Hizmet Dökümü Almak Artık Çok Kolay

Hizmet dökümü SGK tarafından verilen ve kişilerin sigorta ve prim bilgilerini bulunduğu belge olarak ifade edilebilir. Hizmet dökümü belgesi işe girişlerde ya da emekli olacak kişilerin maaş hesaplarında gerekli olan bir belgedir. Özel sektörde ya da kamuda işe başlayacak olan kişilerin bankalardan kredi çekmek isteyenler ve bunlar gibi daha pek çok alanda geçerliliği olan belgenin alınması artık internet üzerinden yapılıyor.

Hizmet dökümü belgesinde hangi bilgiler bulunur;

Hizmet dökümü belgesinde sigortalının kaç gündür sigortalı olduğu, prim ödeme gün sayısı, hangi iş yerinden ne kadar sigorta yatırıldığı gibi bilgiler öğrenilebilir. Bununla birlikte kişiler, SGK sicil numaralarına bu belge ile ulaşabilirler.

Çalışmış olduğunuz iş yerinden adınıza sigorta yatırılıp yatırılmadığını da bu belgeden takip edebilirsiniz. Ayrıca hangi meslek kodu ile sigortanızın yattığını da görebilir, eksik yatan günler için bu belge ile mahkemeye başvuru yapabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz. Çünkü SGK üzerinden verilen hizmet dökümü belgesi resmi belge niteliğindedir ve barkodlu olarak verilmektedir. Bu belgeyi alabilmek için e-devlet girişi yapmanız yeterlidir.

Hizmet dökümü belgesi nasıl alınır;

Hizmet dökümü alabilmek için e-devletin internet sitesine giriş yapmanız yeteridir. turkye.gov.tr adresinden giriş yaparak şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yaparak, SGK uygulamalarına gidebilirsiniz. 4A, hizmetlerinin alt kısmında hizmet dökümü sorgulama bölümüne erişerek sorgulamanızı, anında yapabilirsiniz. Bu belgenin çıktısını da alabilirsiniz.

E-devlet uygulamasına giriş yapabilmek için PTT aracılığı ile şifre alabilir ya da diğer giriş yöntemlerinden birini kullanarak sisteme girdikten sonra kendi şifrenizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu sistem üzerinden 4A, 4B ve 4C sigorta birimleri için pek çok işlemi yapabilir, ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilir, maaş banka bilgilerinizi ve adresinizi değiştirebilir, borç ve alacak bilgilerinizi görüntüleyebilir ve ilaç kullanım süreleri gibi bilgileri de görebilirsiniz. Kısacası SGK ile ilgili pe çok işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Sonuç;

Hizmet dökümü belgesi önceden SGK il müdürlüklerinden ya da şubelerinden alınabilirken artık internet üzerinden verilmektedir. E-devlet sayesinde yalnızca şifre ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak hemen belgenizi alabilirsiniz. Resmi belge niteliğinde olan bu evrakı tüm kamu ve özel dairelerde kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf