücret hesaplanır. Haftalık olarak da hesaplandıktan sonra damga vergisi ve gelir vergisi çıkarılır ve ihbar tazminatı hesaplanır.

Sonuç;

İşçi ve işveren arasında yaşana en büyük sorunlardan biri olan ihbar tazminatı, işten ayrılma ya da çıkarma durumunda karşı tarafından bildirmesi gereken süreleri ifade eder. İşçi ya da işveren işin sona ermesi bakımından bu sürelere uymak zorundadır. İhbar süresi olmadan işten ayrılma ya da çıkarılma durumu söz konusu olursa, ihbar tazminatı ödenmek zorundadır. Bu tazminat, işçinin söz konusu iş yerinde çalıştığı süreye bağlı olarak belirlenir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf