Halk Kütüphaneleri Artık E-Devlette!

E-devlet, ülkemizin en gelişmiş platformlarından biridir. E-devlet üzerinden, resmî kurumlarda yapabileceğiniz pek çok işlemi sanal olarak ve oturduğunuz yerden halletmeniz mümkündür. E-devlet sayesinde kamu kurumları arasındaki bürokratik işlemler de hız kazanmaktadır. Doğal olarak, geçmişte işlem yaptırmak için kamu kurumlarının önünde oluşan sıralar artık yok olmuş ve evrak takibi daha kolay hale gelmiştir. Ayrıca bir evrakın bir resmi kurumdan diğerine transfer edilmesi daha hızlı olarak yapılmaktadır. Bu sayede halk, şirketler ve kurumlar arasında, e-devlet sayesinde bir bağ oluşmuş ve tüm işlemler daha hızlı hale getirilmiştir. E-devlet sistemi, halen geliştirilmektedir ve her geçen gün bu sisteme yeni bir uygulama eklenir. En son eklenen uygulama ise halk kütüphaneleri uygulamasıdır. Bu uygulamaya erişebilmek için öncelikle sisteme e-devlet giriş yapmanız gerekir. Sizlere nasıl giriş yapacağınız ve halk kütüphanesi uygulamaları hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet giriş nasıl yapılır?

E-devlet giriş yapanız için öncelikle bir şifre edinmeniz gerekir. Bu şifreyi isterseniz PTT şubeleri aracılığı ile alabilir, isterseniz de sistemde yer alan diğer giriş seçeneklerinden birini kullanarak kendiniz belirleyebilirsiniz. Size en yakın PTT şubesine, kimliğimizi yanınıza alarak başvuru yapabilir ve şifrenizi zarf ya da SMS olarak alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra hemen e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulamanız gerekir. Bu bilgileri doğrulamadan, sorgulanma işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Şifrenizi aldıktan sonra hemen değiştirmeniz, güvenliğiniz açısından önem taşır. Ayrıca, değiştirmiş olduğunuz şifreyi kimse ile paylaşmamanız da gerekir.

PTT’ye gitmek istemiyorsanız, online olarak da şifrenizi belirleyebilirsiniz. Bunun için arama motoruna e-devlet giriş yazmanız gerekir. Karşınıza çıkan linke tıkladıktan sonra e-devletin giriş sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada yer alan mobil imza, e-imza, internet bankacılığı ya da kimlik karıt gibi giriş seçeneklerinden size uygun olanı seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapmanızın ardından otomatik olarak şifre sayfasına yönlendirilirsiniz. Buradan şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Halk kütüphanesi uygulaması nasıl kullanılır?

Devlet, Halk Kütüphanesi uygulaması ile vatandaşlara, istediği kitaplara ulaşabilme, istediği kütüphaneye üye olabilme, kitap sorgulayabilme ve e-kitaplara erişebilme imkanları tanımıştır. Bu uygulamaya e-devlet giriş yaparak ya da mobil uygulamayı cep telefonunuza indirdikten sonra “kütüphanem cepte” uygulamasını seçerek ulaşabilirsiniz.

Halk kütüphanesi uygulaması sayesinde istediğiniz halk kütüphanesine üye olabilirsiniz. Ayrıca bütün kitaplara erişim sağlayabilir, kütüphanelerden aldığınız kitapların süresini uzatabilir, üyeliğinize ait olan bilgilerinizi güncelleyebilir ve bütün halk kütüphanelerine ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Halk Kütüphanesi uygulamasını kullanabilmek için e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Ardından Kültür ve Turizm Bakanlığının uygulamalarını görüntülemelisiniz. Bu uygulamalar arasında halk kütüphaneleri ile ilgili yeni eklenen uygulamaları bulabilirsiniz. Sizlere yeni eklenen bu uygulamalar hakkında detaylı bilgi sunalım;

  1. Halk kütüphaneleri iletişim bilgileri;

Bu uygulama sayesinde dilediğiniz kütüphanenin iletişim bilgilerini adres ve telefonunu görüntüleyebilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan il ve ilçe seçimi yaparak, “sorgula” kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sorgulamanın ardından seçtiğiniz il ve ilçedeki halk kütüphanelerinin listesini görebilir adresi telefon ve internet adresi gibi bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  1. Halk kütüphanelerinde katalog tarama;

Bu hizmet sayesinde, halk kütüphanelerinde bulunan katalogları tarayabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza açılan sayfada yer alan arama türünü belirleyin. Eser adı, yazar adı ya da konu bağlığı seçeneklerinden birini işaretledikten sonra il, ilçe ve kütüphane seçimini yapın. Ardında aradığınız kelimeleri yazın ve “ara” kısmına tıklayın. Bu aramanın sonucunda seçmiş olduğunuz kütüphanede, aramak istediğiniz kelimeyi içeren tüm kitaplar listelenecektir. Örneğin; araba ile ilgili aradığınız tüm kitap isimleri listelenir. Bu kelimedeki eser adı, yazar adı, yayıncı, ISBN ve yer numarası gibi bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

  1. Halk kütüphanelerinden ödünç alınan veya iade edilen materyalleri sorgulama;

Bu seçenek ile daha önce almış olduğunuz kitapların listesini görebilirsiniz. Ayrıca kitapları ne zaman iade ettiğinizi ya da yeni aldığınız kitapları ne zaman iade edebileceğiniz de öğrenebilirsiniz. Almış olduğunuz kitabın iade süresini, buradan uzatabilirsiniz.

  1. Halk kütüphanelerine e-üyelik ve bilgi güncelleme;

E-devlet giriş yaparak ulaşabileceğiniz bu seçenek ile size en yakın olan halk kütüphanesine, dakikalar içinde üye olabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza açılan sayfada yer alan kişisel bilgileriniz, eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Kimlik ve adres bilgileriniz sisteme otomatik olarak gelecektir. E-posta, vesikalık fotoğraf, cep telefonu gibi bilgileri doldurduktan sonra üye olmak istediğiniz kütüphane için il, ilçe ve kütüphane adı seçimlerini yapmanız gerekir. Ardından engellilik durumu, çalışma durumu ve eğitim durumu seçeneklerinden size uygun olanları işaretledikten sonra “başvur” kısmına tıklamanız gerekir. Bu işlemlerden sonra üyeliğiniz başlatılacaktır. Üye olduktan sonra yine bu ekranı kullanarak adres, e-posta ve cep telefonu gibi bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

  1. Kütüphane güncelleme;

Bu seçeneği kullanarak da daha önce üye olduğunuz kütüphaneyi değiştirebilirsiniz. Karşınıza açılan sayfada yer alan kütüphane listesinden birini seçerek “güncelle” kısmına tıkladıktan sonra, işleminiz hemen yapılacaktır.

  1. E-kitap;

Yine e-devlet sisteminde yer alan bu uygulama ile e-kitapların eklendiği siteye anında erişim sağlayabilirsiniz. İsterseniz son eklenen e-kitapları okuyabilir, isterseniz de bu sitede yer alan kategorilerdeki kitaplardan birini seçerek, anında kitabın PDF görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

Sonuç;

E-devlet, kullanıcılarına yeni bir uygulama daha geliştirmiştir. Halk kütüphaneleri ile ilgili olan bu yeni uygulamalar sayesinde artık istediğiniz kitabı kolayca seçebilir, istediğiniz kütüphaneye anında üye olabilir, üyelik bilgilerinizi güncelleyebilir ve almış olduğunuz kitapların iade sürelerini takip edebilirsiniz. Aynı zamanda milli kütüphane başvurularınızı da yapabilir ve e-kitap uygulamasına kolayca erişebilirsiniz. Bütün bunlar için PTT şubelerinden ya da online olarak alacağınız şifre ile e-devlet giriş yapmanız gerekir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf