GSS Borçlularına SGK’dan Müjde

SGK’nın geçtiğimiz günlerde bazı mal varlıklarını satışa çıkardığı ve mali olarak sıkıntıda olması gündeme gelmişti. Bunun üzerine SGK’ya olan borçların ödemesi yönünde çağrı yapıldı. GSS yani genel sağlık sigortası olan kişilerin ödemedikleri borçların fazla olması, SGK maliyesini sıkıntıya soktu. SGK tarafından yapılan açıklamaya göre gelir testi yaptırması için yazı gönderilen ancak henüz yaptırmamış olan ve GSS’den yararlanan kişilerin 30 Nisan’a kadar bu testi yaptırmaları ve borçlarını ödemeleri bildirildi. Geliri asgari brüt ücretin üçte biri kadar olan kişilerin ise borçlarının silineceği açıklandı.

İndirime gidilecek;

Genel Sağlık Sigortası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve hiçbir geliri olmayan ya da hiçbir işte çalışmayan kişiler için devlet tarafından sağlık yardımı alınabilmesi için uygulanmakta olan bir sağlık sigortasıdır. Bu sigorta kapsamında, kişilerin sağlık alanında yardım alması sağlanır. GSS sahibi olan kişinin ve ailesinin alabileceği bu yardım için oldukça düşük miktarlarda ödeme yapılır.

SGK tarafından yapılan çağrıya göre gelir testi yaptırmasını istedikleri ancak henüz bu testi yaptırmadığı için GSS prim borçlarını ödemeyen kişilerin 30 Nisan’a kadar bu testi yaptırabilecekleri açıklandı. Aylık geliri asgari brüt ücretin üçte birinden az olan kişilerin tüm GSS borçları silinecek. Geliri bu tutarın üzerinde olan kişilerin de geçmiş dönem faizleri silinecek ve borçlarını toplu olarak ödemeleri sağlanacak.

Daha önce yapılandırılmıştı;

1 Nisan 2017 tarihinde GSS borcu olanların geçmiş dönem faizleri silinmiş ve yapılandırma yapılmıştı. Buna rağmen borcunu ödemeyen ve gecikme faizi olan vatandaşlarının bir hayli fazla olduğu açıklandı. Bu vatandaşların 53 lira üzerinden borçlarını ödeyebilmeleri için geçmişe dönük faizler silinecek ve 1 Nisan 2017 öncesinden olan tüm borçlar için bu indirim uygulanabilecek.

Sonuç;

Gelirli olmayıp GSS sahibi olan vatandaşların da bu borçlarını ödeyemediği ve SGK maliyesini sıkıntıya soktuğu açıklandı. Bu doğrultuda SGK’da yeni bir uygulamaya gitti ve GSS borcu olan kişiler için borç silme, faiz silme ve borçta indirim gibi uygulamalar yapılacağı bildirildi. Vatandaşlar 30 Nisan 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden ya da SGK’ya başvuru yaparak GSS borçlarının ne kadar olduğunu öğrenebilirler.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf